Vršilac dužnosti predsednika Vlade Republike Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da naša zemlja kroz različite projekte radi na što širem infrastrukturnom umrežavanju zapadnog Balkana kako bi bio validan, prepoznatljiv i konkurentan region.
Dačić je na godišnjem sastanku ministara spoljnih poslova Centralno-evropske inicijative (CEI) koji se održava u Minsku rekao, između ostalog, da je Republika Srbija, u dužem vremenskom periodu, a naročito poslednjih pet godina, ne pravi razlike u prioritetnim ciljevima koje se odnose na unutrašnje reforme, evropske integracije i regionalnu saradnju.
"Kroz različite projekte i povezivanja, Srbija radi na što širem infrastrukturnom umrežavanju ovog dela Evrope, a u cilju predstavljanja validnog, prepoznatljivog i konkurentnog regiona, kako u pogledu svih vidova saobraćajnica, tako i u smislu energetske nezavisnosti. "Agenda povezivanja", koja je uspostavljena u formatu "ZB6" u okviru Berlinskog procesa, za nas ima posebnu važnost. Naši prioriteti su u tom pogledu poznati, budući da smo ih iznosili više puta na različitim skupovima. Ponovio bih samo jedan, a to je svakako izgradnja autoputa Niš–Merdare–Priština–Tirana–Drač", rekao je Dačić, a preneo zvanični sajt Vlade Srbije.
Govoreći o predstojećem Samitu ZB u Trstu, izrazio je očekivanje da uključuju i odobrenje dodatnih finansijskih sredstava za primenu tri konkretna projekta u iznosu od približno 60 miliona evra, što smo predstavili Evropskoj komisiji (EK) kao prioritete.
Podsetio je i da je na poslednjem Samitu centralnoevropskih zemalja sa NR Kinom, potpisan i ugovor o modernizaciji postojeće i izgradnji brze pruge na relaciji Beograd-Budimpešta, prve ovakve saobraćajnice u regionu.
"U Beogradu, već više od 10 godina, uspešno funkcioniše sedište Sekretarijata Transportne opservatorije (SEETO), koje logično treba da preraste u sedište Sekretarijata buduće Transportne zajednice. Imajući u vidu sve prednosti svoje pozicije, Srbija je EK već predala kandidaturu za ovo sedište. Time bi se obezbedio nastavak već postojeće institucionalizovane saradnje i strukture", dodao je Dačić.
Paralelno sa svim prethodnim, podsedtio je, Srbija aktivno uzima učešće u projektu Transbalkanski koridor, u vrednosti od 162 miliona evra, a čijim završetkom bi trebalo da budu završeni interkonektivni dalekovodi između Srbije i Rumunije, Srbije-Crne Gore i BiH, te dalekovodi visoke provodne moći unutar Srbije.
"Ovim projektima će energetska razmena i sigurnost regiona biti u velikoj meri ojačana. Takođe, u pripremi je i rad na gasnoj interkonekciji Srbija–Bugarska, projekat za koji naša strana apeluje da se što hitnije donese konačna odluka o finansiranju. Svim ovim projektima, Srbija pokazuje spremnost da se povezuje sa susedima, šire u regionu, kao i sa ostatkom evropskog prostora", naglasio je Dačić.