Srbija drugu godinu za redom beleži značajan pomak na listi Agencije Moody''s. Rejting agencija Moody’s povećala je kreditni rejting Srbije za dugoročno zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti sa „B1“ na „Ba3“ sa „stabilnim“ izgledima za njegovo dalje poboljšanje.
Viši kreditni rejting Srbije na ovoj listi ukazuje na to da međunarodne finansijske institucije prepoznaju šta se u Srbiji dešava.
Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež rekao je za Tv Pink podsetio da to govori da postoji stabilnost i da se preporučuje investitorima da pogledaju da Ministarstvo finansija, Narodna banka i Vlada Srbije rade dobar posao.
- Mozete da date bilo kakve subvencije, za investitore je najvažnija predvidivost i stabilnost i to je ono što očekuju - rekao je Čadež.
Invetirori s kojima razgivara kažu da redovno prate šta se dešava u Srbiju i da ocenjuju da poslednje tri godine postoji stabilnost što je važno za njihova ulaganja.
Ministar finansija Dušan Vujović je, gostujući u Dnevniku RTS-a, naglasio da Srbija sprovodi reforme i program koji je dogovorila sa MMF-om i da povećanje kreditnog rejtinga Srbije znači i građanima i investitorima i ono će se odraziti na dalje smanjenje kamatnih stopa.
"To znači da će premija 'kantri riska' da se smanjuje. Međunarodne kamatne stope su jako niske, čak i negativne u Evropi, ovo će značiti dalje smanjenje kamatne stope, jeftinije pozajmljivanje, jeftinije refinansiranje javnog duga Srbije, ovo će značiti jeftiniji pristup naših banaka izvorima finansiranja i samim tim očekujem da se za vrlo kratko vreme to odrazi na dalje smanjenje kamatnih stopa", objasnio je Vujović i dodao da ako se u nekoj zemlji i makroekonomske i strukturne reforme glavna stvar onda 'Mudis' i sve ostali ocenjuju sve aspekte reformi.
Srbija je, prema rečima ministra, sada malo ispod investment grejda koji praktično znači da odbori banaka rutinski odobravaju investiranje.
"Srbija se još uvek nalazi u zoni u kojoj je potrebna posebna odluka, prema tome postoji rizik, on se smanjuje i Srbija je danas idealan odnos između prinosa i stalnog padajućeg rizika koji je sada za nijansu viši od zemalja EU", rekao je Vujović.