Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da se situacija sa koronavirusom u Srbiji smiruje i da je pod kontrolom, te da se nada da ćemo uskoro moći da proglasimo pobedu, saopštila je Vlada Srbije.
Premijerka je, sinoć u emisiji Fokus na TV B92, rekla da u ovom trenutku ne možemo da proglasimo pobedu nad koronavirusom, ali da je juče od oko 4.500 testiranih, 25 potvrđenih slučajeva, što je 0,55 odsto.
Smiruje se situacija i nadam se da ćemo uskoro moći da proglasimo pobedu, istakla je ona.
Premijerka je poručila da je fokus sada na ekonomiji i privredi i dodala da je zadovoljna kako je radio njen tim, ali je pre svega zadovoljna zemljom i svim građanima koji su se pridržavali preporuka.
Preponosna sam na zdravstveni sistem i zdravstvene radnike i koliko smo ozbiljno, odgovorno radili i koliko smo zajedništvo pokazali tokom krize, rekla je premijerka i ponovila da kriza nije završena, ali da su ispunjeni svi uslovi za povratak u normalan život.
Brnabić je napomenula i da je veoma emotivno doživela situaciju sa ulaskom koronavirusa u Gerontološki centar u Nišu.
Teško mi je zbog svakog izgubljenog života. Imamo jednu od najmanjih stopa smrtnosti u svetu - 2,13 odsto, ali opet govorimo o nečijim roditeljima, članovima porodica, prijateljima. Ne može se tako govoriti o ljudskim životima. Mnogo je 241 žrtva, ali kako je bilo u drugim zemljama, naprednijim i bogatijim, zaista smo junački hrabro izgurali ovo, naglasila je Brnabić.
Premijerka je zahvalila svim građanima, zdravstvenim radnicima, ljudima iz vojske i policije, zaposlenima u supermarketima i zamolila sve da se sada nastavi borba u privrednom smislu.
Sada je borba za našu ekonomiju, za turizam, hotele, ugostitelje, maloprodajne objekte, za proizvođače, da kupujemo domaće, da svi zajedno podignemo ekonomiju. Verujem da možemo, poručila je premijerka.
Brnabić je upitana za nereagovanje EU na aktuelne događaje u regionu, rekla da bi volela da ne raste evroskepticizam u Srbiji, jer je EU za nas važna.
EU je naš strateški put, tamo gde želimo da budemo, a to je punopravno članstvo iz mnogo razloga. Razumem da naši građani često razmišljaju da li je to pravi put. Međutim, nama je više od 65 odsto stranih direktnih investicija iz EU i naše glavno tržište za izvoz je u sličnom procentu Unija, rekla je ona.
Premijerka je ukazala na to da je Srbija u svakom smislu usmerena na EU - geografski, kulturološki, ekonomski, u vrednostima i u svakom drugom smislu.
Prema njenim rečima, punopravno članstvo u EU će nam doneti mnogo toga dobrog.
Brnabić je podsetila da bi Srbija kao punopravna članica EU imala na raspolaganju neuporedivo više finansija i fondova, dodavši da je za nas EU mirovni projekat koji je doneo najduži period mira na kontinentu.
Želimo za generacije koje dolaze za nama da osiguramo taj dugotrajni mir, poručila je Brnabić.
Ona je što se tiče nedostatka reakcije EU na dešavanja u Crnoj Gori i regionu, navela da je to za nju isto reakcija.
Mislim da su institucije kao što je Venecijanska komisija bile jasne. Ja bih često volela da EU glasnije, efikasnije i jasnije reaguje, ali ona je takva kakva jeste, zaključila je ona.