Kancelarija za IT i eUpravu Vlade Republike Srbije saopštila je da su, dva meseca od početka takmičenja „Šampioni bezgotovinskog plaćanja”, građani i privreda platili platnim karticama više od 4.000 taksi, naknada i poreza na POS terminalima instaliranim na šalterima u 46 gradova i opština.
Najveći broj na ovaj način bezgotovinski plaćenih poreskih i neporeskih nameta, u odnosu na broj stanovnika, zabeležila je opština Crna Trava, a slede Priboj, Irig, Sombor i Šabac.
S druge strane, u 14 lokalnih samouprava nije izvršeno nijedno plaćanje karticom na šalteru.
Kancelarija za informacione tehnologije i eUpravu, u saradnji sa NALED-om i uz podršku kompanija Masterkard i Viza, pokrenula je početkom jula takmičenje gradova i opština „Šampioni bezgotovinskog plaćanja” pod sloganom „Plati karticom i pobedi”.
U takmičenju učestvuje 60 lokalnih samouprava sa teritorije Srbije koje su omogućile plaćanje taksi i naknada platnim karticama na POS terminalima instaliranim na šalterima.
Direktor Kancelarije Mihailo Jovanović istakao je tim povodom da bezgotovinske transakcije za građane i privredu znače niže troškove plaćanja, veću efikasnost i bezbednost.
Država dobija transparentnije finansijske tokove, priliku za bolje ubiranje poreza i brži ekonomski razvoj, kao i niže troškove jer su izrada i čuvanje gotovine skupi, objasnio je on.
Prema njegovim rečima, za sve one koji se odluče da gradske ili opštinske usluge plate platnom karticom obezbeđene su najniže provizije od 45 dinara na uplate do 4.500 dinara, odnosno jedan odsto za uplate veće vrednosti.
Izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović ukazala je na to da je bezgotovinsko plaćanje gotovo triput brže u odnosu na upotrebu gotovine i čak 70 odsto građana ističe da koriste kartice zato što im je tako lakše i praktičnije.
Međutim, kako je napomenula, Srbija je još na začelju Evrope po broju POS terminala i na mnogim mestima nije moguće platiti karticom.
Zato zajedno sa našim članicama, kompanijama Masterkard i Viza, pružamo podršku lokalnim samoupravama da unaprede svoju administraciju i omoguće građanima i privredi da sav posao oko pribavaljanja i plaćanja različitih dozvola, uverenja i izvoda završe na jednom šalteru, bez odlaska u banku ili poštu, istakla je Jovanović.
Pobednici takmičenja biće izabrani prema broju taksi, naknada i poreza plaćenih karticama na POS terminalima instaliranim na šalterima lokalne samouprave u odnosu na broj stanovnika, od 1. jula do 31. decembra.
Prvoplasirana lokalna samouprava biće nagrađena dečjim igralištem u vrednosti od 20.000 evra, dok će pet prvoplasiranih dobiti internet prezentaciju „U službi građana” u skladu sa standardima internet prezentacije Vlade Srbije.
Takođe, prvih 10 gradova i opština dobiće plaketu „Šampioni bezgotovinskog plaćanja”, koja će im biti uručena na završnoj konferenciji u Beogradu.
Takmičenje je jedna od aktivnosti predviđena novim nacionalnim programom za suzbijanje sive ekonomije i usmerena je na smanjenje upotrebe gotovine, koja je jedan od najvećih generatora nelegalne trgovine i utaje poreza.