Tokom dvodnevne konferencije u hotelu "Radisson Blu" u Beogradu više od 60 organizacija, instituta, udruženja, privrednika i predstavnika civilnog društva, uz učešće brojne publike, razgovaralo o razvojnim potencijalima Srbije i temama inovacija, digitalizacije, ekonomije i obrazovanja, ali i o kulturi, zdravlju, zaštiti životne sredine i EU integracijama.
Otvarajući konferenciju predsednik Nemačko-srpske privredne komore Ronald Zeliger istakao je da Srbija poput Nemačke deli viziju da vlada, nevladine organizacije i svet privrede predstavljaju "trojstvo" za napredak društva i najbolji put Srbije ka evropskoj budućnosti, saopštila je PKS.
„Ova jedinstvena konferencija koja se održava treću godinu zaredom kao platforma za učešće najrazličitih kompanija predstavlja manifestaciju koja govori o viziji moderne Srbije", istakao je Zeliger.
Zamenik generalnog menadžera PKS Mihailo Vesović izrazio je zadovoljstvo zbog organizacije ovakvog kongresa koji pokazuje da postoji potreba da se u Srbiji otvaraju razne teme i da postoji ogromno znanje i volja u nevladinim organizacijama, istovremeno ukazujući na važnost tema koje su na "Serbian Visions 2017" prikazali predstavnici PKS.
"Za Privrednu komoru Srbije je veoma važno što se na konferenciji govori o tri strateške teme za privredu Srbije, a to su digitalna ekonomija, elektronska trgovina i dualno obrazovanje", rekao je VesovićDržavni sekretar Ministarstva za trgovinu, turizam i telekomunikacije Stevan Nikčević istakao je značaj održavanja multilateralne manifestacije na kojoj se potencira dijalog izmedju vlade, nevladinog sektora i biznis zajednice: "Teme koje dominiraju u Serbian Visions poklapaju se sa poglavljima u pridruživanju Srbije Evropskoj uniji", rekao je, istovremeno podsećajući na istorijsku činjenicu da je Nemačka posle Drugog svetkog rata bila prva zemlja s kojom je bivša Jugoslavija ostvarila spoljnotrgovinsku razmenu, kao i da je Nemačka i današnjoj Srbiji jedan od glavnih spoljnotrgovisnkih partnera.
"To dosta govori o poznavanju dve poslovne zajednice, a i da istovremeno cenimo veliko poverenje koje imaju nemački investitori u Srbiju", naglasio je Nikčević.
Izvršni direktor Nemačko-srpske privredne komore Martin Knap uručio je plakete za najambiciozniju viziju i najbolji društveni angažman organizacijama koje su, kako je rekao, u proteklih godinu dana posebno privukle pažnju Komore. Za najambiciozniju viziju nagradjen je Centralno-evropski forum za razvoj CEDEF koji se već 14 godina bavi temama održivog razvoja, a priznanje za najbolji društveni angažman dodeljeno je Komitetu pravnika za ljudska prava JUKOM koji se, prema Knapovim rečima, dve decenije bori za ljudska prava i vladavinu prava.
Tokom dva dana, 25. i 26. novembra, predstavnici PKS održali su pet veoma zapaženih predavanja: predstavljanje projekta Klimate – KIC "Inovacije i zeleno preduzetništvo protiv klimatskih promena“, koji je prezentovala Izabel Airas Rodrigez, savetnica u Centru za cirkularnu ekonomiju PKS, okrugli sto "Dualno obrazovanje i kompetentni kadrovi" koji je vodila Mirjana Kovačević, direktorka Sektora edukacije PKS, zatim okrugli sto na temu "Digitalna ekonomija – oblikovanje budućnosti društva“ i edukativnu radionicu o internet trgovini "Da posao klikne", koje je obe moderisala Jelena Jovanović, sekretarka Udruženja za elektronske komunikacije i informaciono društvo PKS, i seminar "Franšizing – kako uspeti: problemi i kako ih prevazići" koji je vodila Marica Vidanović, savetnica u Centru za bilateralnu saradnju PKS.
Okrugli sto okrugli sto „Dualno obrazovanje i kompetentni kadrovi“ bio je namenjen privrednicima, predstavnicima obrazovnog sistema, roditeljima i svima koji su želeli da dobiju više informacija o dualnom modelu stručnog obrazovanja, i pravima i obavezama koje donosi nedavno usvojeni Zakon o dualnom obrazovanju . Prisutnim posetiocima obilje informacija informacije o tome na koji način se utvrđuju potrebe poslodavaca i koje kompetencije poslodavci smatraju nedostajućim, koja su zanimanja deficitarna i koju vrstu podrške poslodavcima i nezaposlenim licima pruža Nacionalna služba za zapošljavanje kroz programe dodatnog obrazovanja i obuka, pružili su Gabrijela Grujić, pomoćnica ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, Zoran Martinović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanja i Mirjana Kovačević, direktorka Sektora edukacije PKS.
Na okruglom stolu „Digitalna ekonomija – oblikovanje budućnosti društva“ govorilo se o četiri stuba digitalne transformacije: Connectivity, Trusted Services, Education i Digital Economy, a pored Jelene Jovanović iz PKS, učestvovali su predstavnici kompanije Telenor Srbija i SAP West Balkans u okviru inicijative WB6+.
Održavanje edukativne radionice o internet trgovini „Da posao klikne“, podržala je kompanija DHL International Beograd. U radu ove radionice ponuđeni su odgovori na pitanja kako pokrenuti onlajn poslovanje u Srbiji, ko su logistički partneri u lancu i na koji način se predstaviti tržištu. Tokom rada ovog foruma izneta su ekspertska mišljenja kako na jednom mestu da se poveća znanje o navikama i očekivanjima potrošača na internetu, Zakonu o poštanskim uslugama, korišćenju kartica prilikom plaćanja, povezivanju PayPal naloga sa bankarskim računom, prekograničnoj trgovini, inovacijama i promociji prodaje na olajn kanalima i društvenim mrežama. Pored Jelene Jovanović iz Privredne komore Srbije, na radionici su učestvovali predstavnici Banca Intesa i kompanije Mikroelektronika, kao i bloger Vladimir Stanković – DedaBor, dok je skup vodio Zoran Stanojević, urednik i novinar RTS.
Na seminaru „Franšizing – kako uspeti: problemi i kako ih prevazići“ govorilo se o generalnim aspektima franšize u cilju ostvarivanja franšize u Srbiji i osnovnim postulatima franšiznog poslovanja, kako ovaj odnos funkcioniše, kao pravni aspekt franšizinga u Srbiji. Prisutnima su predstavljena dva srpska, iskusna i internacionalno raširena franšizna koncepta i analizirana su moguća i najefikasnija rešenja za prevazilaženje najčešćih problema.