Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović obišla je danas sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom postojeći dispečerski centar “Infrastruktura železnice Srbije” i kontrolni toranj, u kojem je predstavljen projekat izgradnje novog modernog i jedinstvenog dispečerskog centra.
Mihajlovićeva je rekla da je Vlada Srbije, zajedno sa predsednikom Republike, donela odluku da ulaganja u železnički saobraćaj budu prioritet, jer nema privrednog rasta ako se ne posvetimo razvoju železničke infrastrukture.
Ona je podsetila na to da se već nekoliko godina radi i ugovara ovaj važan projekat, dodavši da će ulaganja u železnicu iznositi sedam milijardi evra, uz sve projekte koji će se raditi.
"Rekonstruisali smo 550 kilometara regionalnih pruga, gradimo brzu prugu od Beograda do Budimpešte, počećemo izgradnju i brze pruge od Beograda do Niša i od Niša do Preševa. Zato nam je neophodan siguran sistem praćenja železničkog saobraćaja, jedinstveni dispečerski centar, bez kojeg nije moguće imati takva ulaganja i upravljanje brzim i pouzdanim sistemom", istakla je Mihajlovićeva.
Ona je naglasila da se pre 2012. godine nijedan evro nije uložio u železnice i da nijedan kilometar pruga nije rekonstruisan, jer je, kako je ocenila, neko tada Srbiju hteo da izopšti iz regionalnog povezivanja i da je zatvori.
"Svima nam je danas jasno da je za ovaj deo Evrope važno da se Srbija povezuje sa regionom i bude nezaobilazna saobraćajna ruta", rekla je potpredsednica srpske vlade.
Mihajlovićeva je pojasnila da je reč o operativno-nadzornom centru u Makišu, koji će imati tri regionalna centra - u Novom Sadu, Nišu i Požegi.
"Radimo sa jednom od najboljih svetskih kompanija, koja već nekoliko godina radi u Srbiji. Očekujem da radovi započnu 2021. i budu završeni za tri godine. Zajedno smo rekonstruisali i 77 kilometara pruge od Resnika do Valjeva, a nastavićemo i rekonstrukciju sve do granice sa Crnom Gorom, za koju je u toku izrada projektno-tehničke dokumentacije", dodala je Mihajlovićeva.
Bocan-Harčenko je izrazio zadovoljstvo time što se još jedan projekat realizuje u saradnji sa „Ruskim železnicama“.
Radimo u strateškom partnerstvu jedan od najvažnijih projekata, vodećih u železnici, rekao je on i poručio da će bez sumnje projekat biti završen u okviru planskih rokova i na nivou najboljih evropskih i svetskih standarda, koji postoje i u Rusiji.
Direktor “Infrastruktura železnice Srbije” Nebojša Šurlan napomenuo je da RŽD već izvode nekoliko projekata u Srbiji, podsetivši na to da je poslednji sistem za praćenje železničkog saobraćaja napravljen pre 40 godina.
"Ugovorena vrednost radova je devet miliona evra. Pripremljen je detaljni projektni zadatak. Radovi će se finansirati iz novog ruskog kredita, a novi dispečerski centar doprineće i povećanju nivoa bezbednosti i sigurnosti svih učesnika u saobraćaju", rekao je Šurlan.
Direktor ogranka ruske kompanije RŽD u Srbiji Mansurbek Sultanov izjavio je da već sedam godina ova kompanija radi na projektima u Srbiji i da su oni još jedan dokaz prijateljstva dve zemlje i železničkih kompanija.
Sve se radi na partnerski način i uz ogromno poverenje, a radovi će se završiti kvalitetno i u roku. Ovim projektom obezbedićemo i nova radna mesta i trening centar za buduće dispečere, pri čemu će i studenti sa Saobraćajnog fakulteta u Beogradu imati priliku da se ovde obuče i da nastave da rade jedan odgovoran posao, rekao je Sultanov i dodao da je sledeći korak potpisivanje ugovora za početak izvođenja radova.