Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Masovna vakcinacija jedino rešenje za okončanje pandemije

Beograd
Srpska ekonomija

Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije Zlatibor Lončar potvrdio je da naša zemlja nije više na trećem mestu u Evropi po broju novozaraženih od koronavirusa, i dodao da smo po broju smrtnosti, testiranih i onih koji su zadržani u bolnicama ubedljivo najbolji u regionu i šire.

Lončar je sinoć, gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS), ocenio da je dosadašnjim merama protiv epidemije napravljena ravnoteža između zdravlja i ekonomije.

Zdravlje i zdravstveni kapaciteti su nam bili na prvom mestu, a vodeći računa o privredi i ekonomiji, napravili smo najbolji balans, i to apsolutno pokazuju svi rezultati, naglasio je on.

Iz ove perspektive, kako je poručio, nije realno da skinemo maske u narednih nekoliko nedelja, ali težimo ka tome da vakcinišemo 3,5 miliona ljudi, što su ohrabrujuće stvari koje daju optimizam da možemo da imamo situaciju pod većom kontrolom.

Ministar je napomenuo da u Srbiji trenutno postoji i dovoljno vakcina i dovoljna zainteresovanost za vakcinaciju, te da prema najnovijem istraživanju ne postoji potreba za uvođenje obavezne imunizacije.

Lekari su se i ranije vakcinisali u dovoljnom broju, ali je bio problem sa mladim medicinskim sestrama koje su imale nedoumice oko trudnoće i planiranja porodice, predočio je on i dodao da je taj problem rešen nakon brojnih tribina i razgovora, u kojima im je objašnjeno da nema nikakvog dokaza da vakcina izaziva sterilitet.

Lončar je saopštio da je u proteklih nedelju dana vakcinisano više od 20 odsto medicinskih radnika, što je ogroman broj za nedelju dana, navodeći da je ukupno vakcinisano više od  65 odsto zaposlenih u zdravstvu.

Prema njegovim rečima, trenutni procenat vakcinisanih zdravstvenih radnika daje sigurnost, a radićemo i dalje na tome da taj broj bude što veći.

On je potvrdio da je u Srbiji od posledica koronavirusa preminulo 14 lekara koji su radili u kovid bolnicama i koji su imali komunikaciju i boravili u crvenim zonama, a svi ostali preminuli lekari nisu imali dodirne tačke sa kovid sistemom.

Istovremeno, ministar je podsetio na to da su izgrađene dve nove bolnice, nove laboratorije, kao i da će u vrednosti od približno 100 miliona evra biti kupljeno 60 skenera, 72 ultrazvučna, 110 rendgen aparata, 12 magnetnih rezonanci, 252 sanitetska vozila, više od 2.000 najmodernijih kreveta za intenzivne nege i 1.500 monitora.

Prema njegovim rečima, moramo da nastavimo da ulažemo u naše zdravstvene radnike, da im povećavamo platu, da ulažemo u njihovo usavršavanje, da ne dođemo sutra u situaciju da sve to kupimo, a da nema ko da nam radi.

Lončar je, kada je reč o vakcinama i dozvolama koje su izdate za njihovu upotrebu, podvukao da je Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) među 50 najrigoroznijih u svetu i da proverava posebno svaku seriju koja dođe u zemlju.

Činjenica je da su vakcine apsolutno bezbedne i da broj od približno 3.000.000 datih doza vakcina potvrđuje to iza čega stoji ALIMS, naveo je ministar i precizirao da je na ovaj broj datih doza zabeleženo više od 600 blagih reakcija.

Prema njegovoj oceni, isuviše je rano proceniti kakva je efikasnost svake od vakcina koje su dostupne građanima Srbije, jer niko od proizvođača nije rekao da vas vakcina štiti 100 odsto i da se vi nećete razboleti kad primite vakcinu.

Možete da se razbolite ako ne vodite računa. Možete da se razbolite ako uđete u veliku koncentraciju virusa, ali vaša klinička slika će biti mnogo bolja i lakše ćete preboleti COVID-19, nego da se niste vakcinisali, ponovio je ministar.

On je naglasio da  u našoj zemlji ne postoji nijedan slučaj zgrušavanja krvi kao posledica primanja vakcine kompanije "Astra-Zeneka", i istovremeno najavio da se planira uvoz vakcine "Sputnjik lajt", kao i njeno ispitivanje u Srbiji.

Lončar je potvrdio da brazilski soj virusa nije registrovan u našoj zemlji, ali da je pitanje dana kada će biti zabeležen, budući da je evidentiran u Evropi.

Prema njegovim rečima, jedini način da sprečimo pojavu novih sojeva jeste široka vakcinacija, koja jedina u kratkom roku onemogućava virus da se širi i prenosi i dokazano uspešno deluje na sve mutacije.

Optimalno vreme za dobijanje podataka o efikasnosti vakcina je do kraja ove godine, istakao je ministar i napomenuo da su proizvođači prilikom isporuke vakcina davali garancije da će one razviti dovoljan broj antitela u trajanju od šest meseci.

Njihovo mišljenje je bilo da ćemo nakon šest meseci morati da idemo na još dve doze, što se sada ispituje, pa ćemo videti koja će biti nova uputstva. Proizvođači sada produžavaju period imuniteta posle vakcinacije na devet meseci, tako da je potrebno te podatke pratiti iz dana u dan, objasnio je Lončar.

Ministar je podsetio na to da je Srbija prva, čak pre zemalja Evropske unije, dobila vakcine, tako da smo u tom startu ispitivanja i učestvujemo u tome, jer niko nije pre nas krenuo sa vakcinacijom, pa da može da nam da rezultate.

Lončar je uputio molbu građanima da se tokom Uskrsa ponašaju kao i dosad jer će svako opuštanje prolongirati izlazak i rešavanje ovog problema.

On je dodao da posebno apeluje na mlade, navodeći da će u njihovoj vakcinaciji pomoći i studenti medicinskih fakulteta koji će razrešiti dileme koje imaju njihovi vršnjaci vezano za taj proces.

Ostali naslovi

O turizmu koji ne uništava ono od čega živi
Srpska ekonomija
Kroz ilustracije, primere i konkretne podatke, izložba u bečkom Arhitektonskom centru prikazuje međusobnu povezanost turizma i ekonomske ekspanzije, rastuće emisije CO2 ili iseljavanje lokalnog stanovništva usled preteranih troškova stanovanja i života, naročito od kada se turistički smeštaji sve više koriste kao investicione mogućnosti
Kamp Zlatibor otvoren za posetioce
Srpska ekonomija
Svim ljubiteljima kampovanja svoja vrata širom je otvorio Kamp „Zlatibor”. Smešten u prijatnom okruženju, nadomak centra Zlatibora, a dovoljno izdvojen od gužve, gostima pruža priliku za uživanje u planinskim pejzažima i odmoru u hladu borova
Park kod Bristola nakon obnove dobija oko 200 stabala
Srpska ekonomija
Nakon godina propadanja, Svetonikolski park kod hotela Bristol uskoro će biti u potpunosti obnovljen i dodatno pošumljen, a sugrađani i gosti Beograda moći će da uživaju u prijatnoj hladovini oko 200 stabala i u atraktivnom pejzažnom uređenju
Turneja Bijelog Dugmeta kreće iz Doma mladih u Sarajevu
Srpska ekonomija
Kako smo eksluzivno saznali od Adisa Gojaka menadžera Gorana Bregovića i inspiratora turneje “50 godina Bijelog Dugmeta” turneja napopularnijeg sastava bivše Jugoslavije krenuće iz Sarajeva, iz “Doma mladih”, 11. maja. Bend je svoj prvi veći nastup imao baš na tom mestu
Prvo postrojenje za proizvodnju vodonika u Beču pušteno u rad
Srpska ekonomija
U bečkoj opštini Zimering pušteno je u rad prvo postrojenje za proizvodnju zelenog vodonika u Beču. To je važan korak ka klimatskoj neutralnosti grada koju bi trebalo ostvariti do 2040. godine. Ovo postrojenje vredno deset miliona evra trebalo bi se koristiti u oblastima industrije, energetike i mobilnosti
Beograd tradicionalno obeležava svoje dane od 15. do 19. aprila
Srpska ekonomija
Tačno pre 1.146 godina, 16. aprila 878. godine, prvi put je u pisanim dokumentima pomenuto ime Beograd, a pre 157 godina, 19. aprila 1867. godine, izvršena je simbolična predaja ključeva turskih vlasti knezu Mihailu i Beograd od tada ponovo postaje srpski grad
Neophodni tilioni dodatnih ulaganja kako bi se spasili Ciljevi održivog razvoja
Srpska ekonomija
Potrebne hrabre akcije za povećanje investicija u Ciljeve održivog razvoja (SDG) i reformu globalnog finansijskog sistema
Jednaka šansa za sve - put ka inkluzivnom tržištu rada
Srpska ekonomija
Dvadeset poslodavaca i dvadeset dva praktikanta, učesnici programa „Radna praksa za mlade sa invaliditetom“, koji se realizuje u okviru projekta „Posao po meri“ koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Forum mladih sa invaliditetom, okupilo se kako bi razmenili utiske i iskustva stečena u okviru ovog programa tokom prethodna dva meseca
Nove tehnologije u smanjenju karbonskog otiska u domaćem avio-saobraćaju
Srpska ekonomija
Srpska nacionalna avio-kompanija Er Srbija i britanski Menzis aviejšn sproveli su na beogradskom aerodromu, prvi put u regionu, otpremu letova uz korišćenje vozila isključivo na električni pogon
Rekonstrukcija krune despota Đurđa Brankovića na izložbi Čekajući stalnu postavku Istorijskog muzeja Srbije
Srpska ekonomija
Istorijski muzej Srbije obaveštava javnost da je izložba „Čekajući stalnu postavku” obogaćena novim značajnim predmetom – rekonstrukcijom mogućeg izgleda krune despota Đurđa Brankovića. Rekonstrukciju krune je izradio filigranista Goran Ristović Pokimica u konsultacijama sa relevantnim stručnjacima po uzoru na povelju koja se čuva u svetogorskom manastiru Esfigmen