Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, rekla je danas da država uveliko radi na tome da obezbedi dovoljne količine energije i energenata za zimu, ali da je veoma važno i da cena električne energije bude održiva i da se energija troši na racionalan način.
“Energetika je ozbiljan sistem i da bi sve funkcionisalo potrebno je da imamo ne samo dovoljno gasa, nego i električne i toplotne energije, mazuta, uglja. Država se time bavila prethodnih godinu dana i mi već danas imamo mazuta za više od 80 dana, benzina i dizela za više od 50 dana. Pored količina, važno je da imamo i pametno podešavanje između različitih vidova energije, pre svega da vodimo računa da štedimo električnu energiju, na primer, da ne držimo uključene klima uređaje i otvorene prozore”, rekla je Mihajlovićeva za TV Tanjug.
Upitana za moguće probleme, ona je navela da problem može da bude ukoliko ne dođe dovoljno gasa iz Bugarske ili Mađarske, da se desi problem u elektroenergetskom sistemu ili tehnički kvar.
“Ali, i u tom slučaju postoje krizni planovi, toplane se prebacuju na neku drugu vrstu energenata i verujem da ćemo uspeti da sačuvamo naš energetski sistem”, navela je ona.
Na pitanje koliko bi mogla da poskupi električna energija, Mihajlovićeva je rekla da još traju konsultacije između Ministarstva finansija, EPS-a, Agencije za energetiku i Ministarstva energetike i rudarstva, i podsetila da je stav Ministarstva od ranije bio da cena električne energije treba da bude viša.
“Cena struje u Srbiji jeste najniža i u regionu i u Evropi, zbog čega se u celom sistemu mnogo više koristi struja, recimo za hlađenje, nego bilo koji drugi energent, čime opterećujemo sistem koji je već jako opterećen. S druge strane, pripremili smo uredbu o energetski ugroženom kupcu, kako bismo zaštitili socijalno ugroženi deo stanovništva koji ne može da plati svoje račune, bilo za struju, gas ili toplotnu energiju”, rekla je Mihajlovićeva.