Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je danas da je energetika pitanje opstanka svake privrede, pa i srpske, i da je za energetsku bezbednost Srbije važno da ima mogućnost da ima više snabdevača gasom i da ima podzemno skladište gasa koje će u potpunosti biti u vlasništvu Srbije.
“Nije sporno da ćemo na ruski gas sigurno računati i u budućnosti, ali je jako važno za našu državu da imamo mogućnost da biramo dobavljače, a to ćemo imati kad završimo gasnu interkonekciju Srbija-Bugarska. Kapacitet novog gasovoda je 1,8 milijardi metara kubnih, što znači da Srbija od sledeće zime može da razmišlja da barem 30 ili 40 odsto svojih godišnjih potreba, koje se sada kreću od tri do 3,2 milijarde metara kubnih, dobija iz drugih izvora. To bi značilo da ne zavisimo od toga šta će se dešavati u narednoj godini, a s druge strane, daje nam mogućnost da budemo tranzitna država za prirodni gas, kao što smo već sad tranzitna ruta u transportu jer smo izgradili puteve. Naš zadatak je da napravimo infrastrukturu - gradimo interkonekciju sa Bugarskom, ubrzano se pripremamo za izgradnju interkonekcije sa Severnom Makedonijom, za koju ćemo do septembra aplicirati za sredstva EU, radimo tehničku dokumentaciju za gasovod sa Rumunijom, razgovarali smo sa BiH, a hoćemo da to radimo i sa Hrvatskom, i da praktično budemo povezani sa celim regionom”, rekla je Mihajlovićeva za TV Tanjug.
Upitana za tvrdnje da diverzifikaciju nije moguće sprovesti jer nema dovoljno gasa iz drugih izvora, Mihajlovićeva je rekla da je energetika uvek bila povezana sa raznim lobijima i politikom, da postoje razni interesi, ali da je suština šta je Srbiji potrebno i šta je politika Srbije u oblasti energetike.
“Da bi bila energetski bezbedna, Srbija mora da ima više pravaca dotoka gasa, što smo i uradili i danas se snabdevamo i preko Mađarske i preko Bugarske, i više dobavljača, na čemu trenutno radimo. Vodimo razgovore sa Azerbejdžanom oko toga da što pre potpišemo ugovore za kapacitete za sledeću godinu kad interkonekcija ka Bugarskoj bude završena”, rekla je Mihajlovićeva.
Potpredsednica Vlade je rekla da je za dugoročnu energetsku bezbednost neophodno da Srbija ima i sopstveno skladište gasa, zbog čega je plan da se gradi novo skladište u Itebeju, kapaciteta jednu milijardu kubnih metara gasa, koje bi bilo u potpunosti u vlasništvu Srbije.
“Skladište u Banatskom Dvoru je samo delom u vlasništvu Srbije i ne možemo o svemu sami da odlučujemo. Takođe, kad gas skladištite u drugoj zemlji, to je jako skupo i uvek možete da se pitate hoće li tog gasa biti ili neće. Naša želja i plan su zato da ove godine završimo dokumentaciju za novo skladište u Itebeju i da možemo da iduće godine počnemo radove, jer je potrebno oko godinu dana da se ono izgradi. Procenjena vrednost investicije je oko 200 miliona evra. To nije mali novac, ali zaista mislimo da je to pitanje buduće energetske bezbednosti Srbije, da imamo skladište i za svoje potrebe, ali i da druge zemlje mogu da skladište ovaj energent kod nas”, rekla je Mihajlovićeva.