Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Vesić najavio potpisivanje ugovora za izradu projekta za novi savski most

Beograd
Srpska ekonomija

Gradski menadžer Goran Vesić najavio je da će u utorak, 23. januara biti potpisan ugovor sa Saobraćajnim institutom CIP za izradu projekta novog mosta, koji treba da bude izgrađen na mestu Starog savskog mosta.     

Vrednost projekta je 58 miliona dinara, a rok za njegov završetak je 10 meseci kada će biti raspisan tender za izvođača radova, dok se početak radova očekuje u prvoj polovini 2019. godine,  precizirao je Vesić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, prenosi Beoinfo. 

–Novi savski most, koji će biti jedan od lepših u Beogradu imaće četiri saobraćajne i dve tramvajske trake, kao i staze za pešake i bicikliste. Okvirna vrednost mosta je oko 50 miliona evra, čiju tačnu cenu ćemo znati po izradi projekta – naveo je gradski menadžer.

Vesić je istakao da će tokom gradnje novog, Stari savski most biti repariran i premešten na neku drugu lokaciju gde će biti u službi pešaka i biciklista. 

Takođe je rekao da je direktno sa izgradnjom novog mosta povezana i izgradnja tunela od autobuske stanice do Pančevačkog mosta, čija će okvirna cena biti oko 110 miliona evra. Taj tunel će, kako je istakao, omogućiti da se koncentracija saobraćaja u centru grada smanji za 14 odsto, posebno kada se ima u vidu da će protok saobraćaja na novom mostu biti veći nego na Brankovom.

-Kroz proširenje pešačkih zona, tramvajske mreže i kroz projekat metroa koji će početi da se gradi za dve, do dve i po godine imamo jasan plan da rešimo problem saobraćaja u Beogradu, koji inače imaju sve velike svetske metropole – istakao je Vesić.

On je podsetio da je tunel koji treba da poveže savsku i dunavsku obalu počeo da gradi Tito, još 50 – tih godina proškog veka, ali da se odustalo zbog visokih podzemnih voda za koje tadašnja tehnologija nije imala rešenje, što sada nije slučaj. Takođe da su sadašnji Savski most napravili nemački okupatori u Drugom svetskom ratu, pošto je prethodno srušen Most kralja Aleksandra, na mestu Brankovog mosta.  

Ostali naslovi

Sajam automobila u Detroitu
Srpska ekonomija
U Detroitu je u toku jedan od najvećih auto-sajmova na svetu, čija prošlost seže u daleku 1907. godinu
Vučić obišao gradilište u Banjskoj
Srpska ekonomija
U Mestu Banjska kod Zvečana, koje je danas obišao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, počela je pre dve godine obnova stare banje, a za sada su izgrađena dva otvorena bazena budućeg kompleksa "Rajska banja
Skok evropskih berzi uoči vikenda
Srpska ekonomija
Nemački indeks DAX je porastao za 1,1 odsto, francuski KAK 40 za 0,6 odsto, a britanski FTSE 100 za 0,4 odsto
Američka vlada ušla u finansijsku blokadu
Srpska ekonomija
Američka vlada ušla je u finansijsku blokadu nakon što protekle noći Demokrate i Republikanci nisu uspeli da reše spor oko imigracije i potrošnje
Korak ka modernijoj e-upravi
Srpska ekonomija
Predlog zakona o elektronskoj upravi, koji je usvojen na prethodnoj sednici Vlade Srbije, prvi put će u praksi na sistemski način obavezati na primenu modernih tehnologija u svim administrativnim postupcima koje građani i privreda imaju sa državom
Raste proizvodnja nafte u SAD
Srpska ekonomija
Proizvodnja nafte u SAD je u porastu i prognozira se da će ove godine premašiti proizvodnju u Saudijskoj Arabiji i Rusiji, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA)
Investicije ubrzale srpski rast
Srpska ekonomija
Evropska komisija u izveštaju konstatuje da ekonomska ekspanzija ne jenjava u našoj državi. Realni rast BDP-a u trećem tromesečju kod nas povećan na 2,1 odsto
Promet roba na Produktnoj berzi
Srpska ekonomija
Nedelja za nama nije donela bitnije promene u trgovanju preko berze. Cene nisu zabeležile značajna pomeranja, odnosno bile su stabilne u odnosu na prethodnu nedelju, dok je promet neznatno ispod prošlonedeljnog nivoa. Ukupno je preko berze zaključeno ugovora za 1.250 tona robe (-3,85%), finansijske vrednosti 30.393.000,00 dinara (-5,59%)
Kineske investicije pozitivno uticale na Srbiju
Srpska ekonomija
Kineske investicije imale su pozitivnog uticaja na Srbiju, izjavio je ekonomista Vladimir Krulj za CNBC i izrazio očekivanje da će kineske investicije, podstičući privredni rast Srbije, doprineti njenom lakšem ulasku u EU
Kakva je sudbina imovine srpskih firmi u Hrvatskoj?
Srpska ekonomija
Pitanje sudbine imovine srpskih firmi u Hrvatskoj, zbog koje se pred sudovima vode iscrpljujući sporovi, aktuelizuju izmene dva zakona – o podsticaju ulaganja i upravljanju državnom imovinom koje je hrvatska Vlada prosledila u saborsku proceduru. Jedni tvrde da bi srpske firme mogle da ostanu trajno bez vredne imovine, javlja RTS