Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić učestvovala je danas na video-konferenciji o ekosistemima, u organizaciji prestižnog britanskog poslovnog magazina "Financial Times" (FT) i njegove platforme "The next Web" (TNW) u okviru koje se organizuju godišnje serije konferencija sa fokusom na nove tehnologije i startap kompanije u Evropi, saopštila je Vlada Srbije.
Konferencija se održava sa ciljem da predstavi godišnji izveštaj američke organizacije "Startup Genome" o pokretanju startap ekosistema širom sveta, kao i da predstavi različita iskustva vlada širom sveta, kako bi se podržale i iskoristile prednosti tehnoloških ekosistema za ubrzanje ekonomskog razvoja.
Brnabić je govorila o procesu i značaju digitalizacije u Srbiji, kako u javnom sektoru, tako i u ekonomiji i podršci startap kompanijama i firmama, koja je neupitno doprinela razvoju srpske ekonomije.
Premijerka je posebno istakla uspeh i povećanje efikasnosti u uvođenju digitalizacije u sektoru obrazovanja, naglasivši da je cilj vlade na čijem je čelu, bila reforma obrazovanja i priprema mladih za poslove u 21. veku.
Ona se osvrnula i na neophodnost stvaranja modernih uslova za učenje, kako deci tako i profesorima, jer ulaganjem u obrazovanje, investiramo u sopstvenu budućnost.
Želimo da naučimo mlade generacije kako da misle, da se ne boje da rešavaju probleme, da razmišljaju kritički i budu kreativni, poručila je predsednica vlade.
Kako je navela, kao rezultat reformi obrazovanja u Srbiji uvedena je informatika kao obavezan predmet u osnovne škole, a deca od malih nogu imaju priliku da uče da programiraju.
Prema njenoj oceni, veliki uspeh predstavlja povećanje broja specijalizovanih IT odeljenja u srednjim školama, kao i interesovanje koje su deca iskazala za upis ove godine.
Kao neophodnost u savremenom društvu, premijerka je istakla ulaganje u moderne tehnologije i investicionu infrastrukturu.
Srbija je do sada uložila 100 miliona evra u infrastrukturu za inovacije, istraživanje i razvoj i startap kompanije, precizirala je Brnabić i dodala da naša zemlja pruža poreske olakšice za startap kompanije, ulaganje u inovacije i obrazovanje.
Premijerka je izrazila zahvalnost Inicijativi "Digitalna Srbija", kao organizaciji koja je mnogo pomogla vladi da razume potrebe IT kompanija i tržišta IKT sektora, pri uvođenju digitalizacije.
Takođe, ona se osvrnula na uspešno organizovanje onlajn nastave odmah po otpočinjanju krize izazvane koronavirusom u Srbiji, koja je dala mnoge inspiracije i za buduće efikasno učenje i održavanje nastave u našoj zemlji.
Brnabić je naglasila da je ponosna na mnogobrojne servise koji su dostupni građanima u Srbiji u okviru elektronske uprave, kao i na različite benefite i uštede troškova koje je ona omogućila.
Ona je, kao jedan od glavnih prioriteta i budućih planova, istakla digitalizaciju zdravstva, kako bi se omogućile bolje usluge pacijentima, uštedelo vreme i troškovi, a u isto vreme lekarima i medicinskim radnicima pružilo više vremena za posvećenost u lečenju pacijenata.
Još jedan od prioriteta je svakako i biotehnologija. Ovoj temi ćemo biti dosta posvećeni jer smatramo da to može da doprinese većoj kompetentnosti Srbije na svetskom nivou i da naša zemlja ima dosta potencijala, naučnih istraživača i talentovanih inovatora u ovoj oblasti, naglasila je premijerka.
Pored Brnabić, na globalnoj konferenciji su govorili i drugi poznati politički lideri, stručnjaci i stvaraoci tehnoloških ekosistema, poput evropske komesarke za konkurentnost Margaret Vestager, potpredsednice Evropske investicione banke Eme Navaro, članice Izvršnog odbora Svetskog ekonomskog foruma Martine Larkin i ekonomiste i profesora na "Harvard Business School" Džoša Lernera.