Kontinuirana primena digitalnih alata i efikasan proces digitalne transformacije ključ su uspešnog poslovanja malih i srednjih preduzeća i jačanja konkurentnosti na globalnom tržištu, istaknuto je na otvaranju prve Digitalne akademije Evrokomora (Eurochambres), realizovane uz podršku Privredne komore Srbije (PKS).
Dvodnevni skup okupio je eksperte privrednih komora, članica Evrokomora, u oblasti digitalizacije, sa ciljem kreiranja prvog Eurochambres digitalnog alata, koji je ujedno i podrška kompanijama da digitalizuju i unaprede poslovne procese, saopštila je PKS.
Kao početnu tačku na izradi, Odbor za digitalizaciju Evrokomora, kome predsedava Marko Čadež, predsednik PKS, izabrao je projekat DigiPilot Privredne komore Francuske - onlajn platformu za upravljanje procesom digitalne transformacije u kompanijama.
Digitalna transformacija neophodna je kako bi firme uspešno internacionalizovale poslovanje i povećale izvoz, ali i poboljšale interne procese i ojačale na domaćem tržištu.
Digitalizacija znatno olakšava poslovanje, kreira dodatu vrednost proizvoda i smanjuje troškove.
"Očekujemo da ćemo kroz zajednički rad, razmenu znanja i iskustva u okviru Digitalne akademije Evrokomora utvrditi koji su ključni izazovi digitalizacije u kompanijama i kreirati zajedničke alate i servise koje će pomoći kompanijama u ovom procesu", rekao je direktor Centra za Digitalnu transformaciju PKS Predrag Nikolić na konferenciji u Vrdniku.
Jednako važno sa aspekta unapređenja kapaciteta i novih digitalnih alata privrednih komora jeste i pronaći način za dalje uključivanje u programe EU usmerene na jačanje digitalnih profila malih i srednjih preduzeća.
Ovo je posebno značajno imajući u vidu da su u toku konsultacije Evropske komisije o Digital Europa programu, ali i predloga za Horizon Europa programa za period 2021-2027.
Kada znamo da je predloženi budžet za Digital Europa program 9,2 milijarde evra, kao i da predviđa investicije u digitalna znanja preduzentnika i MSP, komore imaju obavezu da se uključe i pronađu način da njihove članice iskoriste mogućnosti programa, rekla je Gordana Tiodorović, direktorka predstavništva PKS u Briselu.
Koristeći iskustva koja već imamo u realizaciji Horizon 2020 programa, logično nastavljamo da istražujemo i mogućnosti koje se otvaraju u periodu nakon 2020, kroz Horizon Europa, sa predloženim budžetom u iznosu od 100 milijardi evra, dodala je Tiodorović.
Majkl Em (Michael Aim), ekspert iz Privredne komore Francuske predstavio je projekat DigiPilot – onlajn platformu za upravljanje procesom digitalne transformacije u kompanijama.
Platforma je namenjena kako digitalnim konsultantima u oviru privrednih komora tako i vlasnicima preduzeća da zajedno rade na procesima digitalne transformacije.
Obuhvata pet tema – servise i usluge, proces digitalizacije, menadžment, ljudske resurse i baze podataka, kao i 150 pitanja, 600 odgovora i 1000 digitalnih mapa puta.
Tokom dva dana trajanja akademije komorski eksperti će razmatrati i mogućnosti podrške sektoru malih i srednjih preduzeća u okviru programa EU namenjenih procesima digitalitacije, saopštila je PKS.