U okviru projekta ”EU za Srbiju – podrška bezbednijim proizvodima” u delu koji se odnosi na jačanje kapaciteta nacionalne infrastrukture kvaliteta i tržišnog nadzora, tokom oktobra u regionalnim privrednim komorama organizuju se okrugli stolovi. «Izazovi u primeni tehničkih propisa i kako standardi mogu da olakšaju održivo poslovanje» bila je tema petog okruglog stola u Regionalnoj privrednoj komori u Zaječaru o kojoj su govorili predstavnici Ministarstva privrede, Instituta za standardizaciju Srbije i Privredne komore Srbije.
Nakon pozdravne reči Dejana Tošića, direktora PKS – RPK Zaječar, velikom broju prisutnih predstavnika privrede a na temu ključnih izazova u primeni tehničkih propisa u praksi – tumačenju propisa, pripremi dokumentacije, sprovođenju ocenjivanja usaglašenosti, označavanju proizvoda, kao i o značaju primene srpskih i evropskih harmonizovanih standarda govorila je Jelena Ivančević iz Ministarstva privrede.
„Konkurentnost srpskih preduzeća usko je povezana sa njihovom sposobnošću da proizvode bezbedne I kvalitetne proizvode u skladu sa zahtevima relevantnih tehničkih propisa i standarda“, rekla je Jelena Ivančević.
Evropska unija podržava Ministarstvo privrede i druga resorna ministarstva u usklađivanju zakonodavstva Srbije u području slobodnog kretanja roba. Uz slobodu kretanja ljudi, usluga i kapitala, to je jedna od osnovnih sloboda na kojima se zasniva EU, jer jedinstveno i zajedničko tržište predstavlja suštinu evropskih integracija. Kada se usklade nacionalni propisi za proizvode sa zakonodavstvom Evropske unije, osigurava se jednak tretman, povećanje konkurentnosti, niže cene i veći i širi izbor za potrošače, objavila je PKS.
Primena standarda može da unapredi poslovanje, bez obzira na vrstu, delatnost ili veličinu organizacije, smatra Ljubica Petrović iz Instituta za standardizaciju Srbije. „Standardizacija doprinosi efikasnijem obavljanju poslovnih procesa, poštovanju propisa i izgradnji poverenja korisnika, dobavljača i ostalih zainteresovanih strana », rekla je ona.
Uzimajući u obzir značaj teme klimatskih promena i potrebu prilagođavanja privrede najnovijim propisima, Dušan Stokić iz Privredne komore Srbije govorio je o regulatornom okviru i međunarodnim standardima za kvantifikaciju i izveštavanje o emisijama gasova sa efektom staklene bašte (GHG), kao i o važnosti standarda održivosti za poslovanje i konkurentnost kompanija.
„Polazeći od mnogih izazova sa kojima se kompanije danas susreću na globalnim tržištima, predstavio sam zakonske obaveze operatera postrojenja za monitoring, izveštavanje i verifikaciju emisija gasova staklene bašte (GHG). Fokus je bio na standardima kao dostupnom dobrovoljnom instrumentu koji predstavljaju najefikasniju podršku kompanijama u borbi protiv klimatskih promena, a u korist održivog poslovanja“, rekao je Stokić.