Konferencija “Kako poslovati sa Podsaharskom Afrikom“ okupila srpske privrednike i kompanije iz Nigerije, Sudana, Konga, Kenije, Angole, Zambije i Mozambika, kao i privredne i diplomatske predstavnike više afričkih zemalja. U fokusu konferencije razvoj potencijala za poslovanje u regionu Afrike koji sačinjava veliko i prosperitetno tržište, a gde vodeće domaće kompanije već imaju izgrađene pozicije, saopštila je Privredna komora Srbije.
Otvarajajući skup potpredsednik PKS Miroslav Miletić naglasio je da je inicijativa za pripremu konferencije potekla od sve većeg interesovanja srpske privrede za tržište Podsaharske Afrike, ali i od brojnih afričkih kompanija koje se učestalo obraćaju Privrednoj komori Srbije u nameri da ostvare saradnju sa srpskim preduzećima.
"Danas će sa nama, pored uspešne srpske kompanije Nelt, svoja iskustva da podele i afričke kompanije koje su došle u Srbiju sa željom da ostvare saradnju sa proizvođačima prehrambenih i poljoprivrednih proizvoda, lekova, kozmetike, kućne hemije, tekstila i obuće, građevine, rudarstva, automobilske industrije i obrazovanja. Zahvaljujemo se na pomoći u organizaciji dolaska afričkih partnera u Srbiju ambasadama Nigerije, Konga, Egipta, konzulata u Sudanu, i novoformirane Srpsko-nigerijske privredne komore. Želimo takođe da napomenemo da je sa nama danas i predsednik Zajedničke komore privrede i industrije Srbije Južnoafričke Republike i Juga Afrike“, rekao je Miletić.
Prema podacima koji su navedeni na konferenciji, a koji potiču od Republičkog zavoda za statistiku, u poslednjih pet godina robna razmena između Srbije i Podsaharske Afrike svake godine raste. Pozitivan saldo trgovinskog bilansa na srpskoj strani je zabeležen u 2014. i 2015, a na afričkoj – u 2012., 2013. i 2016. godini. Protekle godine Srbija je izvezla robu u iznosu od 71,3 miliona dolara dok je uvoz iz Podsaharske Afrike u navedenom periodu iznosio 96,3 miliona dolara, za 60% više u odnosu na 2015. godinu. U prva dva meseca 2017.godine. Srbija je zabeležila izvoz proizvoda u iznosu od 4,2 miliona dolara, dok je uvoz iznosio 8,1 miliona dolara.
Na listi izvoznih proizvoda našli su se prerađeni duvan, mašine za automatsku obradu podataka, mašine za proizvodnju hrane, električne mašine i aparati, drumska motorna vozila, gume za automobile i drugo. Sa druge strane, u navedenom periodu Srbija je najviše uvozila kakao, nerazvrstanu robu, prirodni kaučuk i gume, kafu i zamenu kafe, kamen, pesak, granit i drugo.
U 2016. godini najveći spoljnotrgovinski partneri Srbije u Podsaharskoj Africi u izvozu su bili Mauritanija, Kenija, Nigerija, Ekvatorijalna Gvineja, Angola, Gana, Južna Afrika i Gabon, a u uvozu Nigerija, Južna Afrika, Gana, Obala Slonovače, Eritreja, Uganda, Mozambik, Kenija i Zimbabve.
"Kao što znate, bivša Jugoslavija je imala odličnu privrednu i naučno-tehničku saradnju sa afričkim kontinentom 70-ih i 80-ih godina prošlog veka. Jugoslovenske kompanije su na tržištu Afrike izvodile velike infrastrukturne i industrijske projekte, a naša kompanija „Energoprojekt“ je i dan danas prepoznatljiva na tom tržištu, kao pouzdan partner. S druge strane, kompanije iz drugih sektora, poput Nelta, Galeb Grupe i mnogih drugih, zauzele su ozbiljne pozicije na ovom tržištu u poslednjih nekoliko godina, dokazujući da pored građevinske industrije imamo i drugih oblasti pogodnih za saradnju. Cenimo želju naših afričkih partnera da se intenzivna saradnja između naših zemalja vrati i da srpske kompanije ostvare kvalitetnu saradnju sa afričkim partnerima“, istakao je potpredsednik PKS Miroslav Miletić.
Na konferenciji je ukazano da postoji mogućnost za povećanje razmene u skoro svim oblastima ali je potrebno obostrano napraviti kvalitetan organizacioni korak i otkloniti sve smetnje koje utiču na povećanje saradnje, počev od problema u transportu, pa sve do uprošćavanja raznih carinskih i drugih birokratskih procedura, navodi se u saopštenju.
U nastavku konferencije posle pozdravnih govora diplomatskih predstavnika Nigerije i Sudana, održana je velika prezentacija poslovanja srpske kompanije "Nelt" u Africi nakon koje su usledili poslovni susreti delegacija i predstavnika srpskih i afričkih kompanija.