Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Investicije rastu, važno ulagati u izvozne delatnosti

Beograd
Srpska ekonomija

Iako je Srbija i dalje lider u regionu po visini učešća stranih direktnih investicija u BDP, potrebna su veća ulaganja u izvozno orijentisane privredne delatnosti.

Srbija je u poslednjih pet godina privukla polovinu od ukupnih stranih direktnih investicija na Zapadnom Balkanu, i sa njihovim učešćem od 6,6 odsto u BDP lider je u regionu. U 2017. direktne strane investicije u Srbiji iznosile su 2,4 milijarde evra, a ove godine Narodna banka Srbije procenjuje da će dostići 2,6 milijarde.

Strani investitori koji posluju u Srbiji oko dve trećine ostvarene dobiti ponovo ulažu u proširenje svog poslovanja u našoj zemlji i dobro su upoznati sa razvojnim šansama Srbije, što NBS ocenjuje kao pozitivnu činjenicu i ističe kao potvrdu da je Srbija postala prepoznatljivo mesto za ulaganja, posebno dugoročna. 

Prema podacima NBS, u prvih pet meseci ove godine strane direktne investicije iznosile su 1,1 milijardu evra što je, kako navodi direktor Sektora za analitiku i usluge PKS Bojan Stanić, oko 14 odsto više nego u istom periodu prošle godine. 

Stanić kaže za Tanjug da se u periodu od 2013. do 2017. najviše stranih direktnih investicija ulagalo u prerađivačku industriju, što je, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, trećina stranih direktnih investicija, prenosi PKS. 

"U okviru prerađivačke industrije najveće ulaganje je zabeleženo u autoindustriji, proizvodnji hrane i pića, proizvoda od gume i plastike, hemijskih proizvoda i proizvodnji osnovnih metala", rekao je Stanić. 

Petina stranih investicija dolazi iz finansijskih delatnosti i delatnosti osiguranja, oko 15 odsto iz građevinarstva, 12 odsto iz unutrašnje trgovine, a oko devet odsto iz nekretnina. 

"Sa druge strane, kada govorimo o investicijama na nivou cele zemlje, takođe je to primarno u prerađivačku industriju, a zatim slede ulaganje u sektor energetike, a značajno je i ulaganje i u trgovinu", kaže Stanić. 

Precizirao je da se među ukupnim investicijama, 60 odsto odnosi na domaći kapital, 22 odsto na strani, a 18 odsto mešovite investicije. 

Posmatrano prema delatnostima, oko 22 odsto ukupnih investicija usmereno je na prerađivačku industriju (oko petine u hranu i piće, a oko 15 odsto u proizvodnju hemikalija i hemijskih proizvoda), oko 14 odsto na snabdevanje električnom energijom, gasom i parom i oko 10 odsto na trgovinu na veliko i malo. 

"Kada pogledamo domaće investicije, tu je prvenstveno prerađivačka industrija, u okviru nje proizvodnja hrane i pića, sledi, ono što je jako bitno, ulaganje u energetiku. Imamo značajne firme koje su u toj oblasti, a koje na godišnjem nivou sprovode značajan obim investicija", rekao je Stanić.

Kada je reč samo o investicijama domaćeg kapitala, 22 odsto je usmereno na sektor snabdevanje električnom energijom, gasom i parom, sektori prerađivačke industrije i stručne, naučne i inovacione delatnosti učestvuju sa po 14 odsto, trgovina na veliko i malo i saobraćaj i skladištenje po devet odsto, građevinarstvo oko pet odsto.

Stanić navodi da investicije, bez obira što njihov nivo raste, same po sebi ne mogu biti izvor održivog rasta u budućnosti nego je, ističe, suština u investicijama koje su okrenute izvozu.

"Poenta je ulaganje u izvozno orijentisanu proizvodnju, i ne samo u nju, nego i onu primarnu proizvodnju i proizvodnju poluproizvoda koji su vezani za proizvodnju više faze prerade koja je na kraju izvozno orijentisana", navodi Stanić. 

Ideja je, kaže, da se izvozi što više proizvoda sa takozvanom većom dodatom vrednosti, zato što to stvara veći obim izvoza i samim tim utiče pozitivno na promenu našeg hroničnog deficita u razmeni robe sa inostranstvom. 

Kako je rekao, najznačajniji izvozni proizvod Srbije 2012. bio je kukuruz, a zbog investicija u autoindustriju, sada su to drumska vozila. 

"Bez obzira koliko vi izvozili određenih primarnih proizvoda, kao što su žitarice, to ne može imati finansijski efekat, kao kada izvozite automobile, električnu opremu ili mašine", kaže Stanić. 

Ostali naslovi

Podrška razvoju socijalnog preduzetništva
Srpska ekonomija
Direktorka Sektora za preduzetništvo Privredne komore Srbije Branislava Simanić i direktor preduzetničkog haba In Centar Beograd Željko Ilić potpisali su danas Memorandum o saradnji sa ciljem jačanja zajedničkih aktivnosti usmerenih na podršku razvoju preduzetništva, pre svega socijalnog
Nemačka otvorena za strane direktne investicije
Srpska ekonomija
Nemačka je otvorena za strane direktne investicije, izjavila je danas portparolka nemačke vlade, uprkos prošlonedeljnoj odluci zvaničnog Berlina da kineskoj kompaniji Stejt Grid blokira preuzimanje 20-procentnog udela u nemačkom operatoru prenosnog sistema električne energije 50Herc
Cumtobel počeo serijsku proizvodnju u niškoj fabrici
Srpska ekonomija
Austrijska Cumtobel grupa je sredinom jula počela serijsku proizvodnju komponenti za osvetljenje, dok se pokretanje proizvodnje svetiljki priprema za kraj avgusta
Wien Holding ostvario oko 545 miliona evra prometa
Srpska ekonomija
Koncern „Wien Holding“ koji objedinjuje ukupno 75 bečkih preduzeća zabeležio je prošle godine najveći uspeh još od svog osnivanja 1974. godine: ostvario je oko 545 miliona evra prometa, 27,3 miliona evra dobiti i 151 milion evra u investicijam
Merkel bez muža ili muž bez Merkelove na odmoru?
Iz Berlina za Srpsku ekonomiju piše: Radmila Lalić
Politički Berlin se odmara, a za nemačke političare se kaže da radije putuju na odmor u komšiluk, nego u ''daleke svetove'' tirkiznih boja Kariba, pustinjskih lepota ili širokih azijskih stepa, tako da su i ove godine Baltik, Severno more, Bavarska šuma, Tirol, Italija, Španija i evropsko inostranstvo, izgleda, njihove omiljene destinacije
Novi zakon o upisu imovine za veću sigurnost žena
Srpska ekonomija
Tek svaka četvrta nekretnina u Srbiji je u stopostotnom vlasništvu žena, a još 11 odsto je u mešovitom posedu, što je veliki problem za žene, posebno prilikom pokretanja biznisa i upisa hipoteke za podizanje kredita, ukazala je danas direktorka za regulatornu reformu NALEDA Jelena Bojović
Povećana stabilnost finansijskog sistema
Srpska ekonomija
Narodna banka Srbije je povećala stabilnost finansijskog sistema, koji je sada otporniji na međunarodne uticaje, izjavila je danas guvernerka Jorgovanka Tabaković na predstavljanju godišnjeg Izveštaja o stabilnosti finansijskog sistema za 2017. godinu
Rekordnih 3,2 miliona putnika na bečkom aerodromu
Srpska ekonomija
Grupacija bečkog aerodroma koju čine aerodromi u Beču, na Malti i u Košicama ostvarila je u junu 2018. godine porast za 9,3 odsto. Samo bečki aerodrom Švehat zabeležio je rekordnih 3,2 miliona turista
Gugl zabranio aplikaciju za rudarenje kriptovaluta
Srpska ekonomija
Gugl je ažurirao politiku svoje Plej prodavnice (Play Store) uvodeći zabranu aplikacija za rudarenje kriptovaluta poput bitkoina, XRPa- i etereuma
Holokratija u praksi
Srpska ekonomija
U preduzeću „Tele Haase“ u Beču šefovi su „ukinuli“ svoja radna mesta i prepustili vođenje poslova zaposlenima. Ovo je prva firma u Beču koja je isprobala trend pod nazivom „novi posao“ („New Work“) tj. holokratiju