Na kraju azijske turneje američki državni sekretar Reks Tilerson je u poseti Kini. Tilerson i njegov kineski kolega Vang Ji će razgovarati o povišenim tenzijama koje su nastale kao posledica ratne retorike od strane Pjongjanga. Moderni protivraketni odbrambeni sistem koji raspoređuju Sjedinjene Države na korejskom poluostrvu će takođe biti jedna od tema o kojima će raspravljati američki i kineski kolega. Američki sekretar tokom posete NR Kini će ostvariti susret i sa kineskim predsednikom Si Đi Pingom.
Da li se savremeni međunarodni odnosi suočavaju sa fenomenom “ponavljanja istorije”? Ekonomski tokovi zauzimaju sve marginalizovaniju poziciju u odnosu na pitanja iz domena politike i bezbednosti. I sam Tilerson je rekao da će posetiti Kinu kako bi spustio tenzije na liniji Peking-Vašington. Iako je važio za jednog od ključnih pojedinaca u svetu naftne industrije i finansijskih tokova, bez ikakvog diplomatskog iskustva, nakon preuzimanja jedne od najvažnijih funkcija u političkom sistemu SAD, Tilerson je shvatio da ekonomska pitanja u određenim etapama moraju da ustupe mesto na račun bezbednosnih i političkih tema.
Novi američki predsednik Donald Tramp u svojoj predizbornoj kampanji često je govorio o revidiranju ekonomskih odnosa sa NR Kinom. Ukazao je na potrebu vraćanja američkih investicija na američki kontinent. Prema rečima Trampa, intenziviranje ekonomskih odnosa na liniji Vašington-Peking već postojećeg modela saradnje, negativno utiče na američki ekonomsku privredu i kontinuirano vodi u smeru uvećavanja nezaposlenosti američkih građana.
Imajući u vidu činjenicu da će kineski predsednik Si Đi Ping narednog meseca boraviti u zvaničnoj poseti SAD, iz uobičajene prakse možemo očekivati posetu na ovom nivou. No, ova poseta Tilersona otvara brojna pitanja: Da li je ona samo formalnog karaktera u cilju preciziranja agende posete kineskog predsednika SAD? Da li je ona posledica zategnutosti bezbednosnih odnosa na korejskom poluostrvu i “mešanja” NR Kine u te odnose, ili se ipak radi o poseti koja može doprineti uspostavljanju novih temelja u ekonomskim odnosima između Pekinga i Vašingtona?