Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić i regionalni direktor japanske kompanije „Takeda“ za istočnu Evropu Kiran Lihi potpisali su Memorandum o razumevanju za saradnju u oblasti BIO4 kampusa u cilju poboljšanja dijagnostike retkih bolesti.
Brnabić je nakon potpisivanja ovog dokumenta u Vladi Srbije izrazila zadovoljstvo zbog saradnje u toj oblasti sa japanskom kompanijom, podsećajući na to da ona postoji 242 godine.
Mi smo prethodnih nekoliko godina radili na nekoliko projekata koji uključuju tele-medicinu, a od prošle godine i na projektima koji se tiču upotrebe vešačke inteligencije u medicini kako bi sve više razvijali personalizovanu medicinu, poboljšali zdravstvenu zaštitu naših ljudi, a posebno onih koji boluju od retkih bolesti, navela je ona.
Premijerka je iskazala zahvalnost japanskoj kompaniji jer je prepoznala Srbiju kao zemlju koja ulaže u nove tehnologije, ali i kao jednu od, kako je rekla, evropski značajnijih sila u istraživanju, razvoju i inovacijama.
Brnabić je poručila da će raditi na tome da „Takeda“ otvori i istraživački razvojni centar u Srbiji, ali i da bude jedan od prvih partnera u okviru BIO4 kampusa.
Prema njenim rečima, investicije iz Japana imaju posebno mesto u poslovnom svetu Srbije, jer se ulaže tamo gde je najsigurnije i gde postoje najbolji uslovi poslovanja.
Ona je izrazila zadovoljstvo zbog toga što, pored drugih japanskih kompanija, danas imamo i kompaniju u sektoru farmaceutike, gde otvaramo potpuno novu eru saradnje u ovoj oblasti koja nam je važna za budućnost.
Godišnji budžet kompanije „Takeda“ za istraživanje i razvoj u 2021. godini iznosio je 4,7 milijardi dolara, ukazala je premijerka i izrazila nadu da će potpisani sporazum makar deo toga doneti u Srbiju.
Lihi je objasnio da potpisivanje Memoranduma o razumevanju predstavlja nastavak dugoročnih zajedničkih napora u cilju unapređenja zdravstvene zaštite u Srbiji.
On je istakao da veoma ceni to što Vlada Srbije prepoznaje biotehnologiju i digitalizaciju kao jedan od glavnih prioriteta, i iskazao zahvalnost premijerki na velikoj podršci i razumevanju potreba pacijenata.
Strateški prioriteti japanske kompanije su u velikoj meri usklađeni sa prioritetima Vlade Srbije, kao što su digitalizacija u zdravstvu ili naša partnerstva u istraživanju kako bi se obezbedila predvidljivost i održivost zdravstvenog sistema korišćenjem AI alata, ali ne samo ograničeno na njih, rekao je Lihi.
Prema njegovim rečima, istraživanje podrazumeva saradnju Instituta za veštačku inteligenciju i kliničkih stručnjaka u cilju optimizacije dijagnoze retkih bolesti.
Ulaganje kompanije „Takeda“ u istraživanje i razvoj, kako je naglasio, u potpunosti je u skladu sa partnerstvom sa BIO4 kampusom, projektom koji je pokrenula Vlada Srbije, u pogledu podrške specifičnoj oblasti optimizacije dijagnostike retkih bolesti.
On je rekao i da je cilj ove kompanije da maksimalno ulaže svoju posvećenost, stručnost i resurse kako bi dodatno unapredila kvalitet života pacijenata u Srbiji.