Trodnevna naučna konferencija na temu – “Sistem kvaliteta uslov za uspešno poslovanje i konkurentnost” održana je po 25. jubilarni put na Kopaoniku u organizaciji Asocijacije za kvalitet i standardizaciju Srbije, uz podršku Privredne komore Srbije.
Učesnici događaja su imali prilike da čuju novosti iz oblasti – sistema kvaliteta i unapređenja infrastrukture kvaliteta; modela poslovne izvrsnosti; audita i sertifikacije; kulture kvaliteta i društvene odgovornosti, kao i da razmenjuju iskustva i čuju novine od predstavnika Ministarstva privrede, Instituta za standardizaciju Srbije, Akreditacionog tela Srbije, kao i predstavnika brojnih sertifikacionih tela i kompanija koje su posvećene ovim oblastima rada, objavila je PKS.
Na skupu su izlaganje imali mr Dušan Stokić, rukovodilac Centra za životnu sredinu, tehničke propise, kvalitet i društvenu odgovornost u PKS, na temu: ESG , CSR , održivost – svrha, ciljevi, razlike, a Vidosava Džagić, pomoćnik direktora Privredne komore Beograda je uzela učešće na panelu: Trenutno stanje i budući razvoj kulture kvaliteta u Srbiji. Na skupu su uručena i priznanja za doprinos radu Asocijacije za kvalitet i standardizaciju Srbije, a jedno od njih je uručeno Vidosavi Džagić u ime PKS.
Povodom 25. godina od početka održavanja prve naučne konferencije “Sistem kvaliteta kao uslov za uspešno poslovanje i konkurentnost”, organizator je predstavio monografiju u čijoj izradi su učestvovali brojni stručnjaci u ovoj oblasti.
Dušan Stokić je u svom izlaganju objasnio detaljno o novinama u oblasti izveštavanja o održivosti i novoj CSRD direktivi, koja je usvojena novembra 2022.g. i kojoj je cilj da privredna društva postanu mnogo odgovornija prema javnosti tako što će se obavezati da redovno objavljuju relevantne i pouzdane informacije o svom uticaju na društvo i životnu sredinu. Nova pravila bi mogla značajno da utiču na sprečavanje pojave „greenwashing“, da ojačaju socijalnu tržišnu ekonomiju EU i da postave jasnije temelje za prepoznatljive i priznate standarde izveštavanja o održivosti na globalnom nivou. U radu su navedene i ključne razlike između ESG (Environment Social Governance – pitanja životne sredine, društva i korporativnog upravljanja) i CSR (Corporate Social Responsibility – korporativna društvena odgovornost), kao i važnost pravilnog odabira tema kojima će se kompanija baviti, a kako bi odgovorila na sve brojnije regulatorne zahteve, kao i zahteve investitora.