Registrator u Registru finansijskih izveštaja i boniteta Agencije za privredne registre (APR) Ružica Stamenković predstavila je danas publikaciju „Sto naj...privrednih društava u Republici Srbiji u 2017. godini”, na kojoj se po profitabilnosti našlo sedam javnih preduzeća.
Stamenković je na konferenciji za novinare precizirala da su ocenjivani i rangirani podaci za 102.395 firmi o poslovnim prihodima, neto dobitku, imovini, kapitalu i gubitku.
Ona je navela da je "Petrohemija" iz Pančeva, prošlogodišnji gubitaš, prva na listi kompanija u Srbiji sa najvećim neto dobitkom u 2017. godini, a na listi najuspešnijih su i neka javna preduzeća koja posluju prema tržišnim principima.
Neto dobit prvorangirane "Petrohemije" u 2017. godini iznosila je 40.456 miliona dinara, što čini 6,1 odsto neto dobitka cele privrede Srbije, istakla je Stamenković i podsetila na to da je u 2016. gubitak tog preduzeća iznosio 5,26 milijardi dinara.
Takvi rezultati "Petrohemije" su, kako je objasnila, posledica primene Unapred pripremljenog plana reogranizacije (UPPR), kojim je otpisano 47,7 odsto obaveza tog preduzeća, odnosno 36.937 miliona dinara, a preostali deo je konvertovan u kapital izdavanjem novih akcija.
Stamenković je prenela da je drugoplasirana kompanija "Naftna industrija Srbije" (NIS), koja je u prošloj godini neto dobitak uvećala za 72,8 odsto, na 27,79 milijardi dinara, što je 4,2 odsto dobitka cele srpske privrede.
JP "Srbijagas" je na trećem mestu sa neto dobitkom od 16,72 milijarde dinara, koji je 7,7 puta veći u odnosu na 2016. godinu, ukazala je ona i napomenula da je to preduzeće vodeće i prema ukupnom gubitku koji je za 1,7 odsto manji od prošlogodišnjeg i iznosio je 128,54 milijarde dinara.
Takođe, kako je dodala, najveća srpska kompanija "Elektroprivreda Srbije" (EPS), kao i prethodne godine, predvodi listu preduzeća prema poslovnim prihodima koji su u 2017. godini iznosili 252.112 miliona dinara.
Prema njenim rečima, neto dobitak tog preduzeća od približno 3,40 milijardi dinara manji je za 61,3 odsto u poređenju sa 2016. godinom, dok je ukupni gubitak iznosio 122,11 milijardi dinara.
Stamenković je navela da EPS prednjači i po vrednosti imovine (986,97 milijadi dinara) i po kapitalu (684,52 milijarde dinara) i zapošljava najviše radnika – 26.485.
JP "Telekom Srbija" Beograd i "Tigar tajers" iz Pirota su takođe u prvih pet po ostvarenoj neto dobiti u prošloj godini, s tim što je neto dobit "Telekoma" pala za četiri odsto, dok je dobit "Tigra" porasla za 57,5 odsto u odnosu na 2016.
Prema višestrukom rastu profitabinosti, uz značajno povećanje obima poslovanja, jačanju finansijskih kapaciteta i povećanju broja zaposlenih, izdvojila su se tri preduzeća, i to "Real knitting" iz Gajdobre, koji se bavi proizvodnjom čarapa, zatim "Robert Boš" iz Beograda i "Grundfos" iz Inđije koji proizvodi pumpe i kompresore.
Ona je naglasila da na listama 100 privrednih društava koja su imala najveće neto gubitke i ukupne gubitke u prošloj godini dominiraju firme u stečaju, a takvih je 28.
Najveći neto gubitak od 20,84 milijarde dinara imao je rudnik "Lece" u stečaju u okviru koncerna "Farmakom" iz Šapca, a na drugom mestu su "Putevi Srbije" sa gubitkom od 8,05 milijardi dinara, dok je ukupni gubitak tog preduzeća 53,99 milijardi dinara, precizirala je Stamenković.
Državni sekretar Ministarstva privrede Dragan Stevanović je naveo da se, zahvaljujući merama tog ministarstva, na listi najprofitabilnijih privrednih društava našlo sedam javnih preduzeća koja su ostvarila pet odsto dobitka cele privrede.
Na tom spisku su, kako je rekao, pored "Srbijagasa" i EPS-a i "Beogradske elektrane", Jugoimport SDPR, "Pošta Srbije", Novosadska toplana i EPS –Termoelektrana Kosovo, objavljeno je na sajtu Vlade Srbije.
On je ocenio da ima prostora da se dalje radi na popravljanju poslovanja javnih preduzeća.