Te daleke 1969. od 3. do 7. oktobra prema ideji Donke Špiček, tadašnje urednice u Domu pionira, održan je u Beogradu prvi susret dece Evrope. Tada su gosti prestonice bila deca iz 10 evropskih zemalja. Ove godine manifestacija „Radost Evrope“ okupiće decu iz 22 evropske zemlje, kao i mališane iz Kine. Druženje dece uzrasta od 7 do 14 godina trajaće od 2.do 5.oktobra.
Jubilarna manifestacija biće organizovana pod nazivom „Put u središte sreće“ kao modifikacija naslova avanturističke knjige Žil Verna. Prvog dana predviđena je tradicionalna karnevalska povorka od Trga republike do Kalemegdana, sledi otvaranje likovne izložbe, sadnja drveća u parku Ušće, sprotske aktivnosti na Adi Ciganliji, dok će finale manifestacije biti Gala koncert u Sava Centru.
„Velika je čast imati priliku da radite ovako nešto, ali istovremeno je i velika odgovornost, pogotovo za nas koji smo imali tu privilegiju da upoznamo Donku Špiček i da sa njom sarađujemo. Ona je postavljala visoke standarde kada se sa decom radi i osećamo odgovornost da zadržimo taj nivo, da manifestacija nastavi da živi i da se razvija“, kaže za „Srpsku ekonomiju“ Ivana Tabori Obradović, urednica manifestacije „Radost Evrope“.
Ovo je sasvim sigurno jedna od najlepših tradicija Beograda koju nije teško organizovati kada su svi raspoloženi i ima dobre volje, ističe naša sagovornica i dodaje da mnogo znači i podrška partnera, pre svega grada Beograda koji prepoznaje važnost susreta dece Evrope.
uprava Beograda je osnivač i pokrovitelj manifestacije i za poslednjih pet godina izdvojila je u te svrhe skoro 35 miliona dinara. Za ovogodišnju „Radost Evrope“ grad je iz budžeta izdvojio 10 miliona 250 hiljada dinara što je duplo više u odnosu na 2015.