Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Ekološka taksa za nove investicije

Srbija
Srpska ekonomija

Predstavnici reprezentativnih kompanija u oblasti gumarske i hemijske industrije, pirotskog „Tigra“, kruševačkog „Trajala“ (Trayal), „Kupertajersa“ (Cooper Tyres and rubber“), „Eliksira“ Prahovo, „Eliksira Energy“, „Balkan progresa“, „Kuper standarda“ (Cooper Standard) i „Guma centra“ saglasili su se o neophodnosti promene sistema posebnih tokova otpada u Srbiji, kako bi postao transparentan, efikasan i investicioni.

Na stručnom skupu o odgovornosti proizvođača prema životnoj sredini, kada je u pitanju tretman otpada, u organizaciji Udruženja za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala i Centra za cirkularnu ekonomiju Privredne komore Srbije i u saradnji sa kompanijom „Trajal“ na Jastrepcu, predstavnici kompanija ukazali su na nedostatke postojećeg zakonskog rešenja koje se primenjuje već 10 godina, posebno kada je u pitanju visina ekološke naknade koju plaća proizvođač.

Upozoreno je da ekološka taksa u ovom trenutku stvara veliki trošak, jer u ceni pojedinih proizvoda učestvuje i do šest procenata,  kao i da se deo novca od takse ne vraća u reciklažnu industriju već završava u sivoj zoni.

Novi sistem treba da bude jednako obavezujuć za sve učesnike na tržištu Srbije, a novac prikupljen od ekološke takse trebalo bi da bude korišćen za nove investicije i modernizaciju tehnologija. 

Efikasniji, investicioni sistem upravljanja otpadom, omogućio bi da u produženom veku proizvoda, samo od otpadne gume, na primer, nastane stotinu novih proizvoda. Na taj način, u industrijskoj simbiozi, otpad velikih industrija postaje sirovina za male biznise u gumarskoj industriji, kaže Siniša Mitrović, rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju PKS. 

Gumarska industrija Srbije, koja ima veoma visok razvojni potencijal i okuplja vodeće izvoznike, novim kineskim i i japanskim investicijama kompanije „Šandong Linglong“ (Shandong Linglong Tire) i „Tojo tajers“ (Toyo Tires), ali i širenjem proizvodnje domaćih proizvođača, premašiće jedan odsto učešća u ukupnoj svetskoj proizvodnji pneumatika u svetu.

Kompanije su spremne da investicijama podrže realizaciju rešenja zasnovanih na principima cirkularne ekonomije kako bi se guma kao sirovina vratila u proizvodnju, istakao je Dragan Stevanović, sekretar Udruženja za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala PKS.

Otvoreno je i pitanje produžene odgovornosti proizvođača za proizvod koji upotrebe postaje otpad, takozvane šeme kolektivnih operatera.

Kolektivni operater, a prema jednom od modela to je kompanija u vlasništvu industrije, bavio bi se organizacijom sistema sakupljanja guma i povezivanjem učesnika na tržištu, rešio problem kontrole tretirane gume, otpada koji recikleri ne žele da preuzmu jer ne vide svoj interes, smanjio troškove proizvođačima i omogućio veću novostvorenu vrednost, rekao je direktor „Gumacentra“ Aleksandar Pikula.

U Srbiji se godišnje generiše oko 1.000 tona otpada samo od baterija, a ne postoji sakupljanje te vrste otpada. Ozbiljan problem predstavlja tretman opasnog otpada, i stoga je u novoj deceniji, 2020-2030, neophodno napraviti strateške promene u uvođenju modela produžene odgovornosti proizvođača i nove odgovornosti za štetu učinjenu prema životnoj sredini.

Stav resornog ministarstva je da su neophodne investicije, ali i dobra rešenja za što kvalitetniji redizajn postojećih zakonskih rešenja, pre svega, Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu i Zakona o upravljanju otpadom iz 2016. godine, u skladu sa evropskim propisima. Cilj je rešavanje izazova tretmana industrijskog otpada i veće korišćenje nusproizvoda za novu proizvodnju.

Učesnicima skupa “Uvođenje modela produžene odgovornosti proizvođača  i kolektivnog operatera u gumarskoj industriji“ međunarodni ekspert putem video linka predstavio je i rešenja tretmana otpadnih guma “Mišelina“ u Mađarskoj, a bilo je reči i o češkom, slovačkom i slovenačkom modelu, navedeno je u saopštenju PKS.

Ostali naslovi

Razgovori s misijom MMF 
Srpska ekonomija
Zvanični razgovori delegacije Srbije s misijom Međunarodnog monetarnog fonda počeli su danas plenarnim sastankom, koji je održan u video-formatu, a nastavljeni su sastankom na temu monetarne politike i finansijskog sektora
Ekonomija evrozone stagnirala u septembru
Srpska ekonomija
Novi talas zaraze koronavirusom prekinuo je oporavak ekonomije evrozone u septembru, pogodivši uslužni sektor koji je potisnuo u drugi plan snažan rast industrije, pokazuje izveštaj londonske kompanije Markit
Za hranu i piće se najviše izdvaja
Srpska ekonomija
Svakog meseca građani Srbije moraju da plate određene troškove, moraju da kupe hranu, piće, obuću, odeću... a u skladu s primanjima koja donose kući planiraju šta će biti na popisu
Stanovi za snage bezbednosti u Novom Sadu u predviđenim rokovima
Srpska ekonomija
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović obišla je danas u Novom Sadu, u društvu gradonačelnika Miloša Vučevića, radove na izgradnji stanova za pripadnike snaga bezbednosti
Rad RTGS sistema i međunarodnog kliringa plaćanja u devizama
Srpska ekonomija
U RTGS sistemu i kliring sistemu Narodne banke Srbije u septembru, za 22 radna dana, realizovano je ukupno 20,0 miliona plaćanja
Osuđenici sašili zaštitne maske za Nedelju mode u Torinu
Srpska ekonomija
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Vlade Republike Srbije saopštila je da su osuđenici u Kazneno-popravnom zavodu u Sremskoj Mitrovici dizajnirali i sašili višekratne zaštitne maske koje će biti predstavljene na Nedelji mode u Torinu od 3. do 9. oktobra
Moldavska Trans oil grupa kupuje uljaru u Šidu
Srpska ekonomija
Trans oil grupa iz Moldavije kupiće fabriku jestivog ulja u Šidu, koja je u vlasništvu kompanije Viktorija oil, članice Viktorija grupe, a kupci su, kako se spekuliše, spremni da plate 100 miliona evra
Rad IPS NBS sistema za septembar
Srpska ekonomija
U IPS NBS sistemu, koji radi u režimu 24/7/365,  za 30 dana u septembru realizovano je 2.221.397.
Tržište piva u Srbiji palo 10 odsto
Srpska ekonomija
Otkazani koncerti, fudbalske utakmice, Beer fest, prazni hoteli, ograničen rad restorana i kafića, sve manje druženja zbog socijalnog distanciranja. Zajedno sa ugostiteljstvom i organizacijom događaja stradala je i industrija piva, mada ne u tolikoj meri
Tesla preuzima nemačku kompaniju
Srpska ekonomija
Tesla će preuzeti nemačku kompaniju ATW Automation, koja montira akumulatorske module za automobilsku industriju