Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić prisustvovala je danas, zajedno sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, otvaranju Naučno-tehnološkog parka Čačak, saopštila je Vlada Srbije.
Brnabić i Vučić su se tom prilikom upoznali sa savremenom tehnologijom koja se razvija u parku, kao što je primena veštačke inteligencije za detekciju abnormalnih događaja, razvojem inteligentnih sistema, pametnom tehnologijom koja se uz pomoć algoritama koristi u lečenju dece, na primer kod dijalize i slično.
Premijerka je u obraćanju prisutnima istakla da je novootvoreni naučno-tehnološki park u Čačku nova baza za razvoj tog grada.
Kragujevac je sledeći grad koji treba da dobije naučno-tehnološki park, ali to nije samo mreža NTP, već kičmeni stub razvoja nove Srbije, u kojoj će mladi ostajati, u koju će se vraćati i gde će mladi iz čitavog sveta dolaziti da rade, naglasila je Brnabić.
Ona je iskazala zahvalnost predsedniku Srbije na tome što je verovao u razvoj i potencijal digitalizacije u Srbiji, istakavši da ono što je u našoj zemlji urađeno u prethodne četiri godine u smislu digitalizacije nije urađeno nigde u Evropi.
Brnabić je navela da je ideja bila da se otvore naučno-tehnološki parkovi u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, ali ne i u Čačku, ali da je inicijalna ideja promenjena zahvaljujući Fakultetu tehničkih nauka u tom gradu.
Prema njenim rečima, Naučno-tehnološki park u Čačku je drugačiji, pre svega jer je nastao na mestu gde je nekada bila fabrika “Cer” koja je uništena u NATO bombardovanju 1999. godine, ali i zato što je zasnovan na ''hardveru'', odnosno proizvodnji, što daje dodatnu vrednost Srbiji.
Hteli smo da pokažemo kako se fabrike dižu iz pepela i nakon bombardovanja i posle uništavanja ekonomije. Zato je ovaj park tako važan, naglasila je premijerka.
Vlada je, kako je istakla, rezervisala još jednu halu kako bi se taj naučno-tehnološki park proširio ukoliko se budu javljale nove kompanije.
Brnabić je poručila da je ostalo da se podigne još jedna zgrada Fakulteta tehničkih nauka, navodeći da je to važno i za Čačak, i za Srbiju.
Predsednica vlade je naglasila da je država uložila više od 100 miliona evra u inovacionu infrastrukturu i naučno-tehnološke parkove, uz napomenu da do toga ne bi došlo da Srbija nije bila domaćinski vođena u prethodnom periodu.
Prema njenim rečima, Srbija ne bi bila u situaciji da prati svetske trendove da nismo imali suficit u budžetu, povećanu zaposlenost i stabilan priliv u budžet.
Premijerka je objasnila da je digitalizacija mogla da bude prioritet jer je nezaposlenost smanjena sa 25 odsto na jednocifren broj.
Predsednik Republike je razgovarao sa mladim inovatorima iz Čačka, koji su tokom vanrednog stanja napravili 5.000 vizira, kojima je poručio da će država pomoći njihove projekte koliko bude u mogućnosti.
Mladi inovatori su istakli da sada u svom gradu imaju mogućnost da vide neke nove tehnologije i uče, dok su to ranije mogli samo u Beogradu.
Obilasku su prisustvovali i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević i ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović.
Vlada Srbije odobrila je prošle godine 330 miliona dinara za kupovinu nekadašnjeg pogona "Čer" i zemljišta, ali i za opremanje četvrtog naučno-tehnološkog parka u zemlji.
Danas na toj lokaciji posluje nekoliko kompanija, a mesta za rad u obnovljenoj hali, čija je površina 4.500 kvadratnih metara, rezervisana su i za inovativna naučno-tehnološka preduzeća.
Ono što ovaj naučni park razlikuje od drugih u Srbiji jeste to što Čačak nije univerzitetski centar, poput Beograda, Novog Sada i Niša, kao i to što ima šest osnivača, među kojima su privredna udruženja, Fakultet tehničkih nauka, Agronomski fakultet, Institut za voćarstvo i Grad Čačak.
Razvoj NTP u Čačku podržava u naredne četiri godine i Vlada Švajcarske velikim projektom, sa ciljem da se napravi mreža naučnih parkova u Srbiji kroz koju mogu da se donesu grantovi za male i start ap kompanije.