Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas u Budimpešti da je Srbija u potpunosti posvećena unapređenju sveukupnih odnosa između Kine i zemalja centralne i istočne Evrope (CIEZ).
Brnabić, koja učestvuje na Samitu Kine i zemalja centralne i istočne Evrope (CIEZ) u Budimpešti, istakla je u obraćanju na plenarnoj da je format "16+1" saradnje sa Kinom izuzetno značajan mehanizam saradnje na visokom političkom nivou u oblasti ekonomije i da je ujedno važan mehanizam za jačanje saradnje Kine sa Evropskom unijom.
Predsednica Vlade je ocenila da je važno to što se, na marginama događaja, sastaju premijeri zemalja okupljenih u pomenutoj inicijativi i razgovaraju o saradnji u brojnim oblastima.
Izuzetno sam ponosna što moja zemlja predstavlja jednu od tačaka gde se ukršta novi "Put svile", na liniji rute Ekspresne pomorsko-kopnene linije, gde će upravo u Beogradu biti obeleženo otvaranje radova na projektu modernizacije pruge Beograd–Budimpešta, istakla je ona.
Brnabić je naglasila da trilateralni projekat modernizacije železnice na liniji Beograd–Budimpešta, predstavlja prvi prekogranični projekat u tom formatu saradnje, koji je od ogromnog značaja za Srbiju i zemlje regiona u celini.
Srbija intenzivno nastavlja sa realizacijom zajedničkih projekata u oblasti infrastrukture i dalje je na vrhu liste zemalja sa najvećim brojem zajedničkih realizovanih i ugovorenih projekata u toj oblasti sa Kinom, istakla je premijerka.
Ona je podvukla da je saradnja u okviru mehanizma "16+1" za Srbiju bila plodonosna i izdvojila je Sporazum o ukidanju viza na obične putne isprave za građane Srbije i Kine na period do 30 dana, kao i uspostavljanje avio-linije Hajnan Erlajnza na relaciji Beograd–Peking.
Brnabić je dodala da Srbija pridaje veliki značaj unapređenju finansijske saradnje Kine sa zemljama centralne i istočne Evrope i da je ponosna jer je predstavništvo "Bank of China" počelo sa poslovanjem u Srbiji početkom ove godine, odakle će pokrivati Grčku, Rumuniju, Bugarsku, Albaniju i sve bivše jugoslovenske republike.
Predsednica Vlade je, govoreći o razlilitim oblastima saradnje Kine i zemalja centralne i istočne Evrope, izdvojila je dijalog o visokom obrazovanju Kina–CIEZ i IV sastanak konzorcijuma institucija visokog obrazovanja CIEZ u Novom Sadu, istakavši da je ulaganje u bolje obrazovanje mladih prioritet „jer je omladina stub budućnosti svake zemlje.
Ona je rekla da je ponosna jer Novi Sad predstavlja novi temelj za jačanje akademskih i intelektualnih veza između naših zemalja“, saopštila je Kancelarija za medije Vlade Srbije.
Brnabić je naglasila i značaj kulturne saradnje za bolje razumevanje i povezivanje zemalja.
Predsednica Vlade je najavila otvaranje Kulturnog centra Srbije u Pekingu, kao i Kineskog kulturnog centra u Beogradu, čije je temelje postavio predsednik Kine Si Đinping tokom prošlogodišnje posete Beogradu.
Saradnja u formatu "16+1", kako je navela, veoma je važna jer raznolikost saradnje i naše komparativne prednosti svakog novog dana pružaju nove mogućnosti za razvoj.
U cilju postizanja još većih zajedničkih uspeha, od velikog je značaja sinergija nacionalnih razvojnih strategija naših zemalja, ukazala je Brnabić.
Uprkos našim različitostima, moramo međusobno da se podržavamo i podstičemo, jer jedino tako možemo da postignemo zajednički uspeh, što je i cilj ove, kao i inicijative Pojas i put, zaključila je ona.
U okviru plenarne potpisano je nekoliko sporazuma. Na svečanosti ceremonijalnog potpisivanja, potpisani su komercijalni ugovor o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji auto-puta E-763, deonica Preljina–Požega, između Republike Srbije, JP "Putevi Srbije" i kineske kompanije "China Communications Construction Company" (CCCC).
Takođe, potpisan je i Protokol između Generalne uprave za kontrolu kvaliteta, inspekciju i karantin Kine i Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije o inspekciji, karantinu i veterinarskim sanitarnim zahtevima za izvoz goveđeg mesa iz Srbije u Kinu.
Na marginama Samita tokom dana biće potpisan i Ugovor o izgradnji toplodalekovoda, projekat Obrenovac–Novi Beograd, između Grada Beograda JP "Beogradske elektrane" i izvođača radova, kompanije "Power Construction Corporation of China" i Projekat za obradu i odlaganje gradskih otpadnih voda iz centralnih delova Beograda, između Grada Beograda i "China Machinery Engineering Corporation".