Ministarka privrede Srbije Anđelka Atanasković izjavila je danas da, iako se nalazimo u izazovnim vremenima, svi ekonomski pokazatelji potvrđuju da je Srbija na dobrom putu i da je među zemljama sa većom otpornošću u trenutnoj globalnoj krizi.
Atanaskovićeva je na panelu "Privredni rast – domaće i strane investicije", u okviru RE-set samita u organizaciji Adria medija grupe i Privredne komore Srbije, naglasila da interesovanje stranih investitora za Srbiju nije opalo uprkos krizi izazvanoj pandemijom.
Očekujemo da direktne strane investicije ove godine budu veće od dve milijarde evra, navela je ona i objasnila da to sve pokazuje da smo na pravi način sproveli reforme i ojačali našu ekonomiju, kao i da je značajna promena investicionog okvira imala efekte.
Ministarka je naglasila da investitori prepoznaju da je Srbija danas dobro mesto za razvoj poslovanja, sa dobrim ekonomskim ambijentom i političkom stabilnošću.
Prema njenim rečima, resorno ministarstvo će nastaviti da radi na daljem razvoju i modernizaciji Srbije kao investicione lokacije.
Nastavićemo sa aktivnom politikom privlačenja domaćih i stranih investitora koji imaju ista prava i obaveze, a težište će biti na dovođenju što većeg broja visokotehnoloških kompanija, najavila je Atanaskovićeva.
Ona je podsetila na to da je, pored jačanja potrošnje građana i izvoza srpskih proizvoda na inostrana tržišta, rast koji je Srbija ostvarila u prethodnom periodu zasnovan na novim investicijama, naglasivši da se zato od te politike ne odustaje.
Nove investicije u Srbiji, kako je predočila, otvorile su brojne fabrike i pokrenule čitave lance domaćih dobavljača i proizvođača, a samim tim i omogućile brojna radna mesta.
Ministarka je naglasila da upravo strani direktni investitori donose pozitivnu poslovnu praksu, unose novi kvalitet u srpsku privredu i obavezuju domaće privrednike koji se nalaze u lancu dobavljača da budu kvalitetniji i podignu svoje standarde.
Ona je, govoreći o tome koje će industrije imati zamah u narednom periodu, napomenula da pažnju treba obratiti na dva bitna globalna trenda.
Naime, kako je objasnila, u svetu će rasti sve što ima veze sa digitalizacijom različitih sfera života, a digitalna komponenta preuzima primat u strukturi vrednosti svih proizvoda.
Drugi važan fenomen je trend održivosti, odnosno energetska efikasnost, ponovna upotreba resursa, cirkularna ekonomija, klimatske promene, ukazala je Atanasković, uz ocenu da će firme koje se bave rešenjem u ovoj oblasti rasti.
Ministarka je istakla da je najvažnije za srpske firme da digitalizacija i održivost budu ključ buduće konkurentnosti, jer se i u svim tradicionalnim granama prerađivačke industrije menjaju zahtevi potrošača.
Zato je veoma važno uhvatiti talas i naše tradicionalne industrije, kao što su metalski kompleks, poljoprivreda, građevinarstvo, prilagoditi ovim trendovima, zaključila je ona.