U PKS je održan dvodnevni seminar „Finansiranje trgovine – temelji međunarodne trgovine i finansija“ na kome su se polaznici upoznali sa pravilima i instrumentima međunarodne trgovine. U okviru edukacije obeleženo je i devet decenija Nacionalnog odbora Međunarodne trgovinske komore Srbije (ICC Serbia) čiji je osnivač PKS.
Ekskluzivni dvodnevni seminar organizovan je u saradnji sa EBRD London, Londonskim institutom za bankarstvo i finansije, i Ministarstvom finansija Velikog Vojvodstva Luksemburga i bio je namenjen svima koji se bave međunarodnom trgovinom ili su zainteresovani za izvoz. Za firme koje su članice PKS seminar je bio besplatan.
Jedan od najpoznatijih svetskih stručnjaka za temu Incoterms pravila i instrumenata finansiranja trgovine, Vincent O’Brian, koji je ujedno i trener EBRD-a za finansiranje trgovine i član Izvršnog odbora Bankarske komisije Međunarodne trgovinske komore (ICC), bio je predavač na ovom seminaru, saopštila je PKS.
Na kraju programa O’Brian je dodelio učesnicima i 2 stipendije za sertifikaciju znanja iz oblasti međunarodne trgovine i finansija, poznate kao CITF © Sertifikat – (Sertifikat u međunarodnoj trgovini i finansijama). Ovaj Sertifikat je razvijen od strane Londonskog instituta za bankarstvo i finansije u saradnji sa Međunarodnom trgovinskom komorom (ICC). Dobitnici stipendije su učesnice iz Vojvođanske banke i Agroprodukta.
Seminar je, navodi se u saopštenju, imao i vrednu, dodatnu mogućnost jer je služio i kao priprema za one učesnike koji žele da steknu ovu međunarodno priznatu kvalifikaciju – CITF.
Kako je istaknuto tokom razgovora neke analize pokazuju da je međunarodna trgovina više nego utrostručena od 1980. godine, kao i da se očekuje da će do 2020. rasti u proseku za 8,7 odsto. Takav porast zahteva i veću posvećenost banaka svojoj osnovnoj funkciji finansiranja trgovine (Trade Finance). Trade Finance će za četiri do 10 godina biti digitalizovan i preći će se na elektronsko poslovanje. Imajući u vidu ove novine Međunarodna trgovinska komora je još 2013. godine, objavila priručnik Jednoobrazna pravila za platne obligacije banke (URBPO). URBPO pravila su rešenje koje je obezbedio ICC kao odgovor na nove tržišne zahteve. Tržište je zahtevalo nova rešenja, da bi se povećalo korišćenje „otvorenog računa (open account)“ u međunarodnoj trgovini i prelazak sa papirnih na elektronske procese, koji smanjuju pritiske na trošak i menjaju dinamiku rizika, jer je 80 odsto trgovine vezano za „open account“ transakcije. ICC Serbia je otkupila autorska prava za URBPO pravila i odštampala dvojezično (eng/srpsko) izdanje ovih pravila koja se mogu kupiti. Pored ovih ICC Serbia je u okviru izdavačke delatnosti, otkupila autorska prava za preko 10 najprodavanijih publikacija ICC koja koriste u svom svakodnevnom radu bankari, trgovci, pravnici i svi koji se na bilo koji način bave spoljnom trgovinom i međunarodnim pravom - Incoterms 2010, UCP 600, URDG 758, itd.
Ove godine obeležava se i jubilej, 90 godina od osnivanja ICC Serbia – Nacionalnog odbora Međunarodne trgovinske komore Srbije. ICC Serbia je sa svojim članstvom deo svetske mreže ICC. Članstvo Srbije u ICC datira iz 1923. godine kada je Trgovačka komora iz Beograda primljena za redovnog člana, a 1927. godine je osnovan Nacionalni odbor ICC.
Međunarodna trgovinska komora (ICC) osnovana 1919. godine, je najstarija i najveća svetska poslovna asocijacija, glas poslovnog sveta i glavna snaga ekonomskog rasta i prosperiteta. ICC ima oko 6.5 miliona članova iz 130 zemalja. Najveće svetske multinacionalne kompanije, banke, mala i srednja preduzeća, privredne komore i poslovne asocijacije su članovi ICC. Njeni članovi su mnoge od najuticajnijih kompanija u svetu, koje predstavljaju najvažnije industrijske i uslužne sektore svetske privrede. Veliki broj zemalja ostvaruje svoje članstvo u ICC preko Nacionalnih odbora.
Sve aktivnosti ICC Serbia u 2017. godini biće posvećene obeležavanju jubileja, 90. godina od osnivanja.
ICC Serbia u kontinuitetu organizuje specijalističke seminare namenjene svima koji se bave spoljnom trgovinom i koji žele da posluju po međunarodnim standardima poslovanja.
Članice ICC Serbia su proizvodna i spoljnotrgovinska preduzeća, udruženja, poslovne organizacije, bankarske, finansijske i druge srodne specijalizovane organizacije, profesori, eksperti.
Članstvo u ICC Serbia daje mogućnost neposrednog rada u svim komisijama ICC, čime stručnjaci iz Srbije dobijaju priliku da utiču na definisanje pravila kojima se uređuju odnosi u međunarodnoj privrednoj aktivnosti. Pored toga, aktivno učešće u radu komisija omogućava i blagovremeni i direktan pristup informacijama o novouspostavljenim pravilima poslovanja. Članovi ICC Serbia imaju mogućnost učešća na svim poslovnim forumima, skupovima i seminarima u organizaciji mreže ICC u celom svetu po povlašćenim cenama (sa popustima i do 50%).