Brzi napredak u smeru tranzicije ka zelenoj energiji jedan je od dugoročnih ciljeva brojnih svetskih kompanija, kao i povećanje ulaganja koja su „climate-friendly“ i prilagođena taksonomiji Evropske unije.
„Ažurirana Strategija nastoji da ubrza naš proces tranzicije kako bi poboljšala fleksibilnost kompanije MOL i našu sposobnost da oblikujemo održivu budućnost. Još više ćemo se fokusirati, dodatno ćemo povećati efikasnost i istovremeno ćemo odlučno tražiti nove prilike. Jedna stvar se nije promenila od 2016. godine: i dalje smo duboko posvećeni transformaciji naših tradicionalnih operacija zasnovanih na fosilnim gorivima u održiv poslovni model sa niskim nivoom ugljenika.“ – rekao je Zsolt Hernadi, predsednik Uprave i glavni izvršni direktor kompanije MOL nakon što je Bord direktora pregledao i odobrio unapređenu dugoročnu Strategiju kompanije „MOL Grupa 2030+“, koja je prvobitno objavljena u oktobru 2016. godine, u potpunosti integrisanu sa novom strategijom održivosti i dopunjenu dugoročnom vizijom i ambicijama za period iza 2030. godine.
Potvrđeni su pravci strateške transformacije u postojećim biznisima, a Downstream, put transformacije ka visoko efikasnom, održivom, vodećem igraču u industriji fokusiranoj na hemikalije, će zadržati svoju poziciju najvišeg nivoa generisanja gotovine u evropskoj preradi i ciljaće na 1,2 milijarde dolara + EBITDA do 2025. godine, uz podršku od dodatnih 150 miliona dolara za poboljšanje efikasnosti. Transformacija od goriva u hemikalije nastaviće se punom brzinom kako bi se smanjio prinos motornog goriva u sistemu prerade i pretvorio 1,8 miliona tona u petrohemijsku sirovinu do 2030. godine.
Sektor Consumer Services će materijalno povećati svoj doprinos Grupi dostizanjem preko 700 miliona dolara godišnje EBITDA do 2025. godine i kumulativnim pojednostavljenim slobodnim novčanim tokom od preko 2 milijarde dolara u periodu 2021-2025. Ovaj segment će ulagati u dalji razvoj selekcije prehrambenih proizvoda i dodatne ponude i nastaviće procese standardizacije i digitalizacije unutar mreže. Fokus će se sve više preusmeriti na raznovrsnije kanale prodaje, proširujući portfolio alternativnih goriva i kompleksnih usluga i platformi mobilnosti.
Postojećim resursima će se i dalje upravljati kako bi se povećalo generisanje gotovine i stvaranje vrednosti od oko 1,8 milijardi dolara pojednostavljenog slobodnog novčanog toka u periodu 2021-2025 sa cenama nafte od 50 USD/bbl (uz pretpostavku da nema rezervi neorganske zamene).
MOL želi da značajno poveća ulaganja koja su „climate-friendly“ i prilagođena taksonomiji EU, koja bi premašila 50% ukupnog kapitalnog izdatka do 2030. godine i približila se 100% do 2050. godine ili ranije. U skladu sa Pariskim sporazumom i potrebom za koordinisanim naporima ka ograničavanju globalnog zagrevanja i klimatskih promena na svetskom nivou, uloga kompanije MOL je i da doprinese smanjenju emisije ugljenika iz svog lanca vrednosti i upravljanja imovinom. Shodno tome, MOL će smanjiti emisije ugljenika na nivou grupe za 30% do 2030. godine
Sveobuhvatni okvir održivosti postavlja ciljeve za sva četiri pilara: ljudi i zajednice; zdravlje i bezbednost; integritet i transparentnost; klima i životna sredina. MOL različitost i inkluziju vidi kao jednu od svojih ključnih vrednosti i pokretača strategije sa ciljevima za povećanje učešća žena na svim nivoima, dostizanjem 30% na rukovodećim pozicijama i fokusiranjem na širu dobrobit i zdravlje zaposlenih. Naš rezultat održivog angažovanja zaposlenih ostaće iznad 75. Angažovanje u zajednici će se pojačati tako da postanemo partner od poverenja.
Čak i sa konzervativnim srednjoročnim osnovnim makro pretpostavkama, MOL će generisati dovoljne operativne prihode u periodu 2021-2025. godine, sa rastom EBITDA sa 2,3 milijarde dolara u 2021. na 2,6 milijardi dolara u 2025. godini, tako da pokrije kapitalni „održivi“ capex, najmanje 3,5 milijardi dolara strateškog capexa, uključujući milijardu američkih dolara novih investicija koje su namenjene cirkularnoj ekonomiji koja je bazirana na niskom nivoou ugljenika i stabilnih osnovnih dividendi. Održavanje jakog finansijskog profila kroz bilans stanja i dovoljno finansijskog prostora ostaje prioritet. Ova fleksibilnost se može koristiti za finansiranje novih poslovnih prilika, uključujući spajanja i preuzimanja koja generišu prihode u bilo kojoj poslovnoj liniji.