Gradski menadžer Goran Vesić, zamenica predsednika Skupštine grada Andrea Radulović i direktor „Zelenila – Beograd” Slobodan Stanojević obišli su danas obnovljenu česmu u Skadarliji, koja je urađena prema originalnom projektu iz 1966. godine.
Vesić je podsetio da je rok za završetak radova bio 17. jul, zbog čega je izvođaču radova „Zelenilu – Beograd” zahvalio na dobro obavljenom poslu. Skadarlija je, prema njegovim rečima, jedno od mesta u Beogradu koje, pored Hrama Svetog Save i Kalemegdana, poseti skoro svaki turista, javio je Beoinfo.
– Veoma je važno da Skadarlija bude uređena u letnjem periodu, kada veliki broj turista obilazi srpsku prestonicu. Ovo je prva faza obnove Skadarske ulice, dok se početak druge faze očekuje u septembru, kada će početi obnova kaldrme, postavljanje autentičnog mobilijara koji je projektovao arhitekta Uglješa Bogunović 1966. godine, ali i zamena vodovodnih cevi, koje nisu menjane godinama – najavio je gradski menadžer.
On je precizirao da je obnova česme koštala 6,5 miliona dinara, dok će za uređenje kaldrme biti izdvojeno oko 10 mliona dinara, koje je obezbedilo Ministarstvo za trgovinu i turizam, zbog čega je Vesić posebno zahvalio resornom sekretaru Rasimu Ljajiću.
– Veoma je važno da uredimo Skadarliju, jer Grad Beograd živi od turizma. U prvih pet meseci ove godine 360.000 turista je posetilo srpsku prestonicu, što je za 14 odsto više nego u istom periodu prošle godine. Od tog broja stranih turista je bilo za 16 odsto više, a domaćih osam odsto više. Samo u maju imali smo preko 100.000 turista u Beogradu, što je za 18 odsto više nego u maju prošle godine. Broj noćenja se, takođe, uvećao za 17 odsto, što je tendencija poslednjih nekoliko godina, kao i uvećanje broja stranih i domaćih turista za duplo – ukazao je gradski menadžer.
Upravo zato što Beograd živi od turizma, u Skupštini grada se radi na izradi velikog projekta koji treba da uredi turističke zone i znamenitosti u prestonici, najavio je Vesić i dodao da će tada biti uvedena i posebna pravila u svakoj od tih zona, koja će promovisati njihovu autentičnost.
– Iz istog razloga će ove godine biti rađen projekat sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, kako bi se Balkanska sačuvala kao ulica starih zanata. Ideja je potekla od predsednice opštine Savski venac Irene Vujović, a mi smo se kao grad priključili u njenoj realizaciji. Na taj način ćemo sačuvati te mikrosredine koje su važne ne samo za turizam, već da bi se sačuvao i duh jednog grada – zaključio je Vesić.