Srpske IT kompanije mogu da nađu svoje mesto na ogromnom kineskom tržištu, a Srbija je jedna od prvih zemalja sa kojom je Kina potpisala ugovor o saradnji u oblasti digitalne ekonomije. Država treba da pomogne da se domaći potencijal uspešno promoviše na azijskom tržištu, istaknuto je u Privrednoj komori Srbije na bilateralnom skupu srpskih i kineskih IT kompanija, održanom u okviru inicijative „Informatički put svile“.
Jelena Jovanović, direktor Sektora za međunarodne ekonomske odnose i sekretar Udruženja za elektronske komunikacije i informatičko društvo PKS objasnila je da je cilj inicijative „Informatički put svile“ da srpske i kineske kompanije pronađu najbolji put saradnje u oblasti digitalne ekonomije.
Najveći potencijal srpskih kompanija je „internet stvari“ (IoT), navodi Jovanović, i dodaje da se globalno tržište „internet stvari“ sve više širi i raste stopom većom od 25 odsto, saopštila je PKS.
„Nadamo se da će u ovim poslovnim susretima srpske IT kompanije pronaći odgovarajuće partnere u kineskim kompanijama“, izjavila je Jovanović.
Prema njenim rečima, kinesko tržište je ogromno, a na tom tržištu srpske IT kompanije nisu dovoljno zastupljene i zadatak Srbije je da promoviše potencijal domaćeg IT sektora na azijskom tržištu.
„Najveći potencijal za saradnju je u internetu stvari, obradi velike količine podataka, u klaud rešenjima, jer kao što smo videli niška firma je na globalnom nivou prodata za više od 150 miliona dolara, što znači da smo već prepoznati na globalnom nivou u uskim IT rešenjima i polako investitori dolaze i traže naše stručnjake“, ukazala je Jovanović.
Dodaje da je Srbija kao investiciona destinacija sve više prepoznata kod kineskih investitora, ne samo u oblasti IT, nego i u industriji guma, energetskom sektoru, rudarsko-geološkom sektoru.
Načelnik Odeljenja za razvoj digitalne agende Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Milan Dobrijević podsetio je da je prošlog meseca potpisana inicijativa „Informatički put svile“ čiji su potpisnici predstavnici srpskog Ministarstva i kompanija, kao i vodećih kineskih kompanija u oblasti digitalne ekonomije, kao što su Alibaba grup, Jusfoun Big Dejta grup, Baidu i drugi.
„Današnji bilateralni susret je nastavak te saradnje, dovodimo predstavnike kineske privrede da razgovaraju sa našim predstavnicima privrede“, rekao je Dobrijević. Cilj saradnje je da naše inovativne kompanije pomažu kineskim partnerima i da sa njima zajedno učestvuju u razvoju novih proizvoda kojima će osvojiti tržište celog sveta.
Načelnik Komiteta za međunarodnu saradnju u okviru inicijative „Informatički put svile“ Điping Sun kaže da je Srbija jedna od prvih zemalja sa kojom je Kina potpisala ugovor o saradnji u oblasti digitalne ekonomije.
„Danas ovde sa nama sede predstavnici firmi koje su etablirane na planu digitalne ekonomije. Nadam se da ćemo danas moći da razgovaramo o potencijalima za dalju saradnju i da ćemo ostvariti konkretne projekte“, rekao je Sun.
Kako je objasnio, predlozi su u okviru inicijative da kineske kompanije sa predstavnicima srpske vlade utvrde konkretne ciljeve i oblasti od posebnog interesa, da se podigne nivo razmene informacija i obučavanje stručnih kadrova.