Ministarka za evropske integracije u Vladi Republike Srbije i nacionalna IPA koordinatorka Jadranka Joksimović poručila je danas da mnogobrojni evropski projekti omogućavaju da se prevazilaze zajednički izazovi, kao što su klimatske promene i socijalna inkluzija, ali i da se unapređuje turizam i kulturna razmena, kao i sve ono što doprinosi boljem životu građana.
Zvanični sajt Vlade Republike Srbije prenosi u celini izjavu za javnost ministarke Joksimović povodom 21. septembra – Dana evropske saradnje:
“Danas u Srbiji, kao i u više od 30 zemalja Evrope, obeležavamo Dan evropske saradnje. Na inicijativu Evropske unije, još 2013. godine odlučeno je da 21. septembar bude datum kada ćemo da govorimo o dostignućima teritorijalne saradnje, odnosno saradnje regiona unutar Evropske unije, ali i onih uz granicu sa državama članicama.
Mnogobrojni projekti omogućavaju da se evropski model razvoja prilagodi novoj globalnoj realnosti, da se prevazilaze zajednički izazovi kao što su klimatske promene, socijalna inkluzija, da se unapređuje turizam, kulturna razmena i sve ono što doprinosi boljem životu građana bez obzira gde žive.
Ukupna sredstva Evropske unije za sve programe prekogranične i transnacionalne saradnje u kojima je učestvovala Srbija, od kada smo počeli sa sprovođenjem projekata od 2004. godine pa do kraja 2020, iznosila su više od 400 miliona evra, a korisnici tih projekata u našoj zemlji opredelili su i dodatni iznos od 15 odsto.
Novac smo u lokalnim sredinama koristili za više od 1.000 projekata, koji su omogućili veće zapošljavanje građana, bolju socijalnu i zdravstvenu zaštitu, održivi turizam, zaštitu životne sredine, podršku mladima i unapređenje ekonomske konkurentnosti malih i srednjih preduzeća, promovisanje održivog transporta i unapređenje javne infrastrukture.
Ovo je prilika i da još jednom istaknem da je Evropska unija za finansijsku perspektivu 2021-2027. iz IPA sredstava odobrila novih 236,1 milion evra za programe prekogranične saradnje u našoj zemlji.
Sve teškoće sa kojima se suočavamo – od posledica višegodišnje pandemije do funkcionisanja multilateralizma u doba rata, ekonomske i energetske krize izazvane ratom u Ukrajini – lakše su rešivi ako im pristupamo zajedno, solidarno i partnerski. I to je, između ostalog, ono zbog čega i danas, sa svim ostalim državama korisnicama ovih programa, i u našoj zemlji obeležavamo ovaj dan.
Podsećam na to da Srbija učestvuje u devet programa prekogranične i transnacionalne saradnje, koje u najvećem delu finansira Evropska unija.
Kao ministar i nacionalni IPA koordinator predvodim instituciju koja je u našoj zemlji nadležna za koordinisanje prekograničnih programa sa Mađarskom, Rumunijom, Bugarskom, Hrvatskom, Crnom Gorom, Bosnom i Hercegovinom i Severnom Makedonijom, kao i za dva transnacionalna – Jadransko-jonski program Adrion i Program saradnje Dunav.
Za građane Srbije, doprinos prekogranične saradnje se ne meri samo u novcu - korisnici imaju priliku da kroz projekte koje sprovode sa svojim susedima reše zajedničke probleme i podstaknu društveni i ekonomski razvoj.
Zato i danas, Ministarstvo za evropske integracije, kao Nacionalni koordinator, u obeležavanju Dana evropske saradnje u Srbiji, organizuje kampanju u Beogradu, Zrenjaninu ali i u drugim gradovima i opštinama koje pripadaju pograničnim regijama, kako bismo skrenuli pažnju na rezultate koje ova saradnja ima za sve nas i podsetili se još jednom na sve ono dobro što smo sa našim susedima, a uz podršku EU, zajednički uradili”, navela je Joksimović.