Povodom 22. aprila Dana Muzeja žrtava genocida održana je konferencija za medije na kojoj su prvi put predstavljeni artefakti iz perioda Drugog svetskog rata, koji svedoče o stradanju pripadnika srpskog naroda, ali i drugih pripadnika jugoslovenskih naroda.Ti artefakti biće na raspolaganju naučnoj zajednici i istraživačima iz Srbije i inostranstva.
Direktor Muzeja žrtava genocida i istoričar Dejan Ristić govorio je o rezultatima rada tokom prethodnih godinu dana. On je naveo da je ta ustanova došla do važnih artefakata koji će služiti obogaćivanju i objektivizaciji znanja o tome šta se dešavalo pripadnicima našeg naroda i drugim nedužnim žrtvama sa prostora Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata.
Među pristiglim artefaktima epohalno otkriće je spisak srpske dece iz Zavoda za gluhonijemu djecu u Zagrebu, nastao u drugoj polovini 1942. godine, koji sadrži podatke o identitetu 5.800 dece, a za koji se smatralo da je uništen. Radi se o spisku koji sadrži sve podatke o deci, uklljučujući redni broj, ime i prezime, ime oca i majke, mesto rođenja, datum i logor smrti iz koga je dete spašeno, starosnu dob deteta i identitet hrvatskih usvojitelja. On je dodao je da spisak predstavlja prvorazredni istorijski izvor za kojim se dugo tragalo navodeći da su uspeli da dođu do njega zahvaljujući podršci državnih organa Srbije.
Među artefaktima nalaze i tri primera hladnog oružja korišćenih od strane hrvatskih ustaša za likvidaciju Srba na teriroriji NDH-a, cigla iz jasenovačkog gubilišta, kao i veliki broj primeraka prepiski iz logora.
U narednom period prioritet te ustanove biće obogaćivanje zbirki, kao i stručna obrada građe koja kontinuirano pristiže u Muzej žrtava genocida. Direktor je još naglasio da su prošle godine obogaćene zbirke i fondovi u većem obimu nego u prvih 30 godina njegovog postojanja, kao i da je Muzej realiziovao niz izložbi, izđešu ostalog i u Parizu, Podgorici, Skoplju.