Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Prošle godine pozitivno poslovalo 60 odsto privrednih društva

Beograd
Srpska ekonomija

Skoro 60 odsto privrednih društava u Srbiji poslovalo je pozitivno u 2016. godini, posmatrano pojedinačno, a na grupnom nivou 14 sektora, velika srednja i mala privredna društva, kao i javna privredna društva, izjavila je danas registrator u registru finansijskih izveštaja u Agenciji za privredne registre (APR) Ružica Stamenković.

Ona je na konferencija za novinare APR-a, povodom objavljivanja publikacije "Saopštenje o poslovanju privrede u 2016.", kazala da su pozitivna kretanja u ukupnom privrednom ambijentu tokom 2016.g. značajno uticali na rast rezultata i poslovnih aktivnosti privrede, čak 28,4 odsto.

U Saopštenju o poslovanju privrede u Republici Srbiji u 2016. godini navodi se da je oživljavanje srpske ekonomije započeto u prethodnoj godini nastavljeno je i tokom 2016. godine, a u prilog tome govori i godišnji rast bruto domaćeg proizvoda od 2,7%, kao i rast industrijske proizvodnje za 4,7%. Jačanje privredne aktivnosti počivalo je prevashodno na dinamičnijoj investicionoj i kreditnoj aktivnosti, kao i priličnom rastu izvoza (11,5%). Doprinos je dala i prilično niska inflacija (1,6%), a pomenuta kretanja praćena su umerenim slabljenjem nacionalne valute (pad dinara u odnosu na evro 1,5%, a u odnosu na dolar 5,3%).

Oporavak ukupne domaće ekonomske aktivnosti afirmativno je delovao na poslovanje privrednih društava, što se ogleda kroz rast njihovih finansijskih performansi i rast zaposlenosti. Na nivou cele privrede ostvareni su ukupni prihodi u iznosu od 9.698.306 miliona dinara i ukupni rashodi od 9.394.453 miliona dinara, a oni  su u odnosu na prethodnu godinu porasli za 5,4% odnosno 3,5%. Povećanu poslovnu aktivnost, u 2016. godini, pratio je rast broja zaposlenih, tako da je u 97.543 privredna društva bilo zaposleno ukupno 1.036.057 radnika, što ukazuje da je broj zaposlenih u privredi na godišnjem nivou veći za 45.157 radnika.

Saopšteno je i da su se pozitivna kretanja u ukupnom privrednom ambijentu značajno  odrazila i na rezultate privrednih društava, tako da je pozitivan rezultat iz poslovnih aktivnosti na nivou privrede znatno povećan (28,4%) u odnosu na prethodnu godinu i iznosi 515.646 miliona dinara. Visok rezultat iz primarne delatnosti omogućio je privredi da prevaziđe rizike poslovanja i teret visoke zaduženosti, usled kojih je u delu finansijskih i ostalih aktivnosti ostvaren negativan rezultat. Poslujući u uslovima relativno stabilnog deviznog tržišta, ali i uz priličan nivo duga, privredna društva u delu finansiranja beleže gubitak od 123.897 miliona, koji je za 17,0% veći od prošlogodišnjeg. Istovremeno, iz ostalih aktivnosti privredna društva su zbirno iskazala gubitak manji za 27,6% u poređenju sa prethodnom godinom, u iznosu od 80.886 miliona dinara.

Na popravljanje ukupne ekonomske slike u zemlji upućuje i rast profitabilnosti, budući da su privredna društva u 2016. godini sumarno ostvarila pozitivan neto rezultat u visini od 229.304 miliona dinara, koji je 3,4 puta veći u odnosu na dobitak iskazan u prethodnoj godini.

Kako je saopšteno, najveći broj (57.160) privrednih društava je poslovao profitabilno, s tim da je ukupan neto dobitak koji su ona ostvarila, u iznosu od 534.412 miliona dinara, veći za 17,5% u poređenju sa dobitkom u prethodnoj godini. S druge strane, 27.194 privredna društva su 2016. godinu završila sa gubitkom, a ukupan neto gubitak iznosi 305.108 miliona dinara i smanjen je za 21,2% u odnosu na prethodnu godinu. Neto rezultat nije iskazalo 13.189 privrednih društava.

Javna preduzeća su, posle dugogodišnje serije negativnih rezultata, drugu godinu zaredom poslovala profitabilno. U 2016. godini, na nivou 554 javna preduzeća ostvaren je pozitivan neto rezultat u visini od 21.152  miliona dinara, koji je za 61,0% veći u poređenju sa prethodnom godinom. Pri tome, broj javnih preduzeća koja su poslovala pozitivno je porastao (48), tako da je sa neto dobitkom poslovalo ukupno 396 preduzeća.

Deo privrede koji je nosilac negativnih rezultata i najvećih gubitaka čine privredna društva u stečaju i likvidaciji. Međutim i taj segment privrede beleži nešto bolje rezultate, tako da su ukupno 5.803 privredna društva, koja su na kraju 2016. godine bila u postupku stečaja i likvidacije, iskazala negativan neto rezultat od 50.865 miliona dinara, koji je prepolovljen u odnosu na prethodnu godinu.

Profitabilnom poslovanju domaće privrede, gledano sa aspekta sektora, najviše su doprineli sektor S-Prerađivačka industrija, u kome je, posle prošlogodišnjeg gubitka, ostvaren najveći pozitivan neto rezultat (91.075 miliona dinara) i sektor G-Trgovina na veliko i malo..., čiji je ukupan dobitak (41.578 miliona dinara) nešto manji od prošlogodišnjeg. Visok pozitivan neto rezultat realizovan je i na nivou sektora J-Informisanje i komunikacije (33.399 miliona dinara), D-Snabdevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija (29.524 miliona dinara) i M-Stručne, naučne, inovacione i tehničke delatnosti (17.925 miliona dinara).

Rast pozitivnog neto rezultata na godišnjem nivou obeležio je i poslovanje privrednih društava gledano prema veličini, uz izuzetak mikro privrednih društava. Veliki sistemi na zbirnom nivou, uz drastičan rast profitabilnosti, beleže najveći pozitivan rezultat (114.480 miliona dinara). Visok iznos ukupnog dobitka ostvarila su i mala privredna društva (88.108 miliona dinara), budući da je čak 88,2% malih društava poslovalo profitabilno, kao i društva srednje veličine (62.130 miliona dinara). Mikro privredna društva, kao najbrojniji segment privrede, sumarno su iskazala gubitak (35.414 miliona dinara) veći za 8,5% u odnosu na prethodnu godinu.

Finansijski kapaciteti srpske privrede u 2016. godini su blago ojačali, a i pored toga što je struktura poslovne imovine i izvora finansiranja nešto poboljšana, narušena finansijska ravnoteža odražavala se na zaduženost i nelikvidnost.

Na kraju 2016. godine poslovna imovina privrednih društava iskazana je u iznosu od 13.527.636 miliona dinara i povećana je za 6,0% u odnosu na prethodnu godinu. Privredna društva su za finansiranje svog poslovanja koristila kapital u vrednosti od 6.452.000 miliona dinara, što je za 6,3% više u poređenju sa prethodnom godinom, dok su u većem delu sredstva pribavila iz pozajmljenih izvora, tako da njihove ukupne obaveze iznose 8.683.845 miliona dinara i one su porasle za 4,6% na godišnjem nivou.

Ukupan gubitak privrede iskazan je u iznosu od 3.628.429 miliona dinara, a godišnji rast tog gubitka (3,3%) bio je usporeniji nego prethodnih godina, prevashodno, usled toga što je gubitak iznad visine kapitala gotovo ostao na nivou prošlogodišnjeg (1.608.209 miliona dinara). Ukupne gubitke je iskazalo 42.616 privrednih društava, a od toga 25.305 društava beleži gubitak iznad visine kapitala.

Uprkos tome što su finansijski kapaciteti ojačali, strukturne neravnoteže su i dalje ostale, ali su nešto ublažene, tako da je i u 2016. godini privreda poslovala pod teretom visoke zaduženosti i nelikvidnosti. Budući da je sopstveni kapital (4.823.954 miliona dinara) privrednih društava u odnosu na prethodnu godinu povećan za 8,7%, udeo tog kapitala u ukupnim izvorima finansiranja je blago povećan (sa 34,8% na 35,7%). Međutim, da iznos sopstvenih izvora nije bio dovoljan pokazuje stepen zaduženosti od 1,80, iako je on manji nego u prethodnoj godini (1,87). Takođe, evidentan je i manjak dugoročnog kapitala, tako da su privredna društva za finansiranje stalne imovine koristila pozajmljene izvore u iznosu od 664.509 miliona dinara, s tim da je vrednost tog negativnog neto obrtnog kapitala smanjena za četvrtinu u odnosu na prethodnu godinu. Istovremeno, pokazatelji likvidnosti su blago povećani, ali su još uvek ostali na prilično niskom nivou (opšti racio likvidnosti je 0,89, a racio tekuće likvidnosti 0,62).

Ostali naslovi

Doživi Teslu otvara Expo 2017 u Astani
Srpska ekonomija
Muzej virtuelne realnosti “Doživi Teslu” biće prikazan posetiocima najvećeg sajma energije, koji se ove godine održava u glavnom gradu Kazahstana od 10. juna do 10. septembra. Na dan otvaranja sajma, posetioci će u paviljonu Srbije, kao zemlje učesnice manifestacije, imati priliku da “dožive” Teslu uz pomoć VR tehnologije
Najbrži rast ekonomije evrozone od 2015. godine
Srpska ekonomija
Ekonomija evrozone je u prvom kvartalu 2017. godine ubrzala, ostvarivši najveću stopu rasta od 2015. godine
Vučić i Han: Carinska unija bi svima donela dobro
Srpska ekonomija
Formiranjе zajеdničkog tržišta u rеgionu donеlo bi dobro svim zеmljama, složili su sе prеdsеdnik Republike Srbije Alеksandar Vučić i komеsar za proširеnjе EU Johanеs Han. Dvojica zvaničnika su, nakon sastanka u Bеogradu, poručila da jе rеč o tržištu od 20 miliona ljudi i da bi to bila izuzеtno dobra šansa za zеmljе rеgiona
Japanski privrednici zadovoljni uslovima poslovanja u Srbiji
Srpska ekonomija
Stav japanskih kompanija u pogledu investiranja u Srbiji se drastično promenio i sada postoji snažan interes za ulaganje, pošto su poslovni uslovi u zemlji znatno bolji, a srpska privreda ide u dobrom smeru, istakli su danas predstavnici japanske privredne delegacije koji borave u trodnevnoj poseti Srbiji
Referentna kamatna stopa 4,0 odsto
Srpska ekonomija
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 4,0 odsto. Donoseći takvu odluku, Izvršni odbor je imao u vidu faktore inflacije, efekte dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike, kao i očekivani nastavak kretanja inflacije u granicama cilja od 3,0 odsto ± 1,5 procentnih poena u naredne dve godine
Više od 1,9 milijardi investicija u Srbiji u 2016. godini
Srpska ekonomija
U Srbiji je prošle godine bilo više od 1,9 milijardi evra stranih direktnih investicija, a država će još intenzivnije podržavati investicije, ne samo nastavkom politike podsticaja već i obezbeđivanjem sigurnog i pouzdanog poslovnog ambijenta
Neophodan Zakon o socijalnom preduzetništvu
Srpska ekonomija
U Evropskoj uniji socijalno preduzetništvo u BDP učestvuje sa 11 procenata, dok je u tom sektoru zaposleno 14,5 miliona radnika
Srpska solarna svetla osvetljavaće Kuvajt
Srpska ekonomija
Srpska kompanija EnGoPlanet zaključila je posao u Kuvajtu koji uključuje instalaciju više od 150 pametnih solarnih bandera, pobedivši na tenderu na kome su se nadmetale najjače svetske firme iz Evrope i Amerike
Otvoren informaciono-tehnološki centar u Boru
Srpska ekonomija
Povodom otvaranja IT centra u Boru Državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić, saopštila je da očekuje da će se time pružiti prilika IT preduzetnicima i frilenserima iz ovog grada i okoline da dodatno razvijaju znanja i sposobnosti, kroz programe edukacije, sastanke i zajednički rad
Komercijalna banka pomaže privredu Republike Srpske
Srpska ekonomija
Predsednik Upravnog Odbora Komercijalne banke Vladimir Krulj i ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija ocenili su aktivnosti Komercijalne banke Banja Luka na pružanju bankarskih usluga stanovništvu i privredi Republike Srpske zadovoljavajućim, uz mogućnosti njihovog daljeg unapređenja