Bez obzira na to želite li jednog dana na svom štednom računu da imate milion ili 10 miliona dolara, negde morate početi, a da bi otkrio početne korake današnjih bogataša, savetnik za lične finansije Tomas Korli proveo je pet godina proučavajući njihove potrošačke navike.
U svom istraživanju razgovarao je sa 233 osobe, od kojih je njih 177 svoje bogatstvo zaradile samostalno.
Za potrebe istraživanja odabrao je grupu čiji minimalni godišnji prihod iznosi 160.000 dolara, a u svom vlasništvu imaju imovinu u protivrednosti od približno 3,2 miliona dolara.
Kroz intervjue i analize, Korli je otkrio da oni svi dele desetak zajedničkih navika, te da se čak 80 posto njih obogatilo nakon 50 godine života. Isto tako, njegovo istraživanje pokazalo je da su gotovo svi započeli na isti način, preneo je Jutanji list.
"Svi milioneri koji su svoje bogatstvo samostalno zaradili započeli su sa štednjom. Već s prvim primanjima na štednim računima ostavljali bi 10 do 20 odsto prihoda", naveo je Korli.
Kako objašnjava Biznis insajder (Business Insider), bogataši iz ovog istraživanja, osim izdvajanja dela prihoda, razvili su i još jednu strategiju, a to je takozvani sistem kanti, kada se ušteđevine deli na četiri dela: štednja za penziju, posebni troškovi, neočekivani troškovi i ciklični troškovi.
Ušteda za penziju uključuje klasičnu penzionu štednju, dok budući troškovi obrazovanja, troškovi venčanja, gotovine za kuću i drugi očekivani životni troškovi spadaju u drugi korak, odnosno posebne troškove.
Treći deo je zapravo fond za hitne slučajeve, poseban račun s gotovinom koja će se smanjiti u slučaju naglog gubitka posla ili hitne medicinske pomoći dok skup cikličnih troškova sadrži uštede za rođendanske poklone, praznike i odmore.
"Kako bi uspeli, razvili su stroga pravila štednje. Ipak, nije tajna, što pre počnete sa štednjom, više novca ćete imati kasnije", zaključio je Korli u svom radu.