Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Počeo dijalog o klimatskim promenama u susret samitu COP27

Beograd
Foto: Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministarka zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Irena Vujović otvorila je danas konferenciju „Dijalog o klimatskim promenama – Klimatski pametna partnerstva u Dekadi akcije”, u sklopu koje se na nacionalnom nivou razgovaralo o važnim pitanjima iz ove oblasti, u susret globalnom samitu Ujedinjenih nacija – COP27, koji će biti održan od 6. do 18. novembra u Šarm el Šeiku u Egiptu.

Konferenciju, koju je organizovalo Ministarstvo zaštite životne sredine, uz podršku UN i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), otvorili su i ambasador Egipta i glavni pregovarač Predsedništva COP27 Mohamed Nasr, stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoaz Žakob i šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre.

Vujović je navela da klimatske promene izazivaju veliku materijalnu štetu u svim delovima sveta, čije posledice osećaju svi, dodajući da je predstojeći samit COP27 važan jer se očekuje da će se sve zemlje ujediniti oko zajedničkog klimatskog cilja, definisanog sporazumom iz Pariza.

Ministarka je istakla da je Srbija na nacionalnom nivou povećala svoju klimatsku ambiciju za tri puta u okviru nedavno usvojenog revidiranog Nacionalno određenog doprinosa - NDC.

Planiramo da do 2030. godine smanjimo emisije gasova sa efektom staklene bašte za 33,3 odsto u odnosu na nivo emisija iz 1990. godine i to u svim relevantnim sektorima, rekla je Vujović.

Prema njenim rečima, jedna od najvažnijih tema predstojećeg samita COP27 jeste povećanje finansiranja za klimatske promene, kako bi se na globalnom nivou više ulagalo u projekte prilagođavanja na klimatske uslove.

Ona je napomenula da je i Srbiji potrebno prilagođavanje na klimatske uslove na svim nivoima, od građana, preko lokalnih zajednica, pa do privrede, koja treba da iskoristi šansu i postepeno prelazi na zelene, odnosno cirkularne modele poslovanja, što je u skladu i sa Zelenom agendom kojoj je Srbija potpuno posvećena.

Preduslov za to je prilagođavanje regulative, na čemu ubrzano radimo. Nakon usvojenog krovnog Zakona o klimatskim promenama, Ministarstvo trenutno radi i na donošenju seta propisa iz ove oblasti, poput strategije niskougljeničnog razvoja i programa prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, ukazala je ona.

Vujović je poručila da je vizija Ministarstva zaštite životne sredine da Srbija bude niskougljenično društvo sa konkurentnom i resursno efikasnom ekonomijom.

Ako nastavimo da radimo zajedno, uz podršku naših partnera, to je cilj koji možemo da ostvarimo za kvalitetan život građana u klimatski otpornom društvu, rekla je Vujović.

Ostali naslovi

Dobre osnove za jačanje ekonomskog partnerstva sa SAD
Srpska ekonomija
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednica Vlade Ane Brnabić razgovarali su sa privrednom delegacijom Vlade SAD o daljem jačanju i razvoju bilateralne ekonomske saradnje, novim strateškim partnerstvima, kao i o potencijalima za investicije u oblastima energetike, ICT i zelenih tehnologija
Sport tech- šansa za mlade preduzetnike
Srpska ekonomija
„Digitalizacija je sve više prisutna u oblasti sporta i važno je da povežemo privredu, sport i mlade ljude koji su najveći korisnici ali i kreatori inovativnih rešenja u oblasti sport tech-a i na taj način jačamo startap ekosisteme“,  rekao je Mladen Đorić iz Privredne komore Srbije na panelu „ Sport- Dve strane medalje“ u okviru prvog Međunarodnog samita  "Otvoreni svet"
Poresko opterećenje minimalca moguće smanjiti i za trećinu
Srpska ekonomija
Poresko opterećenje minimalne neto plate u Srbiji iznosi 57%, što znači da na svakih 100 dinara poslodavac mora da izdvoji još 57 dinara za obaveze na ime poreza i doprinosa. U prošloj godini taj izdatak je iznosio 18.200 dinara na „minimalac“ od 32.000 dinara
Gašić zvanično stupio na dužnost ministra unutrašnjih poslova
Srpska ekonomija
Ministarstvo unutrašnjih poslova Vlade Republike Srbije saopštilo je da je ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić tokom svečane primopredaje preuzeo dužnost od dosadašnjeg ministra Aleksandra Vulina
Ambrozija ove godine tretirana na 2.665,6 hektara
Srpska ekonomija
U sklopu aktivnosti na suzbijanju ambrozije, Sekretarijat za zdravstvo saopštio je da je u 2022. godini obavio monitoring na površini od četiri hiljade hektara u Beogradu, čime je utvrđeno moguće prisustvo ambrozije na 2.969 hektara. Suzbijanje hemijskim sredstvima obavljeno je na površini od 399,1 hektar, a suzbijanje košenjem na površini od 2.266,5 hektara
Reproduktivno zdravlje osnova budućnosti svake porodice
Srpska ekonomija
Ministarka za brigu o porodici i demografiju u Vladi Republike Srbije Darija Kisić ukazala je danas na konferenciji o reproduktivnom zdravlju „Zdravlje žena Srbije” na to da je reproduktivno zdravlje osnova na kojoj se zasniva budućnost svake porodice
Na Sajmu knjiga više od 163 hiljade posetilaca
Srpska ekonomija
Na 65. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga, koji je održan od 23. do 30. oktobra, nastupilo je 416 direktnih izlagača (izlagači i suizlagači), od kojih je 325 domaćih direktnih izlagača i 91 inostrani direktni izlagač, saopšteno je iz Beogradskog sajma
Vojska Srbije u potpunosti izvršava sve dodeljene misije i zadatke
Srpska ekonomija
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar odbrane Miloš Vučević posetio je danas, prvi put po stupanju na novu dužnost, Generalštab Vojske Srbije, gde ga je, ispred počasnog stroja Garde, dočekao načelnik Generalštaba general Milan Mojsilović sa članovima Kolegijuma
Svetski dan štednje – dinarska štednja i dalje isplativija od devizne
Srpska ekonomija
Ukupna (dinarska i devizna) štednja u bankama koje posluju u Republici Srbiji dostigla je krajem septembra iznos od 14,3 milijarde evra. U poslednjih deset godina dinarska štednja je povećana gotovo pet puta i krajem septembra 2022. godine dostigla je 88,2 milijarde dinara (rast od 70,0 milijardi dinara)
Održavanje ekonomske stabilnosti i nastavak reformi prioriteti
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić razgovarala je danas sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), koju je predvodio Jan Kes Martejn, o tekućim makroekonomskim kretanjima u Srbiji i svetu, prioritetima za naredni period u različitim sektorima, kao i o budućem stendbaj aranžmanu sa tom finansijskom institucijom