U okviru inicijative nastale potpisivanjem ugovora o finansiranju projekta “Sprečavanje pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji” između Švedske agencije za međunarodni razvoj i Saveta Evrope, u Regionalnoj privrednoj komori Niš održan je seminar kome je prisustvovalo četrdesetak predstavnika iz privredno-finansijskog sektora. Cilj ovog projekta je podrška Republici Srbiji u korigovanju sistemskih nedostataka i prepreka u sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma (SPN/FT) kroz fokusiranje na određene segmente prevencije i sistema za sprovođenje mera gde su ovi problemi identifikovani, objavila je PKS.
Projektovani ciljevi biće realizovani kroz razvoj efikasnog i održivog okvira za prevenciju i suzbijanje pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji, kroz primarno i sekundarno zakonodavstvo, organizaciona rešenja i stručno usavršavanje. U praktičnom smislu to znači unapređenje upravljanja rizikom neprofitnih organizacija od finansiranja terorizma, unapređenje kontrolu državnih granica zasnovanu na rizicima od krijumčarenja novca i robe, finansiranja terorizma i širenja oružja za masovno uništenje, kao i poboljšanje usklađenosti i nadzor nad SPN/FT finansijskih i označenih pravnih i fizičkih lica van finansijskog sektora.
Putem video linka, komparativni pregled efektivnosti neposrednih ishoda predstavio je Đuzepe Lombardo, ekspert Saveta Evrope, nakon čega je otovorena diskusija. U daljem toku seminara prisutnima su se obratili Ana Selić, menadžer programa Saveta Evrope i Jelena Pantelić, glavni koordinator Nacionalne procene rizika. O radu nadzornih organa u skladu sa ocenom sektorske ranjivosti u finansijskom i nefinansijskom delu Sistema i uticaj na rad obveznika – ocena rizičnosti proizvoda i usluga, govorili su Dušan Aleksić iz NBS i Danijela Tanić Zafirović, USPN, koordinator procene rizika. U vezi sa implementacijom rizika kod obveznika - Procena rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u sektoru digitalne imovine, prisutnima su se obratili Filip Savić i Kristina Trajković iz NBS.
Kao ključni akter u ovoj oblasti, Savet Evrope, odnosno Odeljenje za aktivnosti protiv kriminala kroz Sektor za privredni kriminal i saradnju, nadležan je za sprovođenje aktivnosti na ovom projektu. Podrška u svakoj od ovih oblasti podrazumeva procenu stanja, pružanje ekspertskih saveta i mišljenja, organizovanje okruglih stolova, seminara, radionica, konferencija, obuka, treninga za trenere, prevoda, studijskih poseta, publikacija i diseminacije audio-vizuelnih materijala.