Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Sinofarm i Gient osnivaju zajedničku firmu

Beograd
Srpska ekonomija

Kompanija Sinofarm d.o.o. i kineska kompanija Gient potpisale su, u Privrednoj komori Beograda, Ugovor o saradnji i osnivanju zajedničkog (joint venture) privrednog društva, koje će se baviti sakupljanjem i tretmanom medicinskog, farmaceutskog i patogenog otpada koji se proizvodi u Srbiji i regionu i izgradnji postrojenja. 

Ugovor su potpisali Wang Junhua, generalni direktor Medwaste Engineering i  Nikola Sinobad, vlasnik i direktor Sinofarm d.o.o., navodi se u saopštenju Privredne komore Beograda.

 "U aprilu krećemo u izgradnju fabrike, odnosno postrojenja, do avgusta će biti gotova konstrukcija, a do septembra će stići i postrojenje za tretman otpada. Do kraja novembra bi trebalo da dobijemo dozvolu za rad.Ideja projekta je da, u nekoj daljoj fazi, tretiramo celokupni medicinski otpad koji se proizvede u Srbiji, a to je minimum oko 10 000 tona godišnje", rekao je  Nikola Sinobad, vlasnik i direktor kompanije Sinofarm doo.

On je dodao da je osamnaest meseci pregovora danas ozvaničeno Ugovorom, koji odmah počinje realizaciju, zahvaljujući i efikasnosti opštine Stara Pazova, koja je izdala potrebne infrastrukturne dozvole.

U saopštenju e navodi da je gospodin Wang Junhua, generalni direktor Medwaste Engineering, izrazio je zadovoljstvo što će ovo biti prva kompanija koja će u Srbiji uložiti u ovu vrstu posla i time znatno poboljšati situaciju u ekologiji.   

"Komora jeste pravo mesto za potpisivanje poslovnih ugovora i ona je spremna da pomogne i pruži podršku i tokom realizacije ovog važnog projekta, koji će dobrim delom doprineti rešavanju velikog problema za našu zemlju", rekao je koordinator industrije Privredne komore Beograda, Velimir Radojević.

“Usklađivanje sa direktivama EU treba da košta oko 16 milijardi evra, a taj novac jedino možemo da obezbedimo tako što ćemo privući strane investicije”, naglasio je Radojević. Potpisani ugovor je pozitivan primer saradnje, koja obezbeđuje nove tehnologije i otvaranje novih radniha mesta. Ovo će biti dobar primer i za druge kineske kompanije koje žele da dođu u Srbiju”, istakao je Radojević. 

Ukupan iznos investicije je oko 3.5 miliona USD i odvijaće se u dve faze. Investicija od 1.8 miliona USD samo je prva faza investicije iza koje stoji jedan od najvećih kineskih investicionih fondova, kao i najveći proizvođač sistema za kompletan tretman medicinskog otpada. Kompanija Gient je najveći snabdevač ovih sistema za Ameriku, Kanadu, Aziju, Australiju, Afriku i Bliski istok.

Ističe se da je plan zajedničke kompanije SINO MEDICAL WASTE je osnivanje regionalnog centra za kompletan tretman medicinskog otpada i njegovo uništavanje, kao i za reciklažu plastike. 

Druga faza investicije iznosiće dodatnih 1.5 miliona USD, koja podrazumeva izgradnju postrojenja za reciklažu medicinskog otpada i plastike nastale od medicinskog otpada.

Lokacija na kojoj će postrojenje biti izgrađeno nalazi se u Staroj Pazovi, industrijska zona. 

Pivredno društvo Gient je najveći azijski proizvođač postrojenja za uništavanje i tretman medicinskog otpada. Medwaste engineering je kineska kompanija iza koje stoji Investicioni Fond preko koje će se vršiti ulaganja u Srbiju.

Planovi su da se otvori jedinstveni centar za tretman medicinskog otpada, koji će moći da podmiri potrebe za celo srpsko tržište, kao i čitav region. 

Odmah nakon osnivanja privrednog društva, krajem marta, počeće realizacija projekta, a početak rada je predviđen za kraj godine. Na samom početku firma će zapošljavati 10-15 ljudi, a nešto kasnije biće potrebe za preko 30 radnika, zaključuje se u saopštenju Privredne komore Beograda.      

Ostali naslovi

U Srbiji se prati poslovanje Agrokora
Srpska ekonomija
Ove nedelje biće održan sastanak srpskih državnih zvaničnika sa rukovodstvom "Agrokorovih" firmi u Srbiji, najavio je ministar ministar trgovine Rasim Ljajić
Obeležava se Svetski dan šuma
Srpska ekonomija
Širom planete danas se obeležava Svetski dan šuma, s namerom da se javnosti ukaže na značaj šuma i njihov uticaj na opstanak čovečanstva. Odluku da se za ovaj dan proglasi 21. mart odluku je 1971. godine donela Generalna skupština Evropske poljoprivredne konfederacije, datum kada su prolećne ravnodnevnice na severnoj, odnosno dan jesenje ravnodnevnice na južnoj Zemljinoj hemisferi
Kapital radnika 325 milijardi evra
Srpska ekonomija
Vlasnički udeo zaposlenih u austrijskoj čeličani Vestalpine, koja zapošljava 48.000 radnika bio je 721 milion evra, odnosno 14,5 odsto
Dinar ojačao u odnosu na evro
Srpska ekonomija
Dinar je danas jači prema evru za 0,1 odsto i na istom je nivou kao pre mesec dana
Srbija s najvećim rizikom od siromaštva u Evropi
Srpska ekonomija
U EU petina domaćinstava sa najvišim primanjima ima 5,2 puta viši raspoloživi prihod, odnosno prihod nakon oporezivanja i sličnih troškova, nego petina sa najmanjim primanjima, dok je u Srbiji ovaj odnos 9
Prvi radni dan zaposlenih u fabrici papuča
Vladimir Đuričić
Danas je prvi radni dan za dvadeset zaposlenih radnika u fabrici papuča "Lianhe" investitora iz Kine, koja je juče otvorena u Jagodini.
Aerodrom
Srpska ekonomija
Beogradski aerodrom "Nikola Tesla" nalazi se na petom mestu među najboljim aerodromima u Istočnoj Evropi, saopšteno je na dodeli nagrada agencije Skytrax u Amsterdamu
Cena cinka porasla 6,7 odsto
Srpska ekonomija
Cena cinka porasla je prošle nedelje za 6,7 odsto. Time je cink postao roba sa najboljim performansima na tržištima
Srbiji potrebno oko 15.000 IT stručnjaka
Srpska ekonomija
Domaći IT sektor mogao bi odmah da zaposli između 10.000 i 15.000 stručnjaka, izjavio je ua RTS savetnik u Ministarstvu državne uprave i ilokalne samouprave Vukašin Grozdić
Veliko interesovanje za vaučere
Srpska ekonomija
Ova zima na planinama bila je izuzetno uspešna, jer je u proseku bilo više od 10 odsto dolazaka. U isto vreme je prihod od turizma bio veći od očekivanog