Na Beogradskom sajmu otvoren je 40. Međunarodni sajam nautike, lova i ribolova sa više od 300 izlagača iz zemlje i sveta. Niz naučnih skupova iz oblasti nautičkog turizma je u programu sajma, a istaknuto mesto ima i štand Udruženja za turizam PKS sa koga Grupacija za nautički turizam pokreće inicijative za unapređenje ove nedovoljno razvijene privredne grane u kojoj Srbija ima velike potencijale.
U okviru nastupa PKS na sajmu organizovan je okrugli sto „Razvoj nautičke privrede i nautičkog turizma Srbije“ na kome se razgovaralo o predlozima za dalji razvoj ove privredne i turističke grane, kao i o stavljanju svih potencijala Srbije iz ove oblasti u punu funkciju. Pored toga, teme okruglog stola bile su i olakšavanje plovidbe stranim turistima na domaćim rekama, kao i poreska politika i zakonodavstvo koji se odnose na nautičku privredu i turizam, saopštila je PKS.
Predstavnici domaćih kompanija i preduzetnici koji su aktivni u oblasti nautičke privrede i turizma izneli su stavove da bi veća aktivnosti ove privredne grane i dobijanje statusa privredne grane u razvoju pospešilo zaposlenost u Srbiji kroz razvoj malih i srednjih preduzeća čime bi se direktno obezbedilo više od 5.000 radnih mesta.
„Jedna od grupacija u sklopu Udruženja za turizam PKS bavi se već 26 godina nautičkim turizmom. U okviru te grupacije okupljena su mala i srednja preduzeća koja se bave proizvodnjom nautičke opreme, čamaca, prevozom turista po plovnim putevima, raftingom, jedriličarstvom, ugostiteljskim objektima na reci poput hostela, i to iz cele Srbije. Na sajmu nautike PKS se predstavila na štandu sa 15 članica nautičke privrede, i ono što je bitno jeste da smo u okviru samog sajma i štanda promovisali njihove delatnosti“, rekla je Tijana Maljković, sekretarka udruženja za turizam PKS na otvaranju štanda Privredne komore Srbije u okviru sajma.
Maljković je tom prilikom istakla da se grupacija zalaže za veće subvencionisanje nautičke privrede od strane države i lokalnih samouprava, kao i za to da dobije status privredne grane kao što ga već ima ruralni turizam.
„Grupacija se takođe zalaže i za izmenu različitih odluka i zakona koji se odnose na nautičku privredu i posebno ističem da se grupacija poslednjih nekoliko godina zalaže za izgradnju novih pristana u Beogradu i Novom Sadu gde su oni zaista neophodni.
Razvoj nautičke privrede je veoma složen proces koji dugo traje. Sama grana je do sada bila nedovoljno razvijena, a specifičnost je da zavisi isključivo od meteoroloških uslova. Ono što je sigurna prednost jeste to što je veliki deo Srbije povezan sa nautičkom privredom zbog geografskih odlika naše zemlje, i upravo se zbog tog potencijala zalažemo za brojne vrste olakšica, umanjenih poreza i taksi, i subvencionisanja privrednika od strane lokalnih samouprava koje i bukvalno „leže“ na rekama“, istakla je Maljković.