Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Vlade i međunarodne organizacije traže rešenja za ekonomske izazove i održivost

Njujork
Srpska ekonomija

Virtuelni skup na visokom nivou, koji su sazvali generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš, premijer Kanade Džastin Trudo i premijer Jamajke Endrju Holnes, održava se danas na temu "Finansiranju za razvoj u doba COVID-19 i šire", saopštile su Ujedinjene nacije.

Događaj okuplja više od 50 šefova država i vlada i šefova međunarodnih institucija i vodećih glasova poslovne zajednice da unaprede konkretna rešenja za finansiranje štete nastale usled COVID-19 i njegovog uticaja na najugroženije.

Skup je usredsređen na šest urgentnih oblasti delovanja kako bi se angažovala finansijska sredstva neophodna za reagovanje i oporavak.

Te oblasti obuhvataju poboljšanje likvidnosti u celokupnoj globalnoj privredi, rešavanje problema zaduženosti, iskorenjivanje nezakonitih finansijskih tokova, povećanje spoljnog finansiranja za inkluzivan rast i otvaranje radnih mesta, kao i strategije za što uspešniji oporavak država, ostvarivanje COR, rešavanje problema promena klime i obnavljanje ravnoteže između privrede i prirode.

Gutereš je na početku svog obraćanja poručio da "ako sada ne delujemo, pandemija COVID-19 izazvaće nezamislivu devastaciju i patnje širom sveta i glad istorijskih razmera".

"Pandemija je iznela na videlo našu osetljivost", rekao je Gutereš i dodao da zbog "majušnog virusa, izloženi smo ljudskoj krizi bez presedana".

On je istakao da moramo da reagujemo jedinstveno i solidarno, a jedan od ključnih aspekata solidarnosti je finansijska podrška.

Holnes je rekao da "pandemija kovida 19 nalaže da se bez odlaganja pozabavimo njenim efektima na privredu svih država, u svim regionima sveta, bez obzira na njihov stepen razvijenosti" i dodao da pozdravlja šest tematskih oblasti rada, uključujući i "hitan odgovor na potrebu za većom likvidnošću, naročito kada je reč o državama sa niskim i srednjim dohotkom".

Trudo je izjavio da pandemija kovida 19 sve države stavlja pred ispit i preti da ugrozi rezultate razvoja koje smo ostvarili velikim trudom.

"Znamo da je saradnja cele globalne zajednice najbolji način da svim ljudima i privredama pomognemo u ozdravljenju. Želimo da podržimo kolektivne i individualne akcije usmerene ka oporavku u funkciji izgradnje inkluzivnijih, održivijih i otpornijih privreda, u kojima niko neće biti zanemaren", rekao je Trudo.

Podaci Svetske zdravstvene organizacije (SZO) pokazuju da je pandemija kovida 19 već odnela više od 340.000 života, a da je na globalnom nivou zabeleženo više od 5,4 miliona slučajeva. Ako sada ne preduzmemo ništa, projekcije UN ukazuju da bi pandemija mogla da košta globalnu privredu skoro 8,5 biliona američkih dolara u naredne dve godine, da ove godine 34,3 miliona ljudi gurne u ekstremno siromaštvo, a tokom ove decenije potencijalno još 130 miliona ljudi.

Zatvaranje preduzeća već dovodi do skoka nezaposlenosti. Međunarodna organizacija rada (MOR) očekuje da će, na svetskom nivou, broj sati rada u drugom kvartalu 2020. godine biti 10,5 odsto niži nego pre krize, što je ekvivalentno gubitku 305 miliona radnih mesta sa punim radnim vremenom. Žene su posebno pogođene, budući da su nesrazmerno zastupljenije u sektorima u kojima je od početka zabeleženo najviše otpuštanja. Osim toga, one na globalnom nivou čine većinu zaposlenih u neformalnom sektoru i često rade na nesigurnijim radnim mestima, uz slabiju zaštitu, manju ušteđevinu i veću verovatnoću da budu siromašne ili na ivici siromaštva.

Pandemija je donela ekonomske teškoće čak i državama koje još nisu u velikoj meri pogođene njenim zdravstvenim efektima. Pad izvoza i rasta brzo podrivaju održivost dugova mnogih država u razvoju, a posebno onih koje u velikoj meri zavise od prihoda od robe, turizma i doznaka, navodi se u saopštenju UN.

 

 

 

Ostali naslovi

Pošta Srbije nije povećala cene međunarodne dostave
Srpska ekonomija
Državna sekretarka Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija Vlade Republike Srbije Tatjana Matić saopštila je danas da tokom ove godine nije bilo promene cenovnika međunarodnog poštanskog saobraćaja od strane javnog poštanskog operatora, JP "Pošta Srbije"
Uručeni ključevi za izbegle porodice u Bačkom Petrovcu
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić uručio je danas na svečanoj ceremoniji ključeve tri stana za izbegle porodice u Bačkom Petrovcu, u okviru realizacije Regionalnog stambenog programa u Republici Srbiji u okviru Potprojekta 5
Francuska vodeće evropsko odredište za nove strane investicije
Srpska ekonomija
Francuska je po prvi put zauzela poziciju glavnog evropskog odredišta za nove strane investicije, ostavivši iza sebe Veliku Britaniju i Nemačku, pokazalo je najnovije istraživanje konsultantske kompanije EY
Uručene povelje za promociju interesa Srbije u svetu
Srpska ekonomija
Prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić uručio je danas povelje za izvanredan lični angažman i doprinos u promociji interesa naše zemlje i njenih građana u svetu našem proslavljenom teniseru Novaku Đokoviću i Draganu Todoroviću, karijernom diplomati
Mihajlovićeva: Devet milijardi evra za nove infrastrukturne projekte
Srpska ekonomija
Srbija je danas politički stabilna država, sa stabilnim budžetom koji nam omogućava da realizujemo velike infrastrukturne projekte u koje će u okviru investicionog plana 2020-2025. biti uloženo devet milijardi evra, izjavila je jutros potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrutkure, prof. dr Zorana Mihajlović
Mihajlovićeva: Odluka Crne Gore politička, odluka našeg Direktorata ekonomska
Srpska ekonomija
Vlada Srbije otvorila je svoje granice za sve, nismo uvodili epidemiološko-protekcionističke mere, jer smo seli sa svojim epidemiolozima, procenili situaciju i shvatili da možemo da otvorimo granice. Odluka da naši građani ne mogu da uđu u Crnu Goru je politička i zbog nje svi trpe štetu – i naši i crnogorski građani, rekla je potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović
Kurs dinara prema evru 117,5878
Srpska ekonomija
Zvanični srednji kurs dinara prema evru iznosi 117,5878 dinara za evro, što je neznatna promena u odnosu na juče, objavila je Narodna banka Srbije
Brnabić: Situacija sa koronavirusom u Srbiji pod kontrolom
Srpska ekonomija
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić rekla je da se situacija sa koronavirusom u Srbiji smiruje i da je pod kontrolom, te da se nada da ćemo uskoro moći da proglasimo pobedu
Politika jednakih mogućnosti za žene i muškarce zaživela u Novom Pazaru
Srpska ekonomija
Direktorka Kancelarije za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije Suzana Paunović sastala se sa članovima Saveta za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti grada Novog Pazara, koji su joj uručili posebno priznanje za nesebičnu podršku i promociju koncepta rodne ravnopravnosti i jednakih mogućnosti
Usvojen regulatorni okvir za dodatnu podršku ugroženim sektorima
Srpska ekonomija
Vlada Srbije usvojila je je regulatorni okvir kojim se pruža dodatna podrška privrednim subjektima čija je pretežna šifra delatnosti iz oblasti turizma, ugostiteljstva i putničkog saobraćaja, a zbog otežanih ekonomskih uslova usled pandemije COVID – 19