Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Kakva je sudbina imovine srpskih firmi u Hrvatskoj?

Beograd
Srpska ekonomija

Pitanje sudbine imovine srpskih firmi u Hrvatskoj, zbog koje se pred sudovima vode iscrpljujući sporovi, aktuelizuju izmene dva zakona – o podsticaju ulaganja i upravljanju državnom imovinom koje je hrvatska Vlada prosledila u saborsku proceduru. Jedni tvrde da bi srpske firme mogle da ostanu trajno bez vredne imovine. Iz Vlade Hrvatske stiže obećanje da imovina koja je predmet sukcesije može biti data samo u zakup, javlja RTS.

Nova zakonska rešenja treba da omoguće da se neaktivna državna imovina daje u zakup preduzetnicima na deset godina, bez najamnine. U roku od tri godine oni treba da ulože tri miliona evra, a da se vrednost državne imovine uveća za 50 odsto. Ako ispune te uslove, stiču pravo na trajan otkup. 

"Šta se dogodilo sa 400 prodajnih objekata samo 'Borova', 'Ininim' pumpama po Srbiji, Crnoj Gori i ostalim bivšim jugoslovenskim republikama – rasprodano je sve. Mi nećemo to raditi. U vlasničke odnose, dok se ne reše imovinsko-pravni odnosi, niko neće dirati, ali nisu vlasnici ti koji tvrde da su vlasnici, oni su nevlasnici jer vlasnički odnosi nisu rešeni", poručuje ministar državne imovine u Vladi Hrvatske Goran Marić.

I Srbiji bi valjali propisi za neaktivnu imovinu, ocenjuje "Veritas", koji čitav problem vidi u posledicama ranijih zakona i ignorisanju sporazuma o sukcesiji, navodi se u prilogu RTS-a.

"Mi smo se ponadali da se taj aneks G realizuje direktno: Vi dokažete da ste imali neku imovinu, odete na neki šalter i oni vam to vrate. Nema toga u Hrvatskoj", ističe Savo Štrbac iz "Veritasa".

Advokat Zoran Ristić zastupa 20 firmi koje potražuju imovinu u Hrvatskoj. Posle osam godina sporova pred hrvatskim sudovima, četiri je uspeo da pokrene u Strazburu. Uveren je da će ta instanca stornirati zakone koji se tiču imovine iz sukcesije.

"Onaj ko uzme u zakup, on će uložiti kako bi to ekonomski iskoristio. Nakon 10 godina, kad istekne taj rok o zakupu, ako mi dobijemo pred Strazburom, moramo da rešimo pitanje zakupca. Pitanje je njegovih isplata, odnosno uloga u tu imovinu i šta smo dobili – ništa", kaže Zoran Ristić.

"Jugobanka", "Geneks", "Železnice Srbije", NIS, samo su neke od firmi koje potražuju svoje objekte. "Simpo" milionski vredne prodajne salone, u Zagrebu, Splitu i Zadru, i magacin u Samoboru.

"To su objekti koji su na odličnim lokacijamau, u Zagrebu robna kuća od 1.584 metra kvadratna, u Splitu prodajni objekat koji je namenski za nameštaj 769 kvadrata", naglašava Slađan Distić, direktor "Simpa".

Predstavnici Srba u Saboru najavljuju da će od nadležnih u Hrvatskoj tražiti dodatna objašnjenja, šta sa imovinom koja je predmet spora.

"Bilo bi najbolje da države bilateralnim susretima političara razreše to pitanje kako bi se presekao taj gordijevski čvor sukcesije", rekao je Boris Milošević iz Samostalne demokratske srpske stranke.

Prema podacima hrvatskog Fonda za privatizaciju,kako navodi RTS, firme iz Srbije polažu pravo na 319 objekata u Hrvatskoj. Sto pedeset osam je prodato, 30 dodeljeno na korišćenje, a za 40 zgrada vode se sporovi.

Ostali naslovi

Skok evropskih berzi uoči vikenda
Srpska ekonomija
Nemački indeks DAX je porastao za 1,1 odsto, francuski KAK 40 za 0,6 odsto, a britanski FTSE 100 za 0,4 odsto
Američka vlada ušla u finansijsku blokadu
Srpska ekonomija
Američka vlada ušla je u finansijsku blokadu nakon što protekle noći Demokrate i Republikanci nisu uspeli da reše spor oko imigracije i potrošnje
Korak ka modernijoj e-upravi
Srpska ekonomija
Predlog zakona o elektronskoj upravi, koji je usvojen na prethodnoj sednici Vlade Srbije, prvi put će u praksi na sistemski način obavezati na primenu modernih tehnologija u svim administrativnim postupcima koje građani i privreda imaju sa državom
Raste proizvodnja nafte u SAD
Srpska ekonomija
Proizvodnja nafte u SAD je u porastu i prognozira se da će ove godine premašiti proizvodnju u Saudijskoj Arabiji i Rusiji, navodi se u izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA)
Investicije ubrzale srpski rast
Srpska ekonomija
Evropska komisija u izveštaju konstatuje da ekonomska ekspanzija ne jenjava u našoj državi. Realni rast BDP-a u trećem tromesečju kod nas povećan na 2,1 odsto
Promet roba na Produktnoj berzi
Srpska ekonomija
Nedelja za nama nije donela bitnije promene u trgovanju preko berze. Cene nisu zabeležile značajna pomeranja, odnosno bile su stabilne u odnosu na prethodnu nedelju, dok je promet neznatno ispod prošlonedeljnog nivoa. Ukupno je preko berze zaključeno ugovora za 1.250 tona robe (-3,85%), finansijske vrednosti 30.393.000,00 dinara (-5,59%)
Kineske investicije pozitivno uticale na Srbiju
Srpska ekonomija
Kineske investicije imale su pozitivnog uticaja na Srbiju, izjavio je ekonomista Vladimir Krulj za CNBC i izrazio očekivanje da će kineske investicije, podstičući privredni rast Srbije, doprineti njenom lakšem ulasku u EU
Dinar miruje tokom vikenda
Srpska ekonomija
Dinar miruje tokom vikenda i zvanični srednji kurs je 118,4991 dinara za jedan evro
Veća podrška mladim poljoprivrednicima u 2018. godini
Srpska ekonomija
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede u Vladi Republike Srbije Branislav Nedimović najavio je danas da će u ovoj godini za meru podrške mladim poljoprivrednim proizvođačima biti izdvojeno tri puta više sredstava nego prethodne godine
Siniša Mali razgovarao sa delegacijom kineskog grada Tianđin
Srpska ekonomija
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali sa saradnicima razgovarao je danas u Starom dvoru sa delegacijom kineskog grada Tianđin, koju je predvodio zamenik gradonačelnika Džao Haišan