Prvo Tamiš za vikend, a onda do četvrtka stanje pripravnosti na rekama zapadne i jugozapadne Srbije. Hidrolog RHMZ-a Dejan Vladiković rekao je za Srpsku ekonomiju da će nivo vode porasti na slivovima reke Jadar sa pritokama (loznički kraj), zatim Kolubare i njenim pritokama Ljigu, Tamnavi i Ubu. Tu se očekuje prevazilaženje upozoravajućeg nivoa vode i približavanje granici redovne odbrane od poplava.
Nešto blaža slika vodostaja predviđa se u gornjem toku reke Zapadna Morava odnosno Skrapeža, Đetinje, Moravice i Bjelice. Dakle, na oprezu moraju da budu stanovnici užičko-ivanjičkog-požeško-čačanskog kraja.
Kiša i pljuskovi pomeraju se prema centralnoj i jugoistočnoj Srbiji gde se mora pratiti stanje na reci Jasenica kod Smederevske Palanke, Lepenici kod Kragujevca i na reci Crnica kod Paraćina.
U Beogradu ne bi trebalo da bude problema sa vodostajem. Prestonicu jedino muče pojačani pljuskovi tokom kojih u kratkom vremenu padne i do 50 litara kiše, a gradska kišna kanalizacija ne može da primi tu količinu vode, tako da se u pojednim delovima grada pojavljuju kritične tačke.
U naredna dva dana u proseku će pasti oko 40 litara kiše, mada negde može da bude i do 60 litara, a hidrološki balans nas čeka od četvrtka.
Hidrolog RHMZ podseća i da je jun nestabilan mesec, a to potvrđuje i hidrološka slika u poslednjih petnaestak godina. Česti pljuskovi i oluje zabeležene su 2006, 2010, 2014, kao i 2016. godine.
Vladiković je naglasio da je sada podignut nivo odbrane i zaštite od poplava na viši nivo. Uz pomoć novčanih sredstava Evropske unije obezbeđena je oprema, pojačani su kapaciteti, održane obuke. Ipak najviše novca, čak 80 odsto, uloženo je u izgradnju bedema i nasipa, pre svega na slivu Save, Kolubare, Jadra.
Najvažnije je da održavamo rečna korita, smatra Vladiković i dodaje da je bitno i to što smo uspeli da ojačamo svest ljudi kako da se ponašaju u tim situacijama, da nauče, razumeju i pre svega, veruju u prognoze hidrologa i stručnjaka koji rade na terenu.