Inicijativa MEDI THEFT pomoći će kompanijama i svim ostalim relevantnim akterima da se umreže na lokalnom i međunarodnom nivou, iskoriste podršku administracije, policije, carine i drugih institucija i doprinesu sprečavanju farmaceutskog kriminala, falsifikovanja i krađe lekova, istaknuto je na Međunarodnoj konferenciji u okviru projekta EU u Srbiji MEDI THEFT u Privrednoj komori Srbije.
Predstavnik Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije Pavle Zelić, na konferenciji koju su organizovali Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije uz podršku Privedne komore Srbije i konzorcijuma od osam partnera iz Italije, Belgije i Crne Gore, ukazao je da je oblast krađe lekova u Srbiji nepoznata, ali da se pretpostavlja da postoji i kod nas jer je u pitanju prikrivena delatnost organizovanih kriminalnih grupa na međunarodnom nivou, gde se beleži više stotina slučajeva godišnje i ukradena roba vredna desetine miliona evra. Zloupotrebe lekova imaju direktne posledice po ekonomiju zemlje, po gubitak farmaceutske industrije, ali najveći problem je što postoji rizik da ugroze zdravlje pacijenata, objavila je PKS.
„Neophodno je uključiti sve važne institucije, od Ministarstva zdravlja, policije, carine, Agencije za lekove, kao i kolege iz zemalja članica Evropske unije i u procesu pristupanja sa jednm zadatkom - da se umrežimo i stvorimo sistem protiv krađe lekova i da ih vratimo u legalan lanac snabdevanja“, naveo je Zelić.
Kako ističe, cilj je da svaki pacijent dobije najbolji lek u Srbiji, a koordinacija na nacionalnom i međunarodnom nivu sprečava preprodaju lekova u okolnim zemljama. „Čim je neki lek izašao iz regularnog lanca snabdevanja smatramo ga falsifikatom jer ne znamo da li je čuvan na adekvatan način ili mu je promenjen sastav“, ukazao je Zelić.
Organizovane kriminalne grupe imaju lažne fakture, lažne sertifikate, identifikovano je čak 7 shema po kojima deluju da bi ostvarili lak kriminalni profit.
„Neophodno je da se brzo reaguje i da se crne liste lekova i alerti kreiraju istovremeno u umreženom sistemu da bismo sprečili da se vrate u legalan lanac snabdevanja“, ističe Zelić. Dodaje da se najčešće kradu skupi lekovi, citostatici, čime je ugroženo lečenje pacijenata.
Domenico Di Giorgio, predstavnik Italijanske agencije za lekove navodi da su, radi sprečavanja kriminalnih grupa u krađi lekova, stvorene snažne inicijative, među kojima je i Medi Theft koja pomaže da se stvori mreža formiranjem kompleksne baze podataka bazirane na veštačkoj inteligenciji o svim slučajevima i hitno izdavanje „crnih lista“ ukradenih lekova kako bi se sprečila preprodaja.
U okviru ovog projekta tokom dve godine formirana je platforma putem koje ćemo se zajedno boriti protiv falsifikovanih i kradenih lekova sa ciljem da zaštitimo zdarvlje ljudi. Italijanska agencija za lekove ima najviše iskustva i zahvalni smo što su nam omogućili razmenu iskustva, navela je Snežana Mugoša, predstavnica Instituta za ljekove i medicinska sredstva Crne Gore.
Planirano je da se aktivnostima edukacije i umrežavanja svih aktera na Balkanu nastavi i u 2024. godini, a u tome bi Srbija i ALIMS imale ključnu ulogu koordinatora.