Pojava novog, kineskog tržišta sa dobrom cenom uticaće na porast proizvodnje mesa za izvoz, rekao je za RTS ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
Srbija je dosada u Kinu izvozila bukovo i neobrađeno drvo, delove za mašine i pumpe za grejanje, a kinesko tržište konačno će biti otvoreno i za hranu iz Srbije. Kina je zainteresovana da godišnje iz Srbije uvozi čak pola miliona tona goveđeg mesa. To omogućava Memorandum o bezbednosti hrane koji je juče Ministarstvo poljoprivrede potpisalo sa nadležnom Upravom iz Kine.
Kina je zainteresovana da iz Srbije uveze pola miliona tone goveđeg mesa, ali Srbija godišnje proizvede šest puta manje od toga. Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović smatra da će pojava novog tržišta sa dobrom cenom uticati na porast proizvodnje.
"Da bi došlo do povećanja proizvodnje, potrebno je tržište sa dobrom cenom. Nesumnjivo je da je kinesko tržište veliko i da ima i dobre cene za određene poljoprivredne proizvode. Na bazi toga očekujem da će biznis odreagovati i povećati kapacitete. Mi smo tu kao Vlada i Ministarstvo da podstaknemo razvoj stočarstva. Najpre će ići jagnjeće meso u Kinu", rekao je Nedimović gostujući u Dnevniku RTS-a, dodajući da se posle toga očekuju i izvoz svinjskog mesa i mlečnih proizvoda.
Ističe da je potrebno usaglasiti i propise u vezi sa zaraznim bolestima koje mogu biti pretnja za izvoz.
Nedimović očekuje porast proizvodnje zahvaljujući subvencijama iz budžeta po grlu, ali i politici upravljanja poljoprivrednim zemljištem, odnosno pravu prečeg zakupa za stočare.
Međunarodni sporazumi prave okvir da bi moglo da dođe do razvoja proizvoda, rekao je Nedimović, navodeći primer izvoza jabuke u Rusiju. Najpre se izvozilo 85 tona jabuka, a sada se izvozi 160 tona.
Kako bi se razvio čitav posao, država ulaže novac. Čak 40 odsto budžeta Ministarstva poljoprivrede, koji iznosi 350 miliona evra, namenjeno je stočarstvu.
"Imamo neverovatnu priliku da napravimo temelje za budućih pet, deset, dvadeset godina", poručio je ministar.
Nedimović je istakao da će izvoz jagnjetine početi već narednih nedelja, a uslediće i izvoz govedine i svinjskog mesa. Dvadesetak kompanija je apliciralo za sertifikate kako bi mogle da izvoze u Kinu.
Kinezi su zainteresovani i za mleko, kukuruz, šećer, šljivu. "Dobili smo juče uveravanja da će suva šljiva biti prva na listi proizvoda koji će ići ka Kini. Imamo dogovor o kukuruzu i rezancima za šećernu repu. Kineska kontrola mora da dođe u naše mlekare da bismo počeli da izvozimo mlečne proizvode", rekao je Nedimović.
Ostali su, kaže, samo tehnički detalji. "Očekujem da ćemo u narednim godinama, a već i 2018, imati ozbiljan biznis vezan za Kinu", rekao je ministar.
Potpisivanje memoranduma uklanja i administrativne prepreke za kineske firme koje su zainteresovane za ulaganje u srpsku prehrambenu industriju.
"Kada kineski investitor želi ovde da investira, mora da usaglasi sertifikate. Ovim smo juče te prepreke uklonili", rekao je Nedimović.