Upravni odbor Komorskog investicionog foruma zapadnobalkanske šestorke, čiji je predsednik Marko Čadež, usvojio je danas u Trstu program aktivnosti i projekata koji će ove godine realizovati privredne komore regiona, kao svoj doprinos čvršćem regionalnom povezivanju poslovnih zajednica, izgradnji zajedničkog tržišta bez barijera i regionalnog ekonomskog prostora podsticajnijeg za privređivanje kompanija sa Zapadnog Balkana i ulaganje investitora iz sveta, saopštila je PKS.
U fokusu ovogodišnjih aktivnosti Stalnog sekretarijata Komorskog investicionog foruma, odnosno zajedničke komore regiona sa sedištem u Trstu, osim zalaganja za liberalizaciju kretanja robe, usluga, ljudi i kapitala i unapređenje regulatornog i investicionog okvira, biće projekti za razvoj i povećanje konkurentnosti, posebno malih i srednjih preduzeća.
Njima će se, između ostalog, obezbediti bolji pristup izvorima finansiranja, lakše povezivanje, tehnološko osavremenjavanje, digitalna transformacija i umrežavanje kompanija, ali i podizanje kapaciteta i razvoj komorskih usluga za podršku MSP sektoru.
Svoj prvi zajednički proizvod – regionalnu on line investicionu platformu namenjenu potencijalnim investitorima u ekonomije regiona, zajednička privredna komora Zapadnog Balkana predstaviće već sledećeg meseca u Londonu, na Investicionom forumu posvećenom Zapadnom Balkanu. Ova platforma obezbediće na jednom mestu sve informacije o važećim zakonima i drugim propisima, finansijskim i drugim podsticajima za ulaganja, kapacitetima tržišta, dobavljačima na koje mogu da računaju kompanije koje se odluče za poslovanje u regionu.
Zajednička privredna komora Zapadnog Balkana, kao informativni i razvojni punkt komorskih aktivnosti i inicijativa, svoje resurse usmeriće ka podršci jačanju kapaciteta i unapređenju konkurentnosti kompanija - članica za povećanje proizvodnje, izvoza i pametan rast, stvaranje regionalnih dobavljačkih lanaca, objedinjeni nastup na međunarodnom tržištu...
Zastupanjem interesa poslovne zajednice u dijalogu sa vladama regiona insistiraće na otklanjanju prepreka, pojednostavljivanju administrativnih procedura, usaglašavanju propisa, fitosanitarnih i veterinarskih sertifikata, sinhronizovanju rada carina i inspekcija... To će kompanijama omogućiti da prošire svoje male nacionalne prostore za poslovanje na veće - zajedničko, regionalno tržište, da rade brže, efikasnije i što bolje se pripreme za izlazak na jedinstveno tržište EU, zaključeno je na današnjem sastanku u sedištu Zajedničke komore regiona.
Poslovna zajednica regiona nema dilemu da su čvršće regionalne integracije, izgradnja zajedničkog tržišta i unapređenje zajedničkog privrednog okruženja, kroz sprovođenje mera za Višegodišnji akcioni plan za regionalno ekonomsko područje, preduslov bržeg rasta i razvoja zapadnobalkanskih ekonomija i da to mora biti najviši prioritet i u ekonomskim i u političkim agendama na Zapadnom Balkanu. A o tome šta biznis lideri – predstavnici regionalnih kompanija vide kao probleme i rešenja, kako po mišljenju privrede ukloniti prepreke, kako zajedničko privredno okruženje i zajedničko tržište učiniti efikasnijim za poslovanje i investiranje, razgovaraće se na sutrašnjem sastanku predstavnika poslovne zajednice, nacionalnih koordinatora za sprovođenje Višegodišnjeg akcionog plana za regionalno ekonomsko područje, sekretarijata Regionalnog saveta za saradnju i CEFTA