Privredna komora srbije, Udruženje ze elektronske komunikacije i informaciono društvo i Društvo za informatiku srbije organizovali su okrugli sto „Stanje IKT infrastrukture u javnom sektoru“ na kome su se analizirale aktivnosti svih organa državne uprave i službi Vlade za unapređenje IT sektora u Srbiji. Na skupu istaknuto da resorno ministarstvo već radi na novom zakonu koji se odnosi na primenu elektronskih dokumenata i "usluga od poverenja", saopštila je PKS.
Sekretar Udruženja za elektronske komunikacije PKS Jelena Jovanović naglasila je da je neophodno uraditi konsolidaciju mreže državne uprave i lokalne samouprave i dati je na raspolaganje privredi i građanima, ukazavši na neophodnu tehnološku modernizaciju mreže.
„Ako hoćete da razvijate IT u jednoj državi, osnovno je i neophodno da se razvija infrastruktura. Sa privredne strane, potrebno je tehnologiju iskoristiti na najbolji mogući način, odnosno, uraditi konsolidaciju mreže državne uprave i lokalne samouprave i dati je na raspolaganje privredi i građanima", rekla je Jelena Jovanović, ukazavši da je osnov digitalizacije zapravo dobra infrastruktura, kako u gradovima tako i u ruralnim delovima zemlje.
Na okruglom stolu su učestvovali predstavnici državnih institucija i privatnog sektora koji posluju u oblasti informacionih tehnologija. Pored Irini Reljin, pomoćnice ministra za elektronske komunikacije, bili su prisutni i Zoran Sutara iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje, Nikola Marković, Društvo za informatiku Srbije, Miroslav Pevac iz Ministarstva zdravlja, Drago Samardžić iz kompanije „COMING, Srđan Milosavljević iz kompanije Enel PS i Vukašin Grozdić, savetnik u Ministarstvu za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija radi na novom zakonu koji se odnosi na primenu elektronskih dokumenata i "usluga od poverenja", rekla je pomoćnica ministra za elektronske komunikacije Irini Reljin.
„Ministarstvo je usvojilo zakon koji se odnosi na zaštitu informacija, a radi na zakonu koji će biti uskoro u parlamentu i odnosi se na elektronska dokumenta i usluge od poverenja, i slično. U ovom trenutku država mora da obezbedi razvoj svih elektronskih servisa, a da bi to obezbedila i razvila mora da uvede sve infrastrukture koje su za to neophodne. Jedan deo infrastrukture odnosi se na mrežu, na elektronske komunikacije i to je mreža brodbenda, što je neophodno kako bi svim građanima bili dostupni servisi koje država razvija dok se drugi deo infrastrukture odnosi na podršku servisima klaud tipa", kazala je pomoćnica ministra istaknuvši da su u ministarstvu završene strategije "Novih mreža" i strategija "Novih komunikacija".
Ono što je cilj Evrope i Srbije je, prema njenim rečima, strategija za razvoj budućih mreža i jedinstvenog digitalnog tržišta i odnosi se na najpre na „internet stvari“. Očekuje se da svi uređaji u skorijoj budućnosti budu vezani za internet. Na taj način dobijemo servise koji bi pomogli jednom opštem boljitku našeg života, rekla je Reljin.
Tokom konferencije izneti su podaci o dosadašnjem razvoju optičke mreže u Srbiji iz kojih proizilazi da je pokrivenost najnovijim tehnologijama u zemlji na nivou Austrije i da znatno odskače od zemalja u okruženju, što predstavlja dobar znak i osnovu za dalji napredak digitalizacije u svim oblastima života čitave zajednice.
Pored teme Predloga prioritetnih ciljeva i aktivnosti svih organa državne uprave i službi Vlade za unapređenje IT sektora u Srbiji, na konferenciji je raspravljano i o tome da li se javni sektor pravilno orijentiše na klaud infrastrukturu, i prikazana su iskustva i problemi sa infrastrukturom za IZIS, Poresku upravu, eUpravu i APR.
Učesnici su govorili i o rastu domaćeg IT tržišta servera i "storidža", dali predloge mera za unapređivanje IKT infrastrukture ali i postavili pitanje zašto je još uvek malo IT nabavki u javnom sektoru.