U Privrednoj komori Srbije predstavljeno je istraživanje o usklađivanju rada i roditeljstva i Nova strategija za podsticanje rađanja. Istraživanje je obuhvatilo 330 poslodavaca sa više od 126.000 zaposlenih, a rezultati pokazuju da bi zaposlenim roditeljima najviše odgovaralo fleksibilno radno vreme.
Slavica Ðukić Dejanović, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku, istakla je da je veoma važno da se kompanije uključe u aktivnosti za dostizanje većeg nataliteta u Srbiji, saopštila je PKS.
Kako je objasnila ministarka, zaposlenim roditeljima najviše bi odgovaralo fleksibilno radno vreme, dok je istraživanje pokazalo da je većina poslodavaca spremna da obezbedi neki od vidova finansijske pomoćni zaposlenima uz poreske olakšice, ekonomsko podsticajne i medijsko promotivne mere.
Oko 48 odsto poslodavaca obezbeđuje finansijsku pomoć za troškove lečenja deteta, 28 odsto daje jednokratnu pomoć za rođenje deteta, a svega 5,5 poslodavaca daje jednokratnu finansijsku pomoć za polazak deteta u školu.
Ðukić Dejanović je ponovila da je nacionalni prioritet Srbije podrška rađanju i usklađivanje rada i roditeljstva.
Kako je rekla, prošle godine je bilo 65.000 novorođenih beba, što je na nivou 2016. godine. Upozorava da je negativni priraštaj nastavio da se uvećava i da nas je u Srbiji u 2017. bilo za 39.202 osobe manje nego godinu ranije.
Pozitivna stopa priraštaja bila je samo u pet opština - Sjenici, Novom Sadu, Preševu, Novom Pazaru i Tutinu.
„Prosečna starost u Srbiji je 43 godine, po čemu smo peta najstarija nacija u Evropi, naglasila je Ðukić Dejanović i podsetila da je budžet ministarstva prošle godine iznosio 130 miliona dinara, a u 2018, 566 miliona dinara i da je država ozbiljno shvatila problem negativnog priraštaja.
U Srbiji čak oko 600.000 parova ima problem sa nekim vidom steriliteta.
Govoreći o o pravima zaposlenih roditelja, ministarka kaže da postojeći zakon ima dobre odredbe, ali da ih većina roditelja ne zna i da zaposleni treba da budu bolje edukovani.
Kako je istakla, istraživanje je pokazalo da ispod 40 odsto poslodavaca omogućava zaposlenim roditeljima da na zahtev biraju smenu rada, preraspodelu radnog vremena, a samo kod 17 odsto poslodavaca su mogli očevi da koriste roditeljsko odsustvo. Oko 70 odsto firmi podržava da roditelji dobijaju slobodan dan zbog rođendana deteta do navršene sedme godine. Ðukić Dejanović je rekla i da je svaki drugi poslodavac spreman da u saradnji sa državom ili opštinom osnuje vrtić u firmi za decu zaposlenih.
Zaposleni u 80 odsto slučajeva u izboru firme daju prednost poslodavcima koji nude fleksibilno radno vreme.
Savetnik predsednika PKS Mihailo Vesović rekao je da kompanije koje obezbeđuju fleksibilniji pristup radnom vremenu najviše uspevaju da zadrže svoje najbolje zaposlene i da su te firme po pravilu i uspešnije.
Kako je ukazao, sve više se prelazi na ekonomiju zasnovanu na znanju i da se očekuje da će za pet do 10 godina, pored uvođenja automatizacije, poslodavci sve više imati kreativnu radnu snagu.
„Uspeh kompanija će sve više biti zasnovan na tome koliko će voditi računa o svojim talentima, koji će najviše doprinositi uspehu kompanije i njenoj konkurentnosti na tržištu“, rekao je Vesović.
Vesović je poručio kompanijama da treba da vode računa o merama populacione politike i da će zato PKS predstavljati primere dobre prakse.
Kao dobar primer usklađivanja rada i roditeljstva je predstavljena MK grupa, čiji je direktor Jovan Purar rekao da je ta kompanija odavno prepoznala značaj te oblasti.
Podseća da su još 2006. predložili dopune zakona kako bi se poslodavci poreskim olakšicama dodatno motivisali, ali da taj predlog do danas nije usvojen.
Ističe da MK grupa raznim društveno odgovornim akcijama i donacijama pomaže vrtiće, prihvatilišta i druge ustanove za decu.
Takođe, želimo da obezbedimo zaposlenima da im rad bude usklađen sa porodičnim obavezama. Zaposleni koji imaju privatne probleme zbog dece ne mogu da budu efikasni i dobri radnici na poslu i da poslodavci moraju više da vode računa o tome, naveo je.
Direktor za ljudske resurse Vip mobajl Natalija Pešić je rekla da ta kompanija već 10 godina ima partnerski odnos sa predškolskom ustanovom za smeštaj dece zaposlenih i blizini radnog mesta.
Ona je rekla da su u toj kompaniji uveli fleksibilno radno vreme, klizno radno vreme i rad od kuće, kao i skraćeno radno vreme ako je to potrebno.
Istraživanje je sprovelo ga je Ministarstvo bez portfelja zaduženo za demografiju i populacionu politiku u saradnji sa Republičkim zavodom za statistiku i uz podršku PKS.