Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić učestvovala je danas na onlajn forumu visokih zvanica "Government After Shock" (Vlade nakon kriza), u organizaciji Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
Brnabić je naglasila da je forum dobra prilika da se sagleda to kako su vlade odgovorile na krizu izazvanu pandemijom COVID-19, dodajući da sve one i dalje uče i svakoga dana se prilagođavaju krizi, tražeći najbolji odgovor na aktuelnu situaciju.
Veliki izazov jeste da se pronađe balans između zaštite zdravlja stanovništva i očuvanja ekonomije, koje je preduslov da imamo veća sredstva upravo za ulaganje u zdravstveni sistem, nabavku opreme i medicinskih sredstava, kao i vakcina, naglasila je premijerka.
Ona je tokom izlaganja podsetila na to da su digitalizacija i inovacije postavljeni kao ključni prioriteti vlade još u prethodnom mandatu, uz napomenu da je fokus bio na jačanju elektronske uprave, reformi i digitalizaciji obrazovanja, kao i transformaciji u ekonomiju zasnovanu na znanju i inovacijama.
Zahvaljujući ulaganjima u digitalizaciju, tokom pandemije nismo prestali da pružamo elektronske usluge građanima. Takođe, među retkima smo gde učenici nisu izgubili nijedan čas zahvaljujući onlajn nastavi, navela je Brnabić.
Premijerka je, govoreći o izazovima za ekonomiju, navela da je pre pandemije IKT sektor doprinosio rastu BDP-a sa približno šest odsto i da je ovaj sektor imao najmanji pad u vreme krize.
Ona je posebno istakla važnost programa "Moja prva plata" za domaću ekonomiju, dodavši da je on osmišljen kao ekonomski odgovor na krizu i u potpunosti je digitalno realizovan.
OECD je ovaj program uvrstio na listu kao jedan od najboljih antikriznih programa na svetskom nivou i radiće na proširenju njegove implementacije u drugim zemljama. Program je objavljen na OECD platformi Studije slučaja, a čak 22 srpska rešenja su na OECD platformi COVID-19.
Brnabić je, tokom diskusije o najvažnijim izazovima sa kojima će se svet suočavati u budućnosti, rekla da su to sigurno klimatske promene i rastući jaz između bogatih i siromašnih, i još jednom naglasila da su upravo ekonomije zasnovane na znanju, inovacijama, istraživanju i razvoju imale manji pad u vreme pandemije.
Premijerka je zaključila da su upravo digitalizacija i inovacije najveća šansa i najveća snaga vlada u suočavanju sa izazovima pandemije.
Naš cilj jeste da imamo u potpunosti elektronsku vladu i elektronsku upravu, koja će u svakom momentu biti servis građanima i privredi. To je ujedno i najbolji i najefikasniji način za borbu protiv korupcije, poručila je ona.
Predsednica vlade je u zaključku diskusije istakla da će jedan od najvećih izazova za sve vlade u budućnosti biti kako da se napravi balans između zaštite zdravlja stanovništva, sa jedne strane, i zaštite ljudskih prava i sloboda, sa druge strane.
Takođe, Brnabić je naglasila da je potrebno pokrenuti širu javnu debatu o ovoj izuzetno važnoj temi.
Na forumu visokih zvanica obratili su se i generalni sekretar OECD Angel Guria, kao i premijer Letonije Artur Krišjanis Karinš.