Dobro došli na web portal SRPSKA EKONOMIJA

Pregovori o sadržaju novog aranžmana sa MMF u naredna dva do tri meseca

Beograd
Sajt Vlade Srbije
Srpska ekonomija

Ministar finansija Srbije Siniša Mali razgovarao je sa šefom Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Jan Kesom Martejnom o novom aranžmanu koji će Srbija potpisati sa tom međunarodnom finansijskom institucijom.

Na onlajn sastanku u sredu, kojem je prisustvovao i stalni predstavnik MMF u Srbiji Sebastijan Sosa, postignut je dogovor o tome da će se u narednih dva do tri meseca pregovarati o sadržaju novog aranžmana.

Sagovornici su se saglasili o tome da bi novi aranžman mogao da počne da se primenjuje već sredinom 2021. godine, kao i da bi dve revizije, koje se obavljaju u toku godine, mogle da se rade svakog juna i decembra dok traje aranžman.

Mali je istakao da će se ovim programom nastaviti sa sprovođenjem strukturnih reformi, kao što su reforma plata u javnom sektoru, javnih preduzeća i tržišta kapitala, kao i fiskalna pravila.

Ministar je podsetio na to da je Srbija u poslednje dve i po godine, koliko je trajao prethodni angažman, ispunila skoro sve planirane ciljeve.

Prema njegovim rečima, uspostavljena je “švajcarska formula“ za rast penzija, formirana je Komisija za sprovođenje kapitalnih investicija i usvojena Uredba o upravljanju kapitalnim projektima.

Takođe, razdvojene su osnovne i sporedne delatnosti u okviru Poreske uprave i smanjen je broj organizacionih jedinica u toj upravi tako da ona efikasnije posluje.

Kako je naveo, uspostavljena je jedinica u okviru Ministarstva finansija koja se bavi fiskalnim rizicima, prodat je prvi paket problematičnih potraživanja banaka u stečaju i objavljen poziv za prodaju drugog i poslednjeg paketa.

On je zaključio da je važno da Srbija nastavi da radi na reformskim ciljevima i da postavi osnove za dalji rast privrede, koji će obezbediti bolji kvalitet života građana.

Ostali naslovi

Zajedničko tržište Zapadnog Balkana nezaobilazan korak za ulazak regiona u EU
Srpska ekonomija
Formiranje zajedničkog tržišta šest balkanskih ekonomija zasnovanog na punoj implementaciji četiri slobode EU - slobodi kretanja robe, usluga, ljudi i kapitala, predstavlja nezaobilazni korak u procesu integracije regiona u EU i šansu za oslobađanje novog potencijala za ekonomski rast i podsticanje regionalne političke saradnje
Vol Strit: Najveći dnevni pad u poslednja tri meseca
Srpska ekonomija
Na Vol Stritu su berzovni indeksi potonuli više od 2 posto, što je njihov najveći dnevni gubitak u tri meseca, pri čemu je pad cena deonica nastavljen i nakon poruka iz američke centralne banke
U trci za nagradu Đorđe Vajfert više od 30 preduzeća
Srpska ekonomija
Više od 30 mikro, malih, srednjih i velikih kompanija u trci je za ovogodišnju Nacionalnu nagradu za društveno odgovorno poslovanje "Đorđe Vajfert" koju dodeljuje Privredna komora Srbije
Zvanični srednji kurs iznosi 117,5723
Srpska ekonomija
Dinar danas vredi prema evru približno isto kao juče i zvanični srednji kurs iznosi 117,5723 dinara za evro, objavila je Narodna banka Srbije.
Svečano otkriven spomenik Stefanu Nemanji
Srpska ekonomija
Svečana ceremonija otkrivanja spomenika jednom od najznačajnijih srpskih vladara, osnivaču srednjovekovne srpske države, velikom županu Stefanu Nemanji održana je sinoć na Savskom trgu u Beogradu
Atanasković i Bergant: Odnosi dve zemlje dobri i stabilni
Srpska ekonomija
Ministarka privrede Anđelka Atanasković i ambasador Slovenije u Beogradu Damjan Bergant razgovarali su danas o unapređenju privredne saradnje, ocenivši da su odnosi dve zemlje dobri i stabilni  
Popunjena četvrtina hotelskih kapaciteta u Srbiji polovinom januara
Srpska ekonomija
Četvrtina hoteskih kapaciteta u Srbiji bila je zauzeta 14. januara kada je Poslovno udruženje hotelijera i restoratera Srbije HORES radilo anketu među hotelima, a istoga dana procenat potvrđenih rezervacija za februar iznosio je 9,16, a za mart 3,35
Investicije i regionalna saradnja za brži oporavak privrede
Srpska ekonomija
Iako će poslovna 2021. biti godina puna izazova i nesigurnosti zbog globalne zdravstvene krize i neizvesnosti stavljanja pod kontrolu pandemije kovida 19, domaći privrednici su umereni optimisti i očekuju nastavak ulaganja, nova zapošljavanja, otvaranje tržišta, efikasniju regionalnu saradnju i veće benefite od mini šengena
Reotvorena emisija petogodišnjih državnih obveznica
Srpska ekonomija
Uprava za javni dug objavila je da je reotvorena emisija petogodišnjih državnih obveznica Srbije, koja dospeva 30. jula 2025. godine
Dolar jača uoči sednice Feda
Srpska ekonomija
Kurs dolara ojačao je prema najvažnijim svetskim valutama na međunarodnim tržištima uoči sednice američke centralne banke Fed