Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Američki raketni sistem smanjuje profit Hjundaia

Japan
Srpska ekonomija

Kompanija Hjundai Motor zabeležila je u prvom kvartalu zabeležila pad dobiti za više od 20 odsto, jer je antikorejsko raspoloženje u Kini, podstaknuto raspoređivanjem američkog sistema protvraketne odbrane, usporilo prodaju automobila korejskih proizvođača na tom najvećem auto tržištu.

Kompanija je saopštila da je neto dobit od januara do marta 2017. iznosila 1,3 hiljade milijardi vona (1,2 milijarde dolara), što je za 21 odsto manje od 1,7 hiljada milijardi vona ostvarenih u istom periodu godinu dana ranije, javila je agencija AP.

Pad Hjundaijevog profita je, ipak, manji od očekivanja analitičara, koji su u anketi agencije FactSet predviđali dobit od 1,22 hiljade milijardi vona.

Prihodi su porasli za pet procenata na 23,4 hiljade milijardi vona (20,8 milijardi dolara), preneo je Tanjug.

Dobit iz poslovanja je pala za 7,0 odsto na 1,3 hiljade milijardi vona.

Najveći uticaj na pad zarade imalo je postavljanje američkog raketnog sistema u južnokorejskom zalivu prema Severnoj Koreji, što je izazvalo bes u Kini i naškodilo poslovanju korejske kompanije u najmnogoljudnijoj zemlji sveta, navodi AP.

Hjundai Motor, proizvođač Takson SUV vozila i Sonata sedana, naveo je da je tokom prva tri meseca ove godine prodao 206.000 automobila u Kini, što je za 14 odsto manje nego godinu ranije.

- Pad prodaje nije zbog unutrašnjih faktora... To je rezultat je antikorejskog raspoloženja koje se pojavilo u Kini od kraja februara i aktivnosti nekih rivala koji su pokrenuli marketinšku kampanju kako bi iskoristili negativna osećanja prema Koreji - rekao je Ko Zajong, potpredsednik Hjundai Motora.

Kompaniju je takođe pogodio masivan opoziv vozila koji je, kako se procenjuje, u prvom kvartalu koštao Hjundai oko 200 milijardi vona (178 miliona dolara).

Ranije ovog meseca, Hjundai i Kia su povukli 1,4 miliona automobila u SAD, Kanadi i Južnoj Koreji zbog mogućih kvarova motora, dodaje američka novinska agencija.

Ostali naslovi

Završava se novosadski Serbia Fashion Week
Srpska ekonomija
Manifestacija „Serbia Fashion Week“ održava se u Novom Sadu dva puta godišnje, u aprilu i oktobru, u trajanju od pet dana, uz učešće poznatih svetskih i domaćih modnih dizajnera i primenjenih umetnika
Televizijska kampanja o Srbiji na svetskim medijima BBC i Eurosport
Srpska ekonomija
U cilju podrške daljem rastu broja stranih gostiju, Turistička organizacija Srbije započela je sredinom aprila televizijsku kampanju na globalnim mrežama „BBC World“ i „Eurosport“
Lojds osniva filijalu u Briselu
Srpska ekonomija
Londonska osiguravajuća kuća Lojds, koja posluje već 329 godina, odlučila je da otvori evropsku filijalu u Briselu, koja bi trebalo da počne s radom 1. januara 2019. godine
Očekuje se kašnjenje dostizanja ciljane inflacije u Japanu
Srpska ekonomija
Guverner centralne banke Japana (BoJ) Haruhiko Kuroda upozorio je da će rok za ostvarenje ciljane inflacije, koji se prekoračuje već četiri godine, "verovatno" biti još jednom odložen
Slab rast britanske privrede
Srpska ekonomija
Britanska ekonomija je u prvom ovogodišnjem kvartalu porasla po najnižoj stopi u poslednjih godinu dana, pokazali su zvanični podaci
Plaćanje poreza do 15.maja
Srpska ekonomija
U onovicu za plaćanje poreza ma dohodak građana spadaju, osim plate, sve vrste honorara, novac zarađen od rentiranja nepokretnih stvari, novci zarađeni davanjem u zakup pokretnih stvari, kao i novac zarađen od sportskih aktivnosti – sve premije i primanja
Jeftiniji transport gasa kroz mrežu Jugorosgasa za 53 odsto
Srpska ekonomija
Cena transporta prirodnog gasa transportnim sistemom "Jugorosgasa" biće od 1. maja snižena prosečno za oko 53 odsto, pošto se Savet Agencije za energetiku Republike Srbije (AERS) saglasio s tom odlukom "Jugorosgas - Transporta"
Luj Viton kupuje Dior
Srpska ekonomija
Francuski proizvođač luksuzne robe "Luj Viton Moe Henesi" (LVMH) i milijarder Bernar Arno najavili su da će kupiti modnu kuću "Kristijan Dior kotur", koja je u potpunom vlasništvu kompanije "Kristijan Dior SA"
Ruska centralna banka snizila ključnu kamatu na 9,25 odsto
Srpska ekonomija
Bord direktora Banke Rusije odlučio je da snizi referentnu kamatu na 9,25 odsto godišnje, imajući u vidu da se inflacija kreće ka cilju
Beograd na vodi, grad u BiH - zašto Arapi ulažu
Srpska ekonomija
Ulaganja kompanija sa Bliskog istoka u projekte sa nekretninama na Balkanu proučio je Financial Times, otkrivajući koji su razlozi za to