Srbija je od početka reformi smanjila deficit sa 6,6 odsto BDP-a na ispod 1,4 odsto u 2016. godini, izjavio je danas ministar finansija Srbije Dušan Vujović na samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava zemalja regiona u Bečićima.
Vujović je rekao da je ukupno smanjenje iznosilo oko 5,2 odsto, a sturkturno 4,4 odsto, preneo je Tanjug.
Do kraja maja bolji rezultat za 600 miliona evra
Srbija je do kraja maja 2017. ostvarila za 600 miliona evra bolji rezultat od onog koji je predviđen Zakonom o budžetu, izjavio je danas ministar finansija.
“Mi imamo konzervativnu procenu bruto domaćeg proizvoda, konzervativnu procenu prihoda, i na osnovu toga planiramo rashode. I kad to uradimo, onda svake godine, već tri godine uzastopce, mi u ostvarenju premašujemo ciljani rezultat”, rekao je Vujović na panelu "Novi prioriteti - brži privredni rast uz zdrave javne finansije i niži javni dug".
Ministar finansija rekao je i da je Srbija potrošila sedam milijardi dinara manje sredstava od planiranih investicija u prvih pet meseci, što ne znači da je napravila uštedu već da je podbacila sa planom.
“Javne investicije Srbije zaostaju za 1,5 posto u odnosu na plan. U prvih pet meseci smo potrošili sedam milijardi dinara manje nego što smo planirali. Znači nismo uštedeli. Podbacili smo. Da smo sve planirane investicije ostvarili uz sedam milijardi manje troška onda bismo uštedeli”, rekao je on, napominjući da odgovor na pitanje zašto smo podbacili upućuje na preduzeća Koridori Srbije, Putevi Srbije...
Ministar Vujović izjavio je takođe da je Srbiji potvrđen kreditni rejting, da je očekivao da će biti za nijasu podignut, ali da je to izostalo zbog percepcije situacije u regionu i zato što se čeka formiranje nove vlade i potvrdi njen reformski kurs.
Agencije Standard and Poor's i Fitch Ratings potvrdile su kreditni rejting Srbije uz pozitivne izglede za poboljšanje, ocenjujući da je tome doprinelo uspešno sprovođenje fiskalne konsolidacije, kao i da će u narednim godinama Srbija imati stabilan privredni rast i povećanje BDP-a.
Vujović je rekao i da će povećanje plata i penzija biti razmatrano kada se bude pripremao novi budžet za 2018. godinu, i kada se bude videlo koliko iznosi trajan deo budžetskog viška.
Kako je preneo Tanjug, Vujović je, u odgovoru na pitanje novinara o tome da li će višak od 600 miliona evra biti iskorišćen za povećanje plata i penzija, objasnio da to nije gotov novac u rukama.
Dušan Vujović smatra da odlazak pojedinih grčkih banaka iz Srbije ne predstavlja iznenađenje, jer je potreba konsolidacije grčkog bankarskog sektora ranije najavljena, ali ističe potrebu da proces njihove prodaje bude transparentan.
“To nije ništa neočekivano. Pitanje je samo ko će pokazati interes i kako će se to odraziti na efikasnost bankarskog sistema Srbije”, rekao je Vujović u odgovoru na novinarsko pitanje na Samitu ministara finansija, guvernera i direktora poreskih uprava regiona u Bečićima.
Na ekonomskom samitu u Bečićima govorio je i predsednik MK grupe Miodrag Kostić koji je zatražio od MMF-a da omogući veće zaduživanje zemljama u okruženju kako bi mogle taj novac da iskorite za kapitalne investicije.
“Neke razvijene zemlje imaju 220 odsto javnog duga u odnosu na BDP, a MMF konstantno stavlja okvir na 60 ili 70 odsto zemljama u okruženju”, rekao je Kostić obraćajući se iz publike predstavniku te međunarodne finansijske institucije za centralnu i istočnu Evropu Basu Bakeru.