Dogovoreni novi izvozni poslovi i partnerstva sa privrednicima Bosne i Hercegovine i regiona i zajednički međunarodni projekti u cilju daljeg jačanja ekonomske saradnje na Zapadnom Balkanu, rezultati su nastupa srpskih kompanija i posete državne delegacije Srbije nedavno završenom 24. Međunarodnom sajmu privrede u Mostaru.
Na srpskom Nacionalnom štandu, u organizaciji Privredne komore Srbije i Razvojne agencije Srbije, ove godine nastupilo je 14 kompanija iz sektora poljoprivrede i prehrambene industrije, metalske, hemijske i industrije prerade drveta. U okviru srpskog paviljona predstavile su se kompanije: Galeb Metal Pack, Sweety Plus, Gruža Agrar, Ekosan, MTM Sirela, Podrum Pevac, Stanić, Maber Comerc, Uniplast, Wood Holz, Nautilus, DPS Klas Group, BHK Greenhouse, i Jović servis i remont, objavila je Privredna komora Srbije.
Za domaću privredu Bosna i Hercegovina je vodeće izvozno tržište sa značajnim suficitom u razmeni, ističe Tatjana Beuk iz Centra za regionalnu saradnju PKS.
„Tržište BiH je nedovoljno pokriveno, odnosno, mogućnosti plasmana naših proizvoda su znatno veće i ovo je bila dobra prilika da naši izvoznici predstave svoje proizvodne programe, izvozne mogućnosti, učvrste postojeće i uspostave nove poslovne veze sa partnerima iz Bosne i Hercegovine i izlagačima iz drugih zemalja“, kaže Beuk.
Naši privrednici učestvovali su i na međunarodnim B2B sastancima koje tradicionalno organizuje INTERA Tehnološki park Mostar u saradnji sa PKS i partnerima iz Evropske mreže preduzetništva. Tokom trajanja Sajma održano je uživo i onlajn oko 350 B2B sastanaka sa potencijalnim poslovnim partnerima iz sektora poljoprivrede i prehrambene industrije, turizma, metalske industrije, energetike, maloprodaje…
Prema rečima Katarine Momčilović Matić iz Centra za EU integracije PKS, učesnici su bili u prilici da se umreže sa partnerima iz Bosne i Hercegovine, Turske, Mađarske, Severne Makedonije, Srbije, i da na brz i jednostavan način odaberu sagovornike shodno sopstvenim potrebama i interesovanjima.
„Upravo događaji poput ovog koji smo u saradnji sa EEN kolegama iz BiH organizovali tokom Međunarodnog sajma privrede u Mostaru, pomažu srpskim firmama da pristupe međunarodnim tržištima, prošire i ubrzaju svoj poslovni razvoj i povežu se sa partnerima u inostranstvu”, rekla je Momčilović Matić.
Zemlja partner Sajma ove godine bila je Izrael. Predstavili su se proizvođači iz metalske, hemijske, farmaceutske i građevinske industrije, industrije nameštaja, poljoprivredne i prehrambene oblasti, visokih tehnologija i inovacija, kao i sektora usluga i turizma.
Aleksandar Nikolić, direktor Predstavništva PKS u Jerusalimu i počasni konzul Srbije u Izraelu, kaže da je tokom trajanja ove privredne manifestacije dogovoren dolazak Nira Korena, izvršnog direktora i osnivača kompanije „Buildinn innovation consulting & technology” na prezentaciju potencijala poslovne saradnje sa Izraelom, a koja će se održati u RPK Zlatiborskog upravnog okruga u septembru, pod pokroviteljstvom izraelskog Ministarstva spoljnih poslova. Takođe, dodaje Nikolić, za potencijale investiranja i poslovnu saradnju sa Srbijom, zainteresovan je i izraelski biznismen i industrijalac, izdavač, kolekcionar i filantrop - Amir Kabiri.
Mostarski sajam privrede je po broju izlagača i posetilaca najznačajnija sajamska manifestacija u Bosni i Hercegovini koja je okupila ove godine oko 750 izlagača iz više od 30 zemalja. Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Bosne i Hercegovine povećana je prošle godine za oko 933 miliona evra i dostigla 3,27 milijardi evra, što je za 40 odsto više nego 2021.