Ministar zaštite životne sredine u Vladi Republike Srbije Goran Trivan ukazao je danas na to da je neophodno da naša zemlja u narednih 25 do 30 godina u zaštitu životne sredine uloži više od 15 milijardi evra, i najavio veća izdvajanja iz budžeta za tu oblast u narednoj godini.
Trivan je, uoči otvaranja konferencije "Na putu ka EU i zdravoj životnoj sredini: Koji su izazovi u pogledu eko-finansiranja u lokalnim zajednicama", istakao da Srbija trenutno izdvaja 0,2 odsto BDP-a za ekologiju, a da bi trebalo da se izdvaja 10 puta više sredstava za te namene.
On je ocenio da je osnivanjem Ministarstva zaštite životne sredine napravljen veliki pomak, i najavio da će sutra održati sastanak sa čelnicima svih lokalnih samouprava u Srbiji na temu neracionalnog trošenja novca za ekologiju.
Ministar je naveo da će predstavnicima opština i gradova do kraja godine ostaviti rok da razmisle o tome kako će rešiti taj problem, naglasivši da će uvesti red u lokalne samouprave po pitanju racionalnog trošenja novca za ekologiju.
U ovoj oblasti ima puno posla i moraćemo da se u narednom periodu oslonimo na razne fondove, donatore i druge oblike finansiranja, dodao je Trivan, saopštilo je Ministarstvo zaštite životne sredine.
Opšta tema završne konferencije jeste proces pristupanja Srbije EU u vezi sa Poglavljem 27, koje se odnosi na zaštitu životne sredine, sa fokusom na postojeće izazove u pogledu finansiranja zaštite životne sredine na lokalnom nivou.